Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում գումարված ՀԱԵ Եպիսկոպոսաց հավաքը հավատարմություն է հայտնել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին և Մայր Աթոռին, անընդունելի համարել «արտաքին պարտադրանքի ներքո բարենորոգման որևէ շարժում»:
Հայտարարությունը ստորագրել է նաև Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը, որն ավելի վաղ միացել էր վարչապետի նախաձեռնած եկեղեցու բարենորոգման օրակարգին:
Հավաքի մասնակիցնբերը խոր մտահոգություն են հայտնելով եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների ներկա իրավիճակի կապակցությամբ՝ դատապարտելով եկեղեցականների նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումները:
«Մենք՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսության՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության և Կ․Պոլսի Հայոց պատրիարքության, քսանհինգ եպիսկոպոսներս, որդիական մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, ում հայրական հրավերով հայրենիքում և սփյուռքում ծառայող եպիսկոպոսներս համախմբվել ենք՝ միասնաբար խորհրդածելու Հայոց եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերների շուրջ և լուծումներ գտնելու դրանց հաղթահարման ուղղությամբ։
Խորը մտահոգությամբ ու դատապարտությամբ ենք արձանագրում, որ քրեական անհիմն հետապնդման պատճառով արգելափակվեց Հայոց հովվապետի և մեր վեց եպիսկոպոս եղբայրների ելքը Հայաստանից և մասնակցությունը Եկեղեցու կյանքում կարևոր նշանակություն ունեցող այս պատկառելի հավաքին։
․․․Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցներս վճռականորեն վերահաստատում ենք մեր Սուրբ եկեղեցու ավանդությամբ ու բազմադարյա փորձառությամբ նվիրագործված կարգերն ու սկզբունքները հոգեփրկչական իր առաքելության, այլև համազգային և հայրենական կյանքի առնչությամբ՝ ի մասնավորի արձանագրելով, որ՝ ա․ Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների քարոզչությամբ հիմնադրված Հայոց եկեղեցու գլուխը Հիսուս Քրիստոս է (Եփես. Ա 22)։ Տերունահաստատ այս կառույցը ղեկավարվում է Սուրբ գրքով, Եկեղեցու վարդապետությամբ ու կանոններով և առաքելական հաջորդականության սկզբունքով՝ Հայոց հայրապետների հովվապետությամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ՀԱԵ-ն երբեք չի ծառայել և չի ծառայում օտար ուժերի կամ արտաքին շահերի, այլ իր հավատարմությունն անսակարկ պահել է բացառապես հայ ժողովրդին, նրա պետականությանը և ազգային ինքնության պահպանությանը։
Այս համատեքստում եպիսկոպոսաց դասը խորը մտահոգություն է հայտնում եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների անցանկալի ներկա կացության առնչությամբ և վտանգաշատ այս իրադրության մեջ կոչ անում ՀՀ իշխանություններին՝
– դադարեցնել եկեղեցու հանդեպ հալածանքները և հարգել եկեղեցու դարերով ամրագրված ինքնիշխանությունն ու ինքնավարությունը՝ եկեղեցի-պետություն հարաբերությունները խարսխելով փոխադարձ հարգանքի, իրավասությունների հստակ տարանջատման և ազգային շահի առաջնահերթության վրա,
– վերջ դնել շինծու մեղադրանքներով ու զրպարտություններով եկեղեցականների ու ազգընտիր Ամենայն Հայոց Հայրապետի նկատմամբ բռնաճնշումներին,
