19 Փետրվար 2026 - 10:20 AMT
Ներկայացվել է առավել մեծ թվով ազգային փոքրամասնությունների ցանկը, որոնք պետք է ներկայացված լինեն ԱԺ-ում
Հայաստանում մշտական բնակչության թվով առաջատար չորս ազգային փոքրամասնությունները, ըստ 2022 թվականին անցկացված մարդահամարի արդյունքների, հետևյալն են՝
Եզդի՝ 31 հազար 79 Ռուս՝ 14 հազար 76 Ասորի՝ 2 հազար 755 Քուրդ՝ 1 հազար 663
Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ կուսակցության կամ դաշինքի ընտրական ցուցակը կարող է ներառել երկրորդ մաս, որտեղ ընդգրկվել են ընտրություններին նախորդող վերջին մարդահամարի տվյալներով առավել մեծ թվով մշտական բնակչություն ունեցող առաջին չորս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները, հայտնում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը:
Ընտրական ցուցակի երկրորդ մասը բաղկացած է 4 բաժնից, և յուրաքանչյուր բաժնում համապատասխան ազգային փոքրամասնությունից կարող է ընդգրկվել մինչև 4 ներկայացուցիչ։ Եթե որևէ բաժնում տվյալ ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ չի ընդգրկվել, ապա այդ բաժինը չի լրացվել։
Ընտրական ցուցակի երկրորդ մասում ներառված ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ պատգամավորի թեկնածուն կարող է ընդգրկվել նաև ընտրական ցուցակի առաջին մասում։
ՀՀ Սահմանադրությամբ և Ընտրական օրենսգրքով ապահովված է ազգային փոքրամասնությունների ներկայացվածությունը Ազգային ժողովում։ Ազգային ժողովի 4 ամենամեծ համայնքները (եզդիներ, ռուսներ, ասորիներ, քրդեր) ունեն երաշխավորված տեղեր՝ խորհրդարանի կազմում ընդգրկված լինելու համար:

Согласно итогам переписи населения 2022 года, четырьмя крупнейшими национальными меньшинствами в Армении по численности постоянного населения являются:
- езиды — 31 079
- русские — 14 076
- ассирийцы — 2 755
- курды — 1 663
В соответствии с Конституционным законом «Избирательный кодекс» избирательный список партии или блока может включать вторую часть, в которую включаются представители четырех национальных меньшинств с наибольшей численностью постоянного населения по данным последней переписи, проведенной до выборов, сообщает Центральная избирательная комиссия.
Вторая часть избирательного списка состоит из четырех разделов, и в каждом разделе может быть включено до четырех представителей соответствующего национального меньшинства. Если в каком-либо разделе представитель данного меньшинства не включен, соответствующий раздел остается незаполненным.
Кандидат в депутаты — представитель национального меньшинства, включенный во вторую часть списка, может одновременно быть включен и в первую часть избирательного списка.
Конституцией Республики Армения и Избирательным кодексом обеспечено представительство национальных меньшинств в Национальном собрании. Четыре крупнейшие общины — езиды, русские, ассирийцы и курды — имеют гарантированные места в парламенте.