20 Փետրվար 2026 - 06:41 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները Վաշինգտոնում հարձակվել են նրա դեմ բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիների վրա ու ծեծի ենթարկել։
Կադրերը տարածվել են սոցիալական ցանցերում։ Դրանցում երևում է, որ անվտանգության աշխատակիցները ձեռքերով հարվածներ են հասցնում ակցիայի մասնակիցներին, նրանցից մեկին նույնիսկ գետնին են գցել, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրում են, թե ԱՄՆ-ում «արմատական տրամադրված անձանց խումբը իրականացրել է սադրիչ գործողություններ»։
Նշվում է, որ խումբը «վիրավորական և ոչ էթիկական արտահայտություններ է հնչեցրել Ադրբեջանի ղեկավարության հասցեին, ինչպես նաև փորձել է ներթափանցել պահպանվող տարածք։
«Դեպքի ընթացքում նախագահի անվտանգության ծառայությունը ԱՄՆ ոստիկանության հետ համատեղ արագ արձագանքել է, վերահսկողության տակ է վերցրել իրավիճակը, արմատականներին դուրս է բերել տարածքից և կանխել է հնարավոր միջադեպը», գրում է APA-ն:
Նշվում է, որ սոցիալական ցանցերում տարածվող տեսագրություններում լսվում է, թե ինչպես են խմբի անդամները բացահայտորեն օգտագործում անպարկեշտ արտահայտություններ։
Ալիևը Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին:

20 Февраль 2026 - 06:47 AMT
Сотрудники службы безопасности президента Азербайджана Ильхама Алиева в Вашингтоне напали на граждан, проводивших акцию протеста против него, и избили их.
Кадры были распространены в социальных сетях. На них видно, как сотрудники охраны наносят удары руками участникам акции, одного из них даже повалили на землю, сообщает «Panorama.am ».
Азербайджанские средства массовой информации пишут, что в США «группа радикально настроенных лиц осуществила провокационные действия».
Отмечается, что группа «выкрикивала оскорбительные и неэтичные выражения в адрес руководства Азербайджана, а также попыталась проникнуть на охраняемую территорию».
«В ходе инцидента служба безопасности президента совместно с полицией США оперативно отреагировала, взяла ситуацию под контроль, вывела радикалов с территории и предотвратила возможный инцидент», — пишет «APA».
Также отмечается, что на распространяемых в социальных сетях видеозаписях слышно, как участники группы открыто используют нецензурные выражения.
Алиев в Вашингтоне принял участие в первом заседании Совета мира, инициированного президентом США Дональдом Трампом.