32 տարի տևած հակամարտությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները մեծ աշխատանք են կատարել խաղաղության հաստատման ճանապարհին, ասել է Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստում՝ դիմելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին:
«Ես շատ շնորհակալ եմ ձեզ, դուք իսկապես մեծ աշխատանք եք կատարել։ Դուք արդեն ընկերներ եք։ Ի դեպ, երբ նրանք եկան իմ գրասենյակ, նրանք կանգնել էին օվալաձև սենյակի հակառակ կողմերում, իրարից հեռու։ Նրանց առաջարկեցի մոտենալ միմյանց։ Հասկանալի է, մարդիկ 32 տարի շարունակ սպանել են միմյանց։ Մեկ ժամ անց, երբ ստորագրեցինք համաձայնագիրը, նրանք գրկախառնվեցին։ Այժմ ունենք խաղաղություն երկու կարևոր երկրների միջև։ Ես երբեք չեմ մոռանա այդ ակնթարթները։ Դուք կարճ ժամանակում հասաք հաջողության, դուք բավականին ուժեղ եք և կարող եք հպարտանալ ձեզնով։ Շնորհակալ եմ ձեզ»,-ասել է Թրամփը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Այնուհետև ԱՄՆ-ի նախագահն առաջարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին ոտքի կանգնել, ինչից հետո ներկաները նրանց արժանացրել են ծափահարությունների և ականատես են եղել Փաշինյանի ու Ալիևի ձեռքսեղմմանը։
Փաշինյանը Վաշինգտոնում կարճատև զրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում՝ տեսանյութ հրապարակելով:
Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստի մեկնարկին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը բարձր է գնահատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջնորդությունը և շնորհակալություն հայտնել Փաշինյանին և Ալիևին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Երբ հիշում եմ, թե ինչ տեղի ունեցավ Իսրայելում հոկտեմբերի 7-ին՝ բոլոր այն անմեղ մարդկանց սպանությունը, պատանդների առկայությունը և, իհարկե, դրանից բխած սարսափելի պատերազմը, ինքս ինձ հարց էի տալիս՝ ինչպե՞ս է հնարավոր երբևէ ապահով վերադարձնել այդ պատանդներին, ինչպես ստեղծել հնարավորություն, որպեսզի Գազայի բնակիչներն ունենան արժանապատիվ ապագա, և միաժամանակ ապահովել, որ Իսրայելը այլևս երբեք չհարձակվի։ Պարզվեց, որ պատասխանը մեկն էր՝ անհրաժեշտ էր նախագահ, որը լիովին նվիրված էր այս ջանքերին և աշխատանքին, և բարեբախտաբար մենք դա ունեցանք այս նախագահի առաջնորդության ներքո»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ Վաշինգտոնում հավաքված բոլոր առաջնորդները, ովքեր ներդրում են կատարում ապագայում, ներդրում են կատարում խաղաղության մեջ:
Նույն համատեքստում նա դիմել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ ընդգծելով նրանց դերակատարությունը։
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանի նախագահին և Հայաստանի վարչապետին, որոնց ես հանդիպեցի անցյալ շաբաթ։ Շնորհակալություն ձեզ՝ դա հնարավոր դարձնելու և ցույց տալու համար, թե ինչի կարելի է հասնել իրական առաջնորդության միջոցով»,-ասել է Վենսը:
Հունվարի 16-ին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Գազայի հատվածում ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու նպատակով ձևավորվելու է Խաղաղության խորհուրդ, և մի շարք երկրների ղեկավարների, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի, հրավիրել է միանալու նախաձեռնությանը։
Հունվարի 22-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով, որպես հիմնադիր անդամ, մասնակցել է «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրության ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը։
Ավելի ուշ Վաշինգտոնը հայտարարել է, որ նորաստեղծ խորհուրդը զբաղվելու է ոչ միայն Գազայի հարցով, այլև այլ տարածաշրջաններում հակամարտությունների կանխարգելմամբ և կարգավորմամբ։

After 32 years of conflict, the leaders of Armenia and Azerbaijan have done significant work toward establishing peace, U.S. President Donald Trump said in Washington at the first meeting of the Board of Peace, addressing Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“I am very grateful to you; you have truly done tremendous work. You are already friends. By the way, when they came to my office, they were standing on opposite sides of the Oval Room, far apart from each other. I suggested they move closer. Understandably, people had been killing each other for 32 years. An hour later, when we signed the agreement, they embraced. Now we have peace between two important countries. I will never forget those moments. You achieved success in a short time; you are quite strong and can be proud of yourselves. Thank you,” Trump said, according to Armenpress.
The U.S. president then invited the leaders of Armenia and Azerbaijan to stand, after which those present applauded them and witnessed a handshake between Pashinyan and Aliyev.
Pashinyan also held a brief conversation with U.S. President Donald Trump in Washington. He reported this on his Facebook page, publishing a video.
At the opening of the first session of the Board of Peace, U.S. Vice President J.D. Vance praised President Donald Trump’s leadership and thanked Pashinyan and Aliyev, Panorama.am reported.
“When I think about what happened in Israel on October 7 — the killing of all those innocent people, the hostages, and of course the terrible war that followed — I asked myself how it would ever be possible to safely bring those hostages home, how to create an opportunity for the people of Gaza to have a dignified future, while at the same time ensuring that Israel would never again be attacked. It turned out the answer was one: it required a president fully committed to these efforts and this work, and fortunately we had that under this president’s leadership,” he said.
He noted that all the leaders gathered in Washington who are investing in the future are investing in peace.
In the same context, he addressed Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev, emphasizing their role.
“I want to thank the president of Azerbaijan and the prime minister of Armenia, whom I met last week. Thank you for making this possible and for showing what can be achieved through real leadership,” Vance said.
On January 16, Donald Trump announced that a Board of Peace would be established to address the situation in the Gaza Strip and invited the leaders of a number of countries, including Armenia, Azerbaijan, Russia and Belarus, to join the initiative.
On January 22, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, at the invitation of U.S. President Donald Trump, participated in Davos as a founding member in the ceremonial signing of the Board's charter.
Later, Washington announced that the newly established council would deal not only with the Gaza issue but also with preventing and resolving conflicts in other regions.