19 Փետրվար 2026 - 12:57 AMT
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի նկատմամբ ընտրված կալանքի ժամկետը երկարացվել է ևս 2 ամսով։ «Սրբազան պայքար» գործով հերթական դատական նիստի ընթացքում նախագահող դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը մասնակիորեն բավարարել է դատախազի պահանջը, որը վերաբերում էր երեքամսյա կալանքի երկարացմանը։
Հանրային մեղադրող Հայկ Հովհաննիսյանը որպես հիմնավորում նշել է, որ գործը գտնվում է նախնական դատալսումների փուլում, և Բագրատ Սրբազանը կարող է խոչընդոտել դատական գործընթացի բնականոն ընթացքին։ Դահլիճում ներկաները միջնորդությունը դիմավորել են «ազատություն» վանկարկումներով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Սրբազանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը շեշտել է, որ ընթացակարգը հակաիրավական է և ընդգծել, թե տվյալ գործով միակ իրավաչափ լուծումը կարող է լինել դրա կարճումը։
Բագրատ սրբազանը հայտարարել է, որ չի ընդունելու «տնային կալանք» խափանման միջոցը։
«Չեմ ընդունելու նաև գրավ. դրա բացարձակ անհրաժեշտությունը չկա։ Չեմ ընդունելու էլեկտրոնային սարքը՝ այդ «դնչկալը», ոտնակապը. երկրից բացակայելու արգելքն է, որն ամենավիրավորականն է։ Միակ տարբերակն այստեղից գնալն է, սակայն սա էլ ազատություն չէ, այլ պայմանների փոփոխություն»,– ասել է սրբազանը։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կալանավորվել է 2025 թվականի հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները պլանավորել են Հայաստանում իրականացնել ահաբեկչական գործողություններ և քայլեր, որոնք ուղղված են եղել իշխանության զավթմանը։
Օգոստոսի 21-ին դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի որոշմամբ նրա կալանքը երկարացվել էր երեք ամսով, իսկ նոյեմբերի 13-ին այն կրկին երկարացվել է ևս երեք ամսով։

19 February 2026 - 13:15 AMT
The pre-trial detention of Archbishop Bagrat Galstanyan has been extended by another two months following a court ruling.
During another hearing in the Sacred Struggle case, presiding Judge Karen Farkhoyan partially granted the prosecutor’s motion, which had sought a three-month extension of detention, instead prolonging it by two months.
Public prosecutor Hayk Hovhannisyan argued that the case remains at the preliminary hearing stage and that Archbishop Bagrat could obstruct the normal course of the judicial process. Those present in the courtroom responded to the motion with chants of “freedom,” Sputnik Armenia reported.
The archbishop’s lawyer, Hovhannes Khudoyan, stressed that the procedure is unlawful and maintained that the only legitimate resolution in the case would be its dismissal.
Archbishop Bagrat stated that he would not accept house arrest as an alternative preventive measure.
“I will not accept bail either. There is absolutely no need for it. I will not accept an electronic device — that ‘muzzle,’ the ankle monitor. The ban on leaving the country is the most humiliating. The only option is to leave from here, but that is not freedom either, it is merely a change of conditions,” he said.
Archbishop Bagrat Galstanyan was detained on the night of June 25–26, 2025. Armenia’s Investigative Committee stated that participants and leaders of the “Sacred Struggle” movement had planned terrorist acts in Armenia and actions aimed at seizing power.
On August 21, Judge Karen Farkhoyan extended his detention by three months, and on November 13, it was again extended for another three months.