– ազատ արձակել կալանավորված չորս սրբազան մեր եղբայրներին, քահանային, ինչպես նաև Եկեղեցուն ի պաշտպանություն հանդես եկած հայորդիներին,
– գործել բացառաբար ՀՀ Սահմանադրությամբ, օրենսդրությամբ և միջազգային օրենքներով և հավատարիմ մնալ հռչակված ժողովրդավարական սկզբունքներին ՝ երաշխավորելով երկրում խղճի, կրոնի և դավանանքի ազատությունը, պառակտման փոխարեն ապահովելով հասարակական համերաշխություն,
– առկա խնդիրներն ու հակառակությունները փարատել երկխոսության ոգով, առանց նախապայմանների՝ զերծ մնալով անհեռանկար վերջնագրային խոսույթից։
Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցներս միաժամանակ հորդորում ենք խոտորյալ ութ սրբազաններին՝
– գործել Սուրբ Էջմիածնի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հանդեպ հավատարմության ուխտի և ծառայական կոչման գիտակցությամբ,
– ներեկեղեցական կյանքին առնչվող խնդիրներն արծարծել և լուծել բացառապես եկեղեցու լիազոր ատյաններում,
– ձեռնպահ մնալ հակականոնական գործողություններից, ջլատող քայլերից ու անջատողական դրսևորումներից, որոնք սպառնում են առաջացնել հերձված՝ տկարացնելով եկեղեցու առաքելությունը մեր հավատավոր ժողովրդի կյանքում։
Այս շրջագծում Սուրբ պատարագներին Վեհափառ հայրապետի անվան հիշատակության հատվածի զեղչումը որևէ հիմնավորմամբ եկեղեցաբանորեն անընդունելի է և ուղիղ հարված Սուրբ Էջմիածնի միաբանությանը և Հայոց եկեղեցու միասնությանը։
Անընդունելի նկատելով արտաքին պարտադրանքի ներքո բարենորոգման որևէ շարժում՝ հրամայական անհրաժեշտություն ենք նկատում Հայ եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման և բարեկարգության աշխատանքներն իրականացնել միմիայն եպիսկոպոսաց ժողովում և եկեղեցական կանոնական բարձրագույն մարմիններում։
Հայ եկեղեցու եպիսկոպոսներս վերահաստատում ենք մեր հավատարմությունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին՝ որպես տեսանելի խորհրդանիշ և երաշխիք եկեղեցու միության, հաշտության ու համերաշխության, քանզի «Աստված խռովության Աստված չէ, այլ՝ խաղաղության» (Ա Կորնթ. ԺԴ 33)»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ եկեղեցին պիտի անշեղորեն շարունակի իր սրբազան առաքելությունը՝ անկախ արտաքին ճնշումներից՝ հավատարիմ մնալով Սուրբ ավետարանին և Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու ուղղափառ վարդապետությանը։
Հայտարարությանը միացել են Տ․ Խաժակ Արքեպս․ Պարսամյանը, Տ․ Հովնան Արքեպս․ Տերտերյանը, Տ․ Վիգեն Արքեպս․ Այքազյանը, Տ․ Արամ Արքեպս․ Աթեշյանը, Տ․ Եզրաս Արքեպս․ Ներսիսյանը, Տ․ Աշոտ Եպս․ Մնացականյանը, Տ․ Արմաշ Եպս․ Նալբանդյանը, Տ․ Արարատ Եպս․ Գալթագճյանը, Տ․ Մարկոս Եպս․ Հովհաննիսյանը, Տ․ Հովակիմ Եպս․ Մանուկյանը, Տ․ Տաթև Եպս․ Հակոբյանը, Տ․ Նարեկ Եպս․ Բերբերյանը, Տ․ Աբգար Եպս․ Հովակիմյանը, Տ․ Սերովբե Եպս․ Իսախանյանը, Տ․ Դանիել Եպս․ Ֆընտըգյանը, Տ․ Տիրան Եպս․ Պետրոսյանը, Տ․ Օշական Եպս․ Գյուլգյուլյանը, Տ․ Թեոդորոս Եպս․ Զաքարյանը, Տ․ Մեսրոպ Եպս․ Պարսամյանը, Տ․ Կորյուն Եպս․ Բաղդասարյանը, Տ․ Կիրակոս Եպս․ Դավթյանը, Տ․ Առեն Եպս․ Շահենյանը, Տ․ Գրիգոր Եