Հայաստանի բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականության հիմքում դրված են ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության սկզբունքները: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը «Ռեստարտ» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ կազմակերպված երիտասարդական քննարկմանը, որին մասնակցել է մոտ 200 երիտասարդ Երևանից և մարզերից։
Նա պատասխանել է մասնակիցներին հետաքրքրող մոտ երկու տասնյակ հարցերի։ Ակտիվ և բաց քննարկման ձևաչափով անդրադարձ է կատարվել արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղություններին։ Քննարկվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության ամրապնդման հեռանկարները, հարևան պետությունների հետ հարաբերությունների կարգավորման քայլերը, առկա համագործակցության խորացման հնարավորությունները, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով ռազմավարական գործընկերությունների զարգացման հարցերը։
Այլ թեմաների թվում ուշադրություն է դարձվել տարածաշրջանային ապաշրջափակման նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ TRIPP նախագծի կյանքի կոչման արդյունքում Հայաստանի համար ձևավորվող նոր հնարավորություններին։
Հանդիպման սկզբում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական հիմնական առաջնահերթությունները՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային գործընթացներին, Ադրբեջանի հետ խաղաղության հետևողական ամրապնդմանը, ինչպես նաև գործընկերային կապերի զարգացման ուղղությամբ որդեգրված մոտեցումներին։
Երիտասարդների հարցերին ի պատասխան՝ Միրզոյանը խոսել է նաև հիբրիդային սպառնալիքների բնույթի, դրանց դրսևորումների և արդյունավետ հակազդման գործիքակազմի մասին։
Քանի որ հանդիպումը կազմակերպվել է «Գրքի օրվա» նախաշեմին, ավարտին նախարար Միրզոյանը գրքեր է նվիրել այն երիտասարդներին, ովքեր քննարկմանը առավել ակտիվ են մասնակցել իրենց հարցադրումներով։

19 Февраль 2026 - 07:03 AMT
Сбалансированная и уравновешивающая внешняя политика Армении основывается на принципах суверенитета и территориальной целостности Республики Армения. Об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на молодежной дискуссии, организованной фондом «Рестарт», в которой приняли участие около 200 молодых людей из Еревана и регионов.
Министр ответил примерно на два десятка вопросов, интересовавших участников. В формате активного и открытого обсуждения были затронуты ключевые направления внешней политики. Обсуждались перспективы укрепления мира между Арменией и Азербайджаном, шаги по нормализации отношений с соседними государствами, возможности углубления существующего сотрудничества, а также развитие стратегических партнерств по различным направлениям.
Среди других тем внимание было уделено инициативам по региональной разблокировке, в том числе новым возможностям для Армении, формирующимся в результате реализации проекта TRIPP.
В начале встречи министр Мирзоян представил основные приоритеты внешней политики Армении, коснувшись региональных процессов, последовательного укрепления мира с Азербайджаном, а также подходов к развитию партнерских связей.
Отвечая на вопросы молодежи, Мирзоян также рассказал о природе гибридных угроз, их проявлениях и инструментарии эффективного противодействия.
Поскольку встреча была организована накануне Дня книги, в завершение мероприятия министр Мирзоян подарил книги тем молодым людям, которые наиболее активно участвовали в обсуждении.