19 Փետրվար 2026 - 11:15 AMT
Երևանում սպանված չեչեն կնոջը՝ 23-ամյա Այշաթ Բայմուրադովայի կհուղարկավորեն ՀՀ միջոցներով, օրենքով սահմանված կարգով Հայաստանում. հարազատները չեն եկել աճյունի հետևից: Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, գրում է «Ազատությունը»:
Չեչնիայից ընտանեկան բռնության պատճառով Երևան փախած Բայմուրադովայի ենթադրյալ սպանության գործով նոր մանրամասներ են ի հայտ եկել: Դեպքից 4 ամիս անց Քննչական կոմիտեն հայտնել է՝ կնոջ սպանության մեջ կասկածվում են Ռուսաստանի քաղաքացիներ Կարինա Իմինովան և Սաիդ-Համզատ Բայսարովը։ Դեպքից ամիսներ անց իրավապահները նրանց նկատմամբ հետախուզում են հայտարարել:
Հայ և ռուս իրավապաշտպանները պնդում են՝ նրանք կապեր ունեն Չեչնիայի գործող նախագահ Ռամզան Կադիրովի ռեժիմի հետ:
Թե երբ տեղի կունենա ավելի քան 120 օր Երևանի դիահերձարաններից մեկում պահվող Բայմուրադովայի հուղարկվորությունը, հայտնի չէ: Քննիչը դեռ չի որոշել:
«Ժամկետի սահմանափակումը չկա, թողնված է քննիչի հայեցողությանը։ Հիմա եթե քննիչը այս պահին որոշում կայացրեց հուղարկավորել, ու մի շաբաթ հետո հայրը եկավ։ Այստեղ է մյուս հարցը, թե դուք ի՞նչ իրավունքով եք հուղարկավորել, չէ՞ որ պետք է սպասեիք, բայց ինչքա՞ն կարող են սպասել։ Այստեղ ողջամիտ ժամկետի հետ կապված հարց կա», – նշել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը:
Այշաթ Բայմուրադովայի ընկերուհին ավելի վաղ BBC News-ին ասել էր՝ Այշաթն իրեն պատմել է, որ ընտանիքն ազգակցական կապ ունի Չեչնիայի նախկին նախագահ Ահմադ Կադիրովի հետ։
Այշաթ Բայմուրադովան Չեչնիայից Հայաստան է փախել նախորդ տարվա հունվարին: Ռուս իրավապաշտպանները շուրջ 1 տարի պլանավորել են նրա փախուստն այն բանից հետո, երբ երիտասարդ կինը խնդրանքով իրենց է դիմել:
Հայաստանում Այշաթն ինստագրամյան բաց էջով միշտ պատմել է իր մասին, ցույց տվել գտնվելու վայրը: Ընկերները պատմել են, որ նրա մահվան մեջ կասկածվող Կարինա Իմինովայի հետ Այշաթը ծանոթացել է Ինստագրամով: Հետո հենց նա ու մի տղամարդ վարձակալած բնակարան են հրավիրել Այշաթին: Այդ բնակարանից նա տեսանյութ է ուղարկել ընկերներին, կադրում նաև Կարինան է երևացել: Որոշ ժամանակ անց Այշաթը դադարել է պատասխանել ընկերների զանգերին:
Հոկտեմբերի 17-ից հետո ընկերներն ու իրավապահները սկսել են նրան որոնել: 2 օր անց նրա մարմինը հայտնաբերվել է Երևանի կենտրոնում գտնվող բնակարանում:

The 23-year-old Chechen woman killed in Yerevan, Aishat Baymuradova, will be buried in Armenia at the expense of the state, as her relatives have not come to claim the body.
According to the Investigative Committee, Baymuradova will be buried in Armenia in accordance with the law, with expenses covered by the Armenian state, as no family members have arrived to retrieve her remains, RFE/RL reported.
New details have emerged in the case of Baymuradova, who fled to Yerevan from Chechnya due to domestic violence. Four months after the incident, the Investigative Committee said Russian citizens Karina Iminova and Said-Khamzat Baysarov are suspected of her murder. Months after the crime, law enforcement authorities have declared them wanted.
Armenian and Russian human rights defenders claim the suspects have ties to the regime of Chechnya’s current president Ramzan Kadyrov.
It is not yet known when Baymuradova’s funeral will take place, as her body has been kept in a Yerevan morgue for more than 120 days. The investigator has not yet made a decision.
“There is no time limit; it is left to the investigator’s discretion. If the investigator decides now to proceed with the burial and a week later the father arrives, then another question arises — on what grounds did you bury her, should you not have waited? But how long can they wait? There is an issue related to a reasonable time frame,” said Artur Sakunts, head of the Vanadzor office of the Helsinki Citizens’ Assembly.
Earlier, Baymuradova’s friend told BBC News that Aishat had said her family had kinship ties to former Chechen President Akhmad Kadyrov.
Aishat Baymuradova fled from Chechnya to Armenia in January last year. Russian human rights defenders had been planning her escape for about a year after she sought their help.
In Armenia, Baymuradova openly shared details about herself and her location on a public Instagram page. Friends said she had met Karina Iminova, suspected in her death, via Instagram. Iminova and a man later invited Baymuradova to a rented apartment. From that apartment, she sent a video to her friends, in which Karina was also seen. Shortly afterward, Baymuradova stopped responding to calls.
After October 17, friends and law enforcement began searching for her. Two days later, her body was found in an apartment in central Yerevan.