19 Փետրվար 2026 - 08:44 AMT
Գործադիրը հավանություն է տրվել Հայաստանի և Լեհաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրելու առաջարկին։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվել է, որ Հայաստանը կարևորում է Լեհաստանի հետ փոխվստահության վրա ձևավորված բարձր մակարդակի հարաբերությունների խորացումը՝ նպատակ ունենալով պաշտպանական ոլորտում արձանագրել շոշափելի արդյունքներ և ընդլայնել փոխգործակցության ուղղությունները, հայտնում է Արմենպրեսը:
Արձանագրվել է, որ երկու պետությունների միջև բարձր քաղաքական մակարդակով պարբերական շփումները և բազմաոլորտ համագործակցությունը նախադրյալ են ամուր միջպետական հարաբերությունների ձևավորման համար, հատկապես ռազմատեխնիկական ոլորտում կառուցողական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից։
Հայաստանի և Լեհաստանի միջև պաշտպանության բնագավառում փոխգործակցության իրավական հիմք է հանդիսացել 2004 թվականի սեպտեմբերի 6-ին Վարշավայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, որը ՀՀ Ազգային ժողովը վավերացրել է 2005 թվականի մարտի 21-ին։
Նոր փաստաթուղթը նպատակ է ունեցել սահմանել ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցության հիմնարար սկզբունքներն ու ընթացակարգերը՝ հիմնվելով հավասարության, փոխադարձ հարգանքի և փոխշահավետության սկզբունքների վրա։
Համաձայնագրում ամրագրվել են համագործակցության ուղղություններն ու ձևաչափերը, գաղտնի տեղեկատվության պաշտպանության կարգավորումները, երրորդ երկրներին վաճառքի հետ կապված դրույթները, ինչպես նաև համատեղ հանձնաժողովի գործունեության կանոնակարգը։ Նշվել են նաև վեճերի կարգավորման ընթացակարգերը և համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու ու դադարեցման մեխանիզմները։
Կառավարության հիմնավորման մեջ ընդգծվել է, որ փաստաթղթի ստորագրումը լիովին համապատասխանել է Հայաստանի ռազմավարական շահերին և բխել է կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրից՝ զինված ուժերի բարեփոխումների իրականացման համատեքստում։
Նախագծի համաձայն՝ համաձայնագիրը նպաստելու է միջազգային պաշտպանական համագործակցության ընդլայնմանը և երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը ռազմատեխնիկական ոլորտում։ Ստորագրումից հետո այն ներկայացվելու է Ազգային ժողովին՝ քննարկման և վավերացման նպատակով։
Հայ-լեհական գործակցությունը ռազմատեխնիկական ոլորտում նոր չէ: 2014-ին Չարենցավանում բացվել և գործում էր սաղավարտների և տեսադիտարկող սարքերից քողարկման ցանցերի արտադրությամբ զբաղվող հայ-լեհական «Լյուբավա Արմենիա» ընկերությունը, որի 50%-ի սեփականատերը հանդիսանում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:

19 February 2026 - 08:58 AMT
The Armenian government has approved a proposal to sign a defense-technical cooperation agreement with Poland’s Defense Ministry.
The executive has approved the proposal to sign an agreement on defense-technical cooperation between the Ministries of Defense of Armenia and Poland.
According to the rationale of the draft, Armenia attaches importance to deepening high-level relations with Poland built on mutual trust, with the aim of achieving tangible results in the defense sector and expanding areas of cooperation, Armenpress reported.
It was noted that regular high-level political contacts and multi-sector cooperation between the two countries create the prerequisites for strong interstate relations, particularly for the development of constructive cooperation in the defense-technical field.
The legal basis for cooperation in the defense sphere between Armenia and Poland has been the agreement on cooperation in the field of defense signed in Warsaw on September 6, 2004, between the governments of the two countries. Armenia’s National Assembly ratified the agreement on March 21, 2005.
The new document is intended to define the fundamental principles and procedures of cooperation in the defense-technical sphere, based on the principles of equality, mutual respect and mutual benefit.
The agreement sets out the areas and formats of cooperation, regulations on the protection of classified information, provisions related to sales to third countries, as well as the rules governing the activities of a joint commission. It also specifies procedures for dispute settlement and mechanisms for the agreement’s entry into force and termination.
The government’s justification emphasized that signing the document fully aligns with Armenia’s strategic interests and stems from the government’s 2021-2026 program in the context of implementing armed forces reforms.
According to the draft, the agreement will contribute to expanding international defense cooperation and further strengthening bilateral relations in the defense-technical field. After signing, it will be submitted to the National Assembly for discussion and ratification.
Armenian-Polish cooperation in the defense-technical sector is not new. In 2014, the Armenian-Polish company “Lubawa Armenia,” engaged in the production of helmets and camouflage nets for surveillance devices, was opened in Charentsavan, with 50% owned by Armenia’s Defense Ministry.