Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը անդրադարձել է Արշակ սրբազանին վերագրվող տեսանյութերի փորձաքննությունների արդյունքներին, որոնց համաձայն տեսագրություններում պատկերված անձանց նույնականացումը հնարավոր չէ:
«Տեսնես ինչի՞ են քննչականում այդքան շատ ուզում, որ հակառակի մասին տպավորություն լինի։ Ո՞րն է քննչականի շահագրգռվածությունը․․․»,- գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Արշակ արքեպիոսկոս Խաչատրյանին վերագրվող տեսանյութերի փորձաքննությունների արդյունքների և այլ հարցերի առնչությամբ խոստացված մամուլի ասուլիսը կկայանա փետրվարի 20-ին:
«Կարճ անդրադառնամ քննչական կոմիտեի պնդմանը, թե իբր փորձաքննությամբ հաստատվել է, որ տեսագրության մեջ երևացող տղամարդն Արշակ սրբազանն է։
Այդ առնչությամբ հարցիս
Պետություն 1-ի փորձագետը պատասխանել է․
- Ներկայացված նյութից հուսալի դեմքային նույնականացում կատարել հնարավոր չէ։ 640×512 լուծաչափը և սեղմումը, ինչպես նաև տեսարանի բովանդակությունն ու կադրերի կրկնությունը, չեն ապահովում անհատականացման համար բավարար և կայուն մորֆոլոգիական մանրամասներ։ Տեխնիկական բարելավումը կարող է բարձրացնել ընդհանուր տեսանելիությունը, սակայն չի ստեղծում բացակայող նույնականացնող հատկանիշներ։
Պետություն 2-ի փորձագետը պատասխանել է.
- Ոչ։ Ներկայացված նյութով անձի հուսալի նույնականացում հնարավոր չէ։
Առկա են մանրամասն հիմնավորումներ, թե ինչու հնարավոր չէ։
Պետություն 3-ի փորձագետը պատասխանել է.
- Տեսագրություններում երևում են անձինք, սակայն տեսանյութերը ցածր որակի և սահմանափակ լուծաչափի են (640×512), ինչը բավարար չէ հուսալի դեմքային նույնականացման համար։
Ճշգրիտ նույնականացումը կախված է դեմքի հիմնական մորֆոլոգիական հատկանիշների տեսանելիությունից, իսկ նման սեղմված և ցածր լուծաչափ ունեցող նյութում հնարավոր չէ հայտնաբերել եզակի մանրահատկություններ կամ նուրբ անատոմիական առանձնահատկություններ։ Եզրակացվում է, որ տեսագրություններում պատկերված անձանց նույնականացումը հնարավոր չէ։
Հ.Գ. Տեսնես ինչի՞ են քննչականում այդքան շատ ուզում, որ հակառակի մասին տպավորություն լինի։ Ո՞րն է քննչականի շահագրգռվածությունը․․․»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ Բաբայանը հայտնել էր, որ ստացել է դեռևս նախորդ տարվա նոյեմբերին իր կողմից նշանակված միջազգային փորձաքննությունների արդյունքները՝ Արշակ սրբազանին վերագրվող հայտնի տեսագրությունների իսկությունը պարզելու նպատակով։ Նրա փոխանցմամբ՝ երեք տարբեր պետություններից ստացված փորձագիտական եզրակացությունները հաստատել են Սրբազանի այն պնդումը, որ նա առնչություն չունի տեսագրությունների բովանդակության հետ։
Դրանից հետո Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ վարույթից դուրս, առանց պատշաճ դատավարական հիմքի և նյութերի ամբողջական ուսումնասիրման ստացված ցանկացած գնահատական չի կարող դիտարկվել ոչ որպես ապացույց, ոչ որպես փորձագետի իրավաչափ կարծիք և չի կարող հիմք հանդիսանալ որևէ իրավական հետևության համար։

18 Февраль 2026 - 14:29 AMT
Адвокат архиепископа Аршака Хачатряна Арсен Бабаян прокомментировал результаты экспертиз видеозаписей, приписываемых священнослужителю, согласно которым идентификация лиц на записях невозможна.
«Интересно, почему в Следственном комитете так хотят, чтобы сложилось противоположное впечатление. В чем заинтересованность следствия?» — написал он на своей странице в Facebook.
Он также сообщил, что ранее обещанная пресс-конференция по итогам экспертиз и другим вопросам, связанным с видеозаписями, состоится 20 февраля.
«Коротко коснусь утверждения Следственного комитета о том, что якобы экспертиза подтвердила, что мужчина на записи — это архиепископ Аршак.
В ответ на мой запрос эксперт из государства 1 сообщил:
По представленному материалу невозможно провести надежную лицевую идентификацию. Разрешение 640×512 и сжатие, а также содержание сцены и повтор кадров не обеспечивают достаточных и устойчивых морфологических деталей для индивидуализации. Техническое улучшение может повысить общую видимость, но не создаст отсутствующие идентифицирующие признаки.
Эксперт из государства 2 ответил:
Нет. По представленному материалу надежная идентификация невозможна.
Приведены подробные обоснования, почему это невозможно.
Эксперт из государства 3 указал:
На видеозаписях видны лица, однако качество и разрешение (640×512) недостаточны для надежной лицевой идентификации.
Точная идентификация зависит от видимости основных морфологических признаков лица. В сжатом и низкокачественном материале невозможно выявить уникальные детали или тонкие анатомические особенности. Делается вывод, что идентификация лиц на записях невозможна.
P.S. Интересно, почему в Следственном комитете так хотят, чтобы сложилось иное впечатление. В чем их заинтересованность?..» — говорится в публикации.
Ранее Бабаян сообщал, что получил результаты международных экспертиз, назначенных им еще в ноябре прошлого года для установления подлинности видеозаписей, приписываемых архиепископу Аршаку. По его словам, экспертные заключения из трех разных государств подтвердили утверждение священнослужителя о том, что он не имеет отношения к содержанию записей.
В Следственном комитете после этого заявили, что любые оценки, полученные вне рамок производства, без надлежащих процессуальных оснований и без полного изучения материалов, не могут рассматриваться ни как доказательства, ни как законное экспертное заключение и не могут служить основанием для правовых выводов.