Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ դատարանի որոշման դեմ ներկայացվել է վերաքննիչ բողոք։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Արսեն Բաբայանը, գրում է «Փաստինֆոն»:
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, փետրվարի 3-ին երկարացրել է Արշակ Սրբազանի կալանքը ևս երկու ամսով։
Դատական ակտի դեմ բողոքն արդեն ներկայացվել է, սակայն մակագրում դեռևս չի կատարվել, և առաջին ատյանի դատարանը գործի նյութերը առայժմ չի փոխանցել Վերաքննիչ դատարան։ Նշվել է նաև, որ այս ընթացքում Արշակ Սրբազանի մասնակցությամբ որևէ քննչական կամ դատավարական գործողություն չի իրականացվել։
Արշակ սրբազանը ձերբակալվել է դեկտեմբերի 4-ին՝ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից, Քննչական կոմիտեի շենքից դուրս գալու պահին։ Քննչական կոմիտեն պաշտոնապես հաղորդել է, որ նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական հանաձայնությամբ թմրամիջոց ապօրինի իրացնելը՝ հանդիսադիր վայրում)։
Սակայն, ինչպես հետագայում պարզվել է, խոսքը Սրբազանի կողմից թմրամիջոցի իրացման մասին չէ, ինչպես սկզբնական շրջանում փորձ է արվել ներկայացնել, այլ նրան մեղադրել են 2018թ․ «Նոր Հայաստան, նոր Հայրապետ» շարժման ակցիա իրականացնողներից մեկին վարկաբեկելու նպատակով պայուսակում թմրամիջոց դնելու հրահանգ տալու մեջ, ինչը պաշտպանության կողմը գնահատել է որպես անհեթեթություն։ Դեկտեմբերի 5-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Մասիս Մելքոնյանի որոշմամբ Արշակ Սրբազանը կալանավորվել է։

19 Февраль 2026 - 07:09 AMT
На решение суда о продлении срока содержания под стражей архиепископа Аршака Хачатряна, главы канцелярии Святого Эчмиадзина, подана апелляционная жалоба. Об этом сообщил его адвокат Арсен Бабаян, пишет «Пастинфо».
3 февраля Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Карена Фархояна продлил арест архиепископа Аршака еще на два месяца.
Жалоба на судебный акт уже подана, однако пока не распределена, и суд первой инстанции еще не направил материалы дела в Апелляционный суд. Также отмечено, что за этот период с участием архиепископа Аршака не было проведено никаких следственных или процессуальных действий.
Архиепископ Аршак был задержан 4 декабря сотрудниками Службы национальной безопасности при выходе из здания Следственного комитета. Следственный комитет официально сообщил, что в отношении него возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 393 Уголовного кодекса (незаконный сбыт наркотических средств группой лиц по предварительному сговору в общественном месте).
Однако впоследствии выяснилось, что речь не идет о сбыте наркотиков со стороны архиепископа, как это изначально пытались представить. Ему инкриминируется дача указания подложить наркотическое средство в сумку одному из участников акции движения «Новая Армения, новый Патриарх» 2018 года с целью его дискредитации, что сторона защиты расценила как абсурд. 5 декабря решением судьи Ереванского суда общей юрисдикции Масиса Мелконяна архиепископ Аршак был заключен под стражу.