ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հստակ պատասխան չի տվել այն հարցին, թե խախտվել են արդյոք Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի իրավունքները։
Կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողը հետաքրքրվել է՝ արդյոք ՄԻՊ-ի համար ևս, ինչպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա թիմի պարագայում, Գարեգին Բ-ն կաթողիկոս չէ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Ես այս հարցին բազմիցս եմ անդրադարձել. ես ՄԻՊ եմ, որը որևէ իրավասություն չունի որևէ մեկին ճանաչելու կամ չճանաչելու եկեղեցու ղեկավար, կրոնական կազմակերպության ղեկավար։ Ես պաշտպանում եմ նրանց իրավունքները և զբաղվում եմ իրավունքների պաշտպանությամբ»,– հայտարարել է Մանասյանը։
Լրագրողը նաև հարցրել է՝ հաշվի առնելով գործադիր իշխանության ղեկավարի հայտարարությունները և հարուցված քրեական գործը, խախտվա՞ծ են արդյոք Վեհափառի իրավունքները, ինչպես նաև՝ պլանավորվո՞ւմ է արդյոք ՄԻՊ-ի հանդիպումը Գարեգին Բ-ի հետ։
«Խնդրի վերաբերյալ ես բազմիցս խոսել եմ, հատուկ շեշտադրել եմ կրոնական կազմակերպությունների ինքնավարությունը հարգելու կարևորությունը։ Սրա մասին նոր չէ, որ արտահայտվում եմ, առավել ևս վերջին իրադարձությունների հետ կապված, որոնք վերաբերել են դատական ակտը չկատարելու հիմքով քրեական վարույթ նախաձեռնելուն, քրեական հետապնդումներին։ Հատուկ խոսել եմ նաև այն մասին, որ թեև մենք հիմա գործ ունենք դատական ակտի հետ, և բոլորս ենք ինչ–որ առումով սահմանափակված հարցի վերաբերյալ շատ ավելի կոշտ դիտարկումներ ներկայացնելու հանգամանքով»,– նշել է նա։
Փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում՝ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Արման Սարոյանի հետ կապված դատական ակտի կատարումը խոչընդոտելու մեղադրանքով։ Նրա նկատմամբ կիրառվել է նաև երկրից դուրս գալու արգելք։

19 Февраль 2026 - 11:16 AMT
Уполномоченный по правам человека Республики Армения Анаит Манасян не дала четкого ответа на вопрос о том, нарушены ли права Католикоса всех армян Гарегина Второго.
Во время брифинга после заседания правительства журналист поинтересовался, не является ли для омбудсмена, как и для премьер-министра Никола Пашиняна и его команды, Гарегин II католикосом, сообщает «Sputnik Армения».
«Я многократно отвечала на этот вопрос. Я — омбудсмен и не обладаю полномочиями признавать или не признавать кого-либо главой Церкви или религиозной организации. Я защищаю их права и занимаюсь защитой прав», — заявила Манасян.
Журналист также спросил, учитывая заявления руководителя исполнительной власти и возбужденное уголовное дело, нарушены ли права Его Святейшества, а также планируется ли встреча омбудсмена с Гарегином II.
«По данному вопросу я высказывалась неоднократно, особо подчеркивая важность уважения автономии религиозных организаций. Это не новая позиция, особенно в связи с последними событиями, касающимися инициирования уголовного производства по факту неисполнения судебного акта и уголовного преследования. Я также отмечала, что, хотя сейчас речь идет о судебном акте, мы все в определенной степени ограничены в возможности давать более жесткие оценки по этому поводу», — сказала она.
14 февраля стало известно о возбуждении уголовного преследования в отношении Его Святейшества по обвинению в воспрепятствовании исполнению судебного акта, связанного с бывшим главой Масисской епархии, лишенным сана Арманом Сарояном. В отношении него также введен запрет на выезд из страны.