19 Փետրվար 2026 - 07:26 AMT
Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի փոփոխությունը պայմանավորված չի եղել քահանաների նկատմամբ որևէ պարտադրանքով կամ ճնշմամբ։ Այդ մասին ասվում է թեմի 19 հոգևորականի տարածած հայտարարությունում։
Նշվում է, որ վերջին օրերին Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդը տեղեկատվական տարբեր հարթակներից հրապարակ է նետել թեմի քահանաների վերաբերյալ «իրականությունը աղավաղող կեղծ տեղեկություններ և չարամիտ վերլուծություններ, որոնք կարոտ են լուսաբանման»։
«Այն պատկերը, որ նկարագրվում է նախկին առաջնորդի կողմից, հիշեցնում է «ծուռ հայելիների թագավորությունը»՝ իրականությունը գլխիվայր շրջված։ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին հասցեագրված մեղադրանքները, իրականում, նկարագրությունն են հենց իր գործելաոճի, որ կիրառել է քահանաներիս հանդեպ պաշտոնավարման ամբողջ ընթացքում։ Հենց նրա առաջնորդության տարիներն են աչքի ընկել վախի, սպառնալիքի, նվաստացման և մշտական անորոշության մթնոլորտում։
Կանգնած լինելով մեր խղճի և պատասխանատվության առջև՝ Վեհափառ Հայրապետին ներկայացրել ենք նախկին առաջնորդի իրական կերպարը։ Այսօր, հետահայաց նայելով Վեհափառ hայրապետի կողմից առաջնորդի փոփոխության որոշմանը, մենք՝ քահանաներս ու հավատացյալները, հստակ ու շոշափելիորեն զգում ենք թեմում թևածող ազատության շունչը և հոգևոր ուրախությունը, որ փորձ է արվում նախկին առաջնորդի կողմից հակականոնական և հակասահմանադրական ճանապարհով մեզանից խլելու»,– ասված է հայտարարությունում։
Նշվում է, որ նՆախկին Գևորգ սրբազանը քահանաներին մեղադրում է իբր հանուն օրվա հացի ճշմարտությունը զոհաբերելու մեջ, ինչը ոչ միայն հերյուրանք է, այլև ծանր վիրավորանք իրենց արժանապատվությանը։
«Տարիներ շարունակ թեմի առաջնորդի անմիջական պարտականությունն է եղել ապահովել քահանաներիս արժանապատիվ վարձատրությունը, ինչը հակառակ բազում խոստումների՝ չի իրագործվել։ Ավելին՝ քահանաներս հաճախ կեղեքվել ենք՝ ստիպված լինելով սեփական միջոցներից հոգալ թեմի եկեղեցիների կոմունալ ծախսերը, կազմակերպել դրամահավաքներ՝ կարիքավոր քահանաներին օգնելու և միջոցառումներ կազմակերպելու նպատակով, ինչպես նաև զբաղվել գրքերի և այլ ապրանքների վաճառքով՝ թեմի բյուջեն համալրելու պատճառաբանությամբ։ Շատ դեպքերում չվաճառված գրքերի դիմաց պարտավորվել ենք վճարել ինքներս»,– շեշտել են հոգևորականները։
Նրանց գնահատմամբ՝ թեմի նախկին առաջնորդի կողմից քահանաների ծառայության վայրերի հաճախակի, կամայական և ընտրովի փոփոխությունները լուրջ ազդեցություն են ունեցել ոչ միայն ծառայության արդյունավետության, այլև նրանց ընտանիքների հոգեբանական կայունության վրա։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հայրապետական տնօրինությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ տեր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը հունվարի 10-ին ազատվել է թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից։ Որոշումը դատարանում վիճարկելու և հրամանին չենթարկվելու պատճառով հունվարի 27-ին կաթողիկոսը նրան կարգալույծ է հռչակել։ Հայրապետական տնօրինությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ է նշանակվել տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը։
Փետրվարի 14-ին ՀՀ դատախազությունը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցել՝ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ հայտարարված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի վերաբերյալ դատական ակտի կատարումը խոչընդոտելու մեղադրանքով, ինչպես նաև սահմանել է Հայաստանից նրա ելքի արգելք։

19 Февраль 2026 - 08:53 AMT
Смена главы Масисской епархии не была обусловлена каким-либо принуждением или давлением на священников. Об этом говорится в заявлении 19 священнослужителей епархии.
Отмечается, что в последние дни бывший глава Масисской епархии через различные информационные площадки распространил о священниках «искажающие действительность ложные сведения и злонамеренные анализы, требующие разъяснения».
«Картина, которую описывает бывший руководитель, напоминает “королевство кривых зеркал” — перевернутую реальность. Обвинения, адресованные Католикосу всех армян, по сути являются описанием его собственного стиля управления, который он применял к нам, священникам, на протяжении всего периода своего служения. Именно годы его руководства отличались атмосферой страха, угроз, унижения и постоянной неопределенности.
Стоя перед своей совестью и ответственностью, мы представили Его Святейшеству реальный облик бывшего руководителя. Сегодня, оглядываясь на решение Его Святейшества о смене главы, мы — священники и верующие — ясно и ощутимо чувствуем царящий в епархии дух свободы и духовную радость, которые бывший руководитель пытается лишить нас антиканоническим и противоконституционным путем», — говорится в заявлении.
Подчеркивается, что бывший епископ Геворг обвиняет священников в том, что они якобы жертвуют истиной ради куска хлеба, что является не только клеветой, но и тяжким оскорблением их достоинства.
«На протяжении многих лет непосредственной обязанностью главы епархии было обеспечение нашего достойного вознаграждения, что, вопреки многочисленным обещаниям, не было реализовано. Более того, мы, священники, нередко подвергались притеснениям, вынуждены были за счет собственных средств оплачивать коммунальные расходы епархиальных храмов, организовывать сборы средств для помощи нуждающимся священникам и проведения мероприятий, а также заниматься продажей книг и иных товаров под предлогом пополнения бюджета епархии. Во многих случаях мы обязаны были оплачивать из собственного кармана нереализованные книги», — отметили клирики.
По их оценке, частые, произвольные и выборочные изменения мест служения священников со стороны бывшего руководителя епархии серьезно сказались не только на эффективности служения, но и на психологической стабильности их семей.
Патриаршим распоряжением Католикоса всех армян Гарегина II 10 января епископ Геворг Сароян был освобожден от должности главы Масисской епархии. В связи с оспариванием решения в суде и отказом подчиниться распоряжению 27 января он был лишен сана. Патриаршим распоряжением временно исполняющим обязанности главы Масисской епархии назначен архимандрит Рубен Заргарян.
14 февраля прокуратура Республики Армения возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в воспрепятствовании исполнению судебного акта по делу бывшего главы Масисской епархии, лишенного сана епископа Геворга Сарояна, а также установила запрет на его выезд из Армении.