19 Փետրվար 2026 - 08:44 AMT
Գործադիրը հավանություն է տրվել Հայաստանի և Լեհաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրելու առաջարկին։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվել է, որ Հայաստանը կարևորում է Լեհաստանի հետ փոխվստահության վրա ձևավորված բարձր մակարդակի հարաբերությունների խորացումը՝ նպատակ ունենալով պաշտպանական ոլորտում արձանագրել շոշափելի արդյունքներ և ընդլայնել փոխգործակցության ուղղությունները, հայտնում է Արմենպրեսը:
Արձանագրվել է, որ երկու պետությունների միջև բարձր քաղաքական մակարդակով պարբերական շփումները և բազմաոլորտ համագործակցությունը նախադրյալ են ամուր միջպետական հարաբերությունների ձևավորման համար, հատկապես ռազմատեխնիկական ոլորտում կառուցողական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից։
Հայաստանի և Լեհաստանի միջև պաշտպանության բնագավառում փոխգործակցության իրավական հիմք է հանդիսացել 2004 թվականի սեպտեմբերի 6-ին Վարշավայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, որը ՀՀ Ազգային ժողովը վավերացրել է 2005 թվականի մարտի 21-ին։
Նոր փաստաթուղթը նպատակ է ունեցել սահմանել ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցության հիմնարար սկզբունքներն ու ընթացակարգերը՝ հիմնվելով հավասարության, փոխադարձ հարգանքի և փոխշահավետության սկզբունքների վրա։
Համաձայնագրում ամրագրվել են համագործակցության ուղղություններն ու ձևաչափերը, գաղտնի տեղեկատվության պաշտպանության կարգավորումները, երրորդ երկրներին վաճառքի հետ կապված դրույթները, ինչպես նաև համատեղ հանձնաժողովի գործունեության կանոնակարգը։ Նշվել են նաև վեճերի կարգավորման ընթացակարգերը և համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու ու դադարեցման մեխանիզմները։
Կառավարության հիմնավորման մեջ ընդգծվել է, որ փաստաթղթի ստորագրումը լիովին համապատասխանել է Հայաստանի ռազմավարական շահերին և բխել է կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրից՝ զինված ուժերի բարեփոխումների իրականացման համատեքստում։
Նախագծի համաձայն՝ համաձայնագիրը նպաստելու է միջազգային պաշտպանական համագործակցության ընդլայնմանը և երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը ռազմատեխնիկական ոլորտում։ Ստորագրումից հետո այն ներկայացվելու է Ազգային ժողովին՝ քննարկման և վավերացման նպատակով։
Հայ-լեհական գործակցությունը ռազմատեխնիկական ոլորտում նոր չէ: 2014-ին Չարենցավանում բացվել և գործում էր սաղավարտների և տեսադիտարկող սարքերից քողարկման ցանցերի արտադրությամբ զբաղվող հայ-լեհական «Լյուբավա Արմենիա» ընկերությունը, որի 50%-ի սեփականատերը հանդիսանում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:

Правительство одобрило предложение о подписании соглашения о военно-техническом сотрудничестве между министерствами обороны Армении и Польши.
В обосновании проекта отмечено, что Армения придает значение углублению отношений высокого уровня с Польшей, основанных на взаимном доверии, с целью достижения ощутимых результатов в оборонной сфере и расширения направлений взаимодействия, сообщает «Арменпресс».
Подчеркивается, что регулярные контакты на высоком политическом уровне и многоотраслевое сотрудничество между двумя государствами создают предпосылки для формирования прочных межгосударственных отношений, особенно с точки зрения развития конструктивного сотрудничества в военно-технической сфере.
Правовой основой сотрудничества в оборонной области между Арменией и Польшей является соглашение о сотрудничестве в сфере обороны, подписанное 6 сентября 2004 года в Варшаве между правительствами двух стран. Национальное собрание Республики Армения ратифицировало его 21 марта 2005 года.
Новый документ призван определить основополагающие принципы и процедуры сотрудничества в военно-технической сфере, основываясь на принципах равенства, взаимного уважения и взаимной выгоды.
В соглашении закреплены направления и форматы сотрудничества, нормы защиты секретной информации, положения, связанные с продажами третьим странам, а также регламент деятельности совместной комиссии. Указаны процедуры урегулирования споров и механизмы вступления соглашения в силу и его прекращения.
В обосновании правительства подчеркнуто, что подписание документа полностью соответствует стратегическим интересам Армении и вытекает из программы правительства на 2021–2026 годы в контексте реализации реформ вооруженных сил.
Согласно проекту, соглашение будет способствовать расширению международного оборонного сотрудничества и дальнейшему укреплению двусторонних отношений в военно-технической сфере. После подписания документ будет представлен в Национальное собрание для обсуждения и ратификации.
Армяно-польское сотрудничество в военно-технической области не является новым. В 2014 году в Чаренцаване была открыта армяно-польская компания «Любавa Армения», занимавшаяся производством шлемов и маскировочных сетей для средств видеонаблюдения, 50 процентов которой принадлежали Министерству обороны Армении.