19 Փետրվար 2026 - 10:20 AMT
Ներկայացվել է առավել մեծ թվով ազգային փոքրամասնությունների ցանկը, որոնք պետք է ներկայացված լինեն ԱԺ-ում
Հայաստանում մշտական բնակչության թվով առաջատար չորս ազգային փոքրամասնությունները, ըստ 2022 թվականին անցկացված մարդահամարի արդյունքների, հետևյալն են՝
Եզդի՝ 31 հազար 79 Ռուս՝ 14 հազար 76 Ասորի՝ 2 հազար 755 Քուրդ՝ 1 հազար 663
Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ կուսակցության կամ դաշինքի ընտրական ցուցակը կարող է ներառել երկրորդ մաս, որտեղ ընդգրկվել են ընտրություններին նախորդող վերջին մարդահամարի տվյալներով առավել մեծ թվով մշտական բնակչություն ունեցող առաջին չորս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները, հայտնում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը:
Ընտրական ցուցակի երկրորդ մասը բաղկացած է 4 բաժնից, և յուրաքանչյուր բաժնում համապատասխան ազգային փոքրամասնությունից կարող է ընդգրկվել մինչև 4 ներկայացուցիչ։ Եթե որևէ բաժնում տվյալ ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ չի ընդգրկվել, ապա այդ բաժինը չի լրացվել։
Ընտրական ցուցակի երկրորդ մասում ներառված ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ պատգամավորի թեկնածուն կարող է ընդգրկվել նաև ընտրական ցուցակի առաջին մասում։
ՀՀ Սահմանադրությամբ և Ընտրական օրենսգրքով ապահովված է ազգային փոքրամասնությունների ներկայացվածությունը Ազգային ժողովում։ Ազգային ժողովի 4 ամենամեծ համայնքները (եզդիներ, ռուսներ, ասորիներ, քրդեր) ունեն երաշխավորված տեղեր՝ խորհրդարանի կազմում ընդգրկված լինելու համար:

The four largest national minorities in Armenia, based on the 2022 census, have been identified for guaranteed representation in the National Assembly.
According to the results of the 2022 census, the four largest national minorities in Armenia by permanent population are:
- Yezidis — 31,079
- Russians — 14,076
- Assyrians — 2,755
- Kurds — 1,663
Under the Constitutional Law on the Electoral Code, a party or alliance electoral list may include a second part containing representatives of the four national minorities with the largest permanent populations, according to the latest census conducted prior to the elections, the Central Electoral Commission reported.
The second part of the electoral list consists of four sections, and up to four representatives of each respective national minority may be included in each section. If no representative of a given national minority is included in a section, that section remains unfilled.
A candidate representing a national minority included in the second part of the electoral list may also be included in the first part of the list.
The Constitution of Armenia and the Electoral Code guarantee representation of national minorities in the National Assembly. The four largest communities — Yezidis, Russians, Assyrians and Kurds — have reserved seats in parliament.