19 Փետրվար 2026 - 11:15 AMT
Երևանում սպանված չեչեն կնոջը՝ 23-ամյա Այշաթ Բայմուրադովայի կհուղարկավորեն ՀՀ միջոցներով, օրենքով սահմանված կարգով Հայաստանում. հարազատները չեն եկել աճյունի հետևից: Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, գրում է «Ազատությունը»:
Չեչնիայից ընտանեկան բռնության պատճառով Երևան փախած Բայմուրադովայի ենթադրյալ սպանության գործով նոր մանրամասներ են ի հայտ եկել: Դեպքից 4 ամիս անց Քննչական կոմիտեն հայտնել է՝ կնոջ սպանության մեջ կասկածվում են Ռուսաստանի քաղաքացիներ Կարինա Իմինովան և Սաիդ-Համզատ Բայսարովը։ Դեպքից ամիսներ անց իրավապահները նրանց նկատմամբ հետախուզում են հայտարարել:
Հայ և ռուս իրավապաշտպանները պնդում են՝ նրանք կապեր ունեն Չեչնիայի գործող նախագահ Ռամզան Կադիրովի ռեժիմի հետ:
Թե երբ տեղի կունենա ավելի քան 120 օր Երևանի դիահերձարաններից մեկում պահվող Բայմուրադովայի հուղարկվորությունը, հայտնի չէ: Քննիչը դեռ չի որոշել:
«Ժամկետի սահմանափակումը չկա, թողնված է քննիչի հայեցողությանը։ Հիմա եթե քննիչը այս պահին որոշում կայացրեց հուղարկավորել, ու մի շաբաթ հետո հայրը եկավ։ Այստեղ է մյուս հարցը, թե դուք ի՞նչ իրավունքով եք հուղարկավորել, չէ՞ որ պետք է սպասեիք, բայց ինչքա՞ն կարող են սպասել։ Այստեղ ողջամիտ ժամկետի հետ կապված հարց կա», – նշել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը:
Այշաթ Բայմուրադովայի ընկերուհին ավելի վաղ BBC News-ին ասել էր՝ Այշաթն իրեն պատմել է, որ ընտանիքն ազգակցական կապ ունի Չեչնիայի նախկին նախագահ Ահմադ Կադիրովի հետ։
Այշաթ Բայմուրադովան Չեչնիայից Հայաստան է փախել նախորդ տարվա հունվարին: Ռուս իրավապաշտպանները շուրջ 1 տարի պլանավորել են նրա փախուստն այն բանից հետո, երբ երիտասարդ կինը խնդրանքով իրենց է դիմել:
Հայաստանում Այշաթն ինստագրամյան բաց էջով միշտ պատմել է իր մասին, ցույց տվել գտնվելու վայրը: Ընկերները պատմել են, որ նրա մահվան մեջ կասկածվող Կարինա Իմինովայի հետ Այշաթը ծանոթացել է Ինստագրամով: Հետո հենց նա ու մի տղամարդ վարձակալած բնակարան են հրավիրել Այշաթին: Այդ բնակարանից նա տեսանյութ է ուղարկել ընկերներին, կադրում նաև Կարինան է երևացել: Որոշ ժամանակ անց Այշաթը դադարել է պատասխանել ընկերների զանգերին:
Հոկտեմբերի 17-ից հետո ընկերներն ու իրավապահները սկսել են նրան որոնել: 2 օր անց նրա մարմինը հայտնաբերվել է Երևանի կենտրոնում գտնվող բնակարանում:

Убитую в Ереване 23-летнюю чеченку Айшат Баймурадову похоронят в Армении за счет государства в установленном законом порядке, поскольку родственники не прибыли за телом. Об этом сообщили в Следственном комитете, пишет «Азатутюн».
В деле о предполагаемом убийстве Баймурадовой, бежавшей в Ереван из-за домашнего насилия, появились новые подробности. Спустя четыре месяца Следственный комитет сообщил, что в убийстве подозреваются граждане России Карина Иминова и Саид-Хамзат Байсаров. Через несколько месяцев после преступления правоохранительные органы объявили их в розыск.
Армянские и российские правозащитники утверждают, что подозреваемые имеют связи с режимом действующего президента Чечни Рамзана Кадырова.
Когда именно состоятся похороны Баймурадовой, тело которой более 120 дней хранится в одном из ереванских моргов, пока неизвестно. Решение должен принять следователь.
«Ограничения по срокам нет, это оставлено на усмотрение следователя. Если следователь сейчас примет решение о захоронении, а через неделю приедет отец, возникнет другой вопрос — на каком основании вы похоронили, разве не должны были ждать? Но сколько можно ждать? Здесь есть вопрос разумного срока», — отметил руководитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц.
Ранее подруга Баймурадовой сообщила BBC News, что Айшат рассказывала о родственных связях ее семьи с бывшим президентом Чечни Ахмадом Кадыровым.
Айшат Баймурадова бежала из Чечни в Армению в январе прошлого года. Российские правозащитники около года планировали ее побег после того, как молодая женщина обратилась к ним за помощью.
В Армении Айшат вела открытую страницу в Instagram, где рассказывала о себе и показывала место своего пребывания. Друзья сообщили, что с Кариной Иминовой, подозреваемой в ее смерти, Айшат познакомилась в Instagram. Позже именно она и один мужчина пригласили Айшат в арендованную квартиру. Из этой квартиры она отправила друзьям видео, на котором была видна и Карина. Спустя некоторое время Айшат перестала отвечать на звонки.
После 17 октября друзья и правоохранительные органы начали ее поиски. Через два дня ее тело было обнаружено в квартире в центре Еревана.