19 Փետրվար 2026 - 10:05 AMT
2021-ին ընտրական շենը հաղթահարած կուսակցություններն այս տարի ևս աջակցություն կստանան: Կառավարությունը հաստատել է «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2021 թվականի արտահերթ ընտրություններին մասնակցած կուսակցություններին և կուսակցությունների դաշինքներին ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեից նյութական աջակցություն ցույց տալու մասին» որոշման նախագիծը։
2026 թվականի պետական բյուջեից կուսակցություններին նախատեսվել է ընդհանուր առմամբ 520 մլն դրամ աջակցություն՝ տարեկան կտրվածքով։
Մասնավորապես, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը հատկացվել է 268 մլն դրամ, «Հայաստան» դաշինքին՝ 163 մլն դրամ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը՝ 50 մլն դրամ, «Հանրապետություն» կուսակցությանը՝ 38 մլն դրամ։
Որոշումն ուժի մեջ է մտնելու հրապարակումից հետո։
Կուսակցություններն ու դաշինքները ֆինանսական աջակցություն են ստանում ամեն տարի՝ ընտրություններում հավաքած ձայների համամասնությամբ։

19 Февраль 2026 - 11:05 AMT
Партии, преодолевшие избирательный порог на выборах 2021 года, в текущем году также получат государственную поддержку. Правительство утвердило проект решения «О предоставлении материальной поддержки из государственного бюджета Республики Армения на 2026 год партиям и блокам партий, участвовавшим во внеочередных парламентских выборах 2021 года».
Из государственного бюджета на 2026 год партиям предусмотрено в общей сложности 520 млн драмов ежегодной поддержки.
В частности, партии «Гражданский договор» выделено 268 млн драмов, блоку «Армения» — 163 млн драмов, партии «Процветающая Армения» — 50 млн драмов, партии «Республика» — 38 млн драмов.
Решение вступит в силу после опубликования.
Партии и блоки получают финансовую поддержку ежегодно пропорционально количеству голосов, полученных на выборах.