32 տարի տևած հակամարտությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները մեծ աշխատանք են կատարել խաղաղության հաստատման ճանապարհին, ասել է Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստում՝ դիմելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին:
«Ես շատ շնորհակալ եմ ձեզ, դուք իսկապես մեծ աշխատանք եք կատարել։ Դուք արդեն ընկերներ եք։ Ի դեպ, երբ նրանք եկան իմ գրասենյակ, նրանք կանգնել էին օվալաձև սենյակի հակառակ կողմերում, իրարից հեռու։ Նրանց առաջարկեցի մոտենալ միմյանց։ Հասկանալի է, մարդիկ 32 տարի շարունակ սպանել են միմյանց։ Մեկ ժամ անց, երբ ստորագրեցինք համաձայնագիրը, նրանք գրկախառնվեցին։ Այժմ ունենք խաղաղություն երկու կարևոր երկրների միջև։ Ես երբեք չեմ մոռանա այդ ակնթարթները։ Դուք կարճ ժամանակում հասաք հաջողության, դուք բավականին ուժեղ եք և կարող եք հպարտանալ ձեզնով։ Շնորհակալ եմ ձեզ»,-ասել է Թրամփը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Այնուհետև ԱՄՆ-ի նախագահն առաջարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին ոտքի կանգնել, ինչից հետո ներկաները նրանց արժանացրել են ծափահարությունների և ականատես են եղել Փաշինյանի ու Ալիևի ձեռքսեղմմանը։
Փաշինյանը Վաշինգտոնում կարճատև զրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում՝ տեսանյութ հրապարակելով:
Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստի մեկնարկին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը բարձր է գնահատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջնորդությունը և շնորհակալություն հայտնել Փաշինյանին և Ալիևին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Երբ հիշում եմ, թե ինչ տեղի ունեցավ Իսրայելում հոկտեմբերի 7-ին՝ բոլոր այն անմեղ մարդկանց սպանությունը, պատանդների առկայությունը և, իհարկե, դրանից բխած սարսափելի պատերազմը, ինքս ինձ հարց էի տալիս՝ ինչպե՞ս է հնարավոր երբևէ ապահով վերադարձնել այդ պատանդներին, ինչպես ստեղծել հնարավորություն, որպեսզի Գազայի բնակիչներն ունենան արժանապատիվ ապագա, և միաժամանակ ապահովել, որ Իսրայելը այլևս երբեք չհարձակվի։ Պարզվեց, որ պատասխանը մեկն էր՝ անհրաժեշտ էր նախագահ, որը լիովին նվիրված էր այս ջանքերին և աշխատանքին, և բարեբախտաբար մենք դա ունեցանք այս նախագահի առաջնորդության ներքո»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ Վաշինգտոնում հավաքված բոլոր առաջնորդները, ովքեր ներդրում են կատարում ապագայում, ներդրում են կատարում խաղաղության մեջ:
Նույն համատեքստում նա դիմել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ ընդգծելով նրանց դերակատարությունը։
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանի նախագահին և Հայաստանի վարչապետին, որոնց ես հանդիպեցի անցյալ շաբաթ։ Շնորհակալություն ձեզ՝ դա հնարավոր դարձնելու և ցույց տալու համար, թե ինչի կարելի է հասնել իրական առաջնորդության միջոցով»,-ասել է Վենսը:
Հունվարի 16-ին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Գազայի հատվածում ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու նպատակով ձևավորվելու է Խաղաղության խորհուրդ, և մի շարք երկրների ղեկավարների, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի, հրավիրել է միանալու նախաձեռնությանը։
Հունվարի 22-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով, որպես հիմնադիր անդամ, մասնակցել է «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրության ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը։
Ավելի ուշ Վաշինգտոնը հայտարարել է, որ նորաստեղծ խորհուրդը զբաղվելու է ոչ միայն Գազայի հարցով, այլև այլ տարածաշրջաններում հակամարտությունների կանխարգելմամբ և կարգավորմամբ։

20 Февраль 2026 - 07:18 AMT
После 32 лет конфликта руководители Армении и Азербайджана проделали большую работу на пути к установлению мира, заявил в Вашингтоне президент США Дональд Трамп на первом заседании Совета мира, обращаясь к премьер-министру Армении Николу Пашиняну и президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
«Я очень благодарен вам, вы действительно проделали огромную работу. Вы уже друзья. Кстати, когда они пришли в мой офис, они стояли по разным сторонам Овального кабинета, далеко друг от друга. Я предложил им подойти ближе. Понятно, что люди на протяжении 32 лет убивали друг друга. Спустя час, когда мы подписали соглашение, они обнялись. Теперь у нас есть мир между двумя важными странами. Я никогда не забуду эти моменты. Вы добились успеха за короткое время, вы достаточно сильны и можете гордиться собой. Спасибо вам», — сказал Трамп, сообщает «Арменпресс».
Затем президент США предложил руководителям Армении и Азербайджана встать, после чего присутствующие встретили их аплодисментами и стали свидетелями рукопожатия Пашиняна и Алиева.
Пашинян также провел краткую беседу в Вашингтоне с президентом США Дональдом Трампом. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook, опубликовав видеозапись.
В начале первого заседания Совета мира вице-президент США Джей Ди Вэнс высоко оценил лидерство президента Дональда Трампа и поблагодарил Пашиняна и Алиева, сообщает «Panorama.am».
«Когда я вспоминаю о том, что произошло в Израиле 7 октября — убийство всех тех невинных людей, наличие заложников и, конечно, ужасную войну, которая последовала за этим, — я задавался вопросом, как вообще возможно безопасно вернуть этих заложников, как создать возможность для того, чтобы жители Газы имели достойное будущее, и одновременно обеспечить, чтобы Израиль больше никогда не подвергался нападению. Оказалось, что ответ один — нужен был президент, полностью преданный этим усилиям и этой работе, и, к счастью, у нас был такой лидер в лице этого президента», — отметил он.
Он подчеркнул, что все лидеры, собравшиеся в Вашингтоне и вкладывающие усилия в будущее, вкладывают их в мир.
В том же контексте он обратился к премьер-министру Армении Николу Пашиняну и президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, подчеркнув их роль.
«Хочу поблагодарить президента Азербайджана и премьер-министра Армении, с которыми я встречался на прошлой неделе. Спасибо вам за то, что сделали это возможным и продемонстрировали, чего можно достичь благодаря настоящему лидерству», — сказал Вэнс.
16 января Дональд Трамп заявил, что с целью урегулирования ситуации в секторе Газа будет сформирован Совет мира и пригласил руководителей ряда стран, в том числе Армении, Азербайджана, России и Беларуси, присоединиться к инициативе.
22 января премьер-министр Армении Никол Пашинян в Давосе по приглашению президента США Дональда Трампа в качестве одного из учредителей принял участие в торжественной церемонии подписания устава «Совета мира».
Позднее Вашингтон заявил, что новосозданный совет будет заниматься не только вопросом Газы, но и предотвращением и урегулированием конфликтов в других регионах.