19 Փետրվար 2026 - 12:57 AMT
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի նկատմամբ ընտրված կալանքի ժամկետը երկարացվել է ևս 2 ամսով։ «Սրբազան պայքար» գործով հերթական դատական նիստի ընթացքում նախագահող դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը մասնակիորեն բավարարել է դատախազի պահանջը, որը վերաբերում էր երեքամսյա կալանքի երկարացմանը։
Հանրային մեղադրող Հայկ Հովհաննիսյանը որպես հիմնավորում նշել է, որ գործը գտնվում է նախնական դատալսումների փուլում, և Բագրատ Սրբազանը կարող է խոչընդոտել դատական գործընթացի բնականոն ընթացքին։ Դահլիճում ներկաները միջնորդությունը դիմավորել են «ազատություն» վանկարկումներով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Սրբազանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը շեշտել է, որ ընթացակարգը հակաիրավական է և ընդգծել, թե տվյալ գործով միակ իրավաչափ լուծումը կարող է լինել դրա կարճումը։
Բագրատ սրբազանը հայտարարել է, որ չի ընդունելու «տնային կալանք» խափանման միջոցը։
«Չեմ ընդունելու նաև գրավ. դրա բացարձակ անհրաժեշտությունը չկա։ Չեմ ընդունելու էլեկտրոնային սարքը՝ այդ «դնչկալը», ոտնակապը. երկրից բացակայելու արգելքն է, որն ամենավիրավորականն է։ Միակ տարբերակն այստեղից գնալն է, սակայն սա էլ ազատություն չէ, այլ պայմանների փոփոխություն»,– ասել է սրբազանը։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կալանավորվել է 2025 թվականի հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները պլանավորել են Հայաստանում իրականացնել ահաբեկչական գործողություններ և քայլեր, որոնք ուղղված են եղել իշխանության զավթմանը։
Օգոստոսի 21-ին դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի որոշմամբ նրա կալանքը երկարացվել էր երեք ամսով, իսկ նոյեմբերի 13-ին այն կրկին երկարացվել է ևս երեք ամսով։

19 Февраль 2026 - 13:16 AMT
В ходе очередного судебного заседания по делу «Священная борьба» председательствующий судья Карен Фархоян частично удовлетворил ходатайство прокурора о продлении ареста на три месяца, продлив его на два месяца.
Государственный обвинитель Айк Ованнисян в обоснование указал, что дело находится на стадии предварительных слушаний, и архиепископа Баграт может воспрепятствовать нормальному ходу судебного процесса. Присутствующие в зале встретили ходатайство скандированием «свободу», сообщает «Sputnik Армения».
Адвокат архиепископа Ованнес Худоян подчеркнул, что процедура носит противозаконный характер и заявил, что единственным правомерным решением по данному делу может быть его прекращение.
Архиепископ Баграт заявил, что не примет меру пресечения в виде домашнего ареста.
«Не приму и залог. В этом нет никакой необходимости. Не приму и электронное устройство — этот “намордник”, браслет. Запрет на выезд из страны — самый унизительный. Единственный вариант — уйти отсюда, но и это не свобода, а лишь изменение условий», — отметил он.
Архиепископ Баграт Галстанян был арестован в ночь с 25 на 26 июня 2025 года. Следственный комитет Республики Армения сообщил, что участники и руководители движения «Священная борьба» планировали террористические действия в Армении и шаги, направленные на захват власти.
21 августа решением судьи Карена Фархояна его арест был продлен на три месяца, а 13 ноября — вновь продлен еще на три месяца.