19 Փետրվար 2026 - 12:53 AMT
Վարույթ է ընդունվել ՀԱԵ ներկայացրած երկու հայցադիմումը ընդդեմ կարգալույծ հռչակված նախկին քահանա Արամայիս Թախմազյանի (նախկինում՝ Տեր Թադե) դեմ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Առաջին հայցը դատարան է մուտքագրվել փետրվարի 10-ին։ Հաջորդ օրը այն մակագրվել է Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Զարուհի Մկրտչյանին, իսկ փետրվարի 18-ին դատավորը որոշել է այն ընդունել վարույթ։
ՀԱԵ-ն դատարանին դիմել է՝ պահանջելով պարտավորեցնել Արամայիս Թախմազյանին վերադարձնել Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, ներառյալ՝ բանալիները։ Բացի այդ, պահանջվել է արգելել Թախմազյանին մուտք գործել Սբ Աստվածածին եկեղեցու Սուրբ Խորան, ավանդատուն և ատյան հատվածներ։
Հայցով նաև առաջադրվել է պահանջ հօգուտ ՀԱԵ-ի բռնագանձել դատական ծախսերը, այդ թվում՝ նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը։
Նույն օրը ներկայացվել է ևս մեկ հայց նախկին քահանայի դեմ։ Եկեղեցին դատարանից խնդրել է պարտավորեցնել Թախմազյանին և Հռիփսիմե Խաչատրյանին վերադարձնել եկեղեցուն պատկանող Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի Մյասնիկյան 3-րդ շենքի 5-րդ բնակարանը՝ միաժամանակ վտարելով պատասխանողներին նշված բնակարանից։
Բացի այդ, ՀԱԵ-ն խնդրել է պատասխանողներից հօգուտ եկեղեցու բռնագանձել դատական ծախսերը, ներառյալ՝ նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը։
Այս հայցադիմումն ևս մակագրվել է նույն դատավորին, որը որոշում է կայացրել այն ընդունել վարույթ։
Մինչդեռ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Սիմո Աբովյանը վարույթ է ընդունել կարգալույծ հռչակված Տեր Արամ քահանա Ասատրյանի՝ ընդդեմ Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացրած հայցադիմումը։ Վարույթ է ընդունվել նաև Տեր Թադե քահանա Թախմազյանի՝ Արամայիս Թախմազյանի հայցը, որի վերաբերյալ որոշումը կայացրել է դատավոր Հովհաննես Մելքոնյանը։

К производству приняты два исковых заявления, поданные Армянской Апостольской церковью против лишенного сана бывшего священника Арамаиса Тахмазяна (ранее — Тер Таде), сообщает «Panorama.am ».
Первый иск был подан 10 февраля. На следующий день он был распределен судье суда первой инстанции общей юрисдикции Арагацотнской области Заруи Мкртчян, а 18 февраля судья приняла его к производству.
Церковь обратилась в суд с требованием обязать Арамайиса Тахмазяна вернуть принадлежащие Церкви на праве собственности церковь Сурб Аствацацин в городе Талин Арагацотнской области ключи от храма. Кроме того, требуется запретить Тахмазяну входить в алтарь, ризницу и основной зал церкви.
Иск также содержит требование взыскать в пользу Армянской Апостольской церкви судебные расходы, включая ранее уплаченную государственную пошлину.
В тот же день был подан еще один иск против бывшего священника. Церковь просит суд обязать Тахмазяна и Рипсиме Хачатрян вернуть принадлежащую Церкви квартиру №5 в доме №3 по улице Мясникяна в городе Талин Арагацотнской области, одновременно выселив ответчиков из указанной квартиры.
Кроме того, ААЦ просит взыскать с ответчиков судебные расходы, включая ранее уплаченную государственную пошлину.
Данный иск также распределен тому же судье, которая приняла его к производству.
В то же время судья суда общей юрисдикции Армавирской области Симa Абовян принялa к производству иск лишенного сана Арама Асатряна против Армянской Апостольской церкви. Также принято к производству заявление Тер Таде Тахмазяна (Арамаиса Тахмазяна), решение по которому вынес судья Ованнес Мелконян.