19 Փետրվար 2026 - 11:35 AMT
Հունաստանը բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ համագործակցությունը, ասել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Նիկիտաս Կակլամանիսն Աթենքում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպմանը:
«Այսօր մենք ուրախությամբ ընդունում ենք Հայաստանի Հանրապետության նախագահին Հունաստանի խորհրդարանում։ Սա շատ լավ առիթ է քննարկելու երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Վերահաստում ենք Հունաստանի աջակցությունը Հայաստանին։ Բոլոր արդար պահանջները, որոնք կներկայացնի Հայաստանը, կարժանանան սատարման Հունաստանի կողմից»,-ասել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նա կարևորել է նաև Հունաստանում հայ համայնքի դերը՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման գործում։
ՀՀ նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանի և Հունաստանի հարաբերությունները պատմականորեն կարևոր նշանակություն են ունեցել։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի անկախությունից հետո այդ կապերը ստացել են բավական դինամիկ զարգացում։
«Մեր երկկողմ հարաբերություններն առավել կարևորվում են այս ժամանակաշրջանում, երբ Հայաստանը փորձում է տարածաշրջանում հաստատել խաղաղություն։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հունաստանի իշխանություններին Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար, հատկապես մեր երկրի համար դժվարին իրավիճակում»,-ասել է ՀՀ նախագահը։
Ի պատիվ պետական այցով Հունաստանի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի Հունաստանի նախագահ Կոնստանտինոս Տասուլասի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ:

19 Февраль 2026 - 13:43 AMT
Греция высоко оценивает сотрудничество с Арменией, заявил председатель парламента Греции Никитас Какламанис на встрече в Афинах с президентом Республики Армения Ваагном Хачатуряном.
«Сегодня мы с радостью принимаем президента Республики Армения в парламенте Греции. Это хорошая возможность обсудить вопросы двустороннего сотрудничества. Мы подтверждаем поддержку Греции Армении. Все справедливые требования, которые представит Армения, получат поддержку со стороны Греции», — отметил спикер, сообщает «Арменпресс».
Он также подчеркнул значимую роль армянской общины в Греции в развитии и укреплении отношений между двумя странами.
Президент Армении, поблагодарив за теплый прием, отметил, что отношения между Арменией и Грецией исторически имеют важное значение. По его словам, после обретения независимости Арменией эти связи получили достаточно динамичное развитие.
«Наши двусторонние отношения приобретают особую значимость в период, когда Армения стремится установить мир в регионе. Хочу поблагодарить власти Греции за поддержку, оказанную Армении, особенно в сложные для нашей страны времена», — заявил президент Армении.
В честь государственного визита президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна в Греческую Республику от имени президента Греции Константиноса Тасуласа был дан официальный ужин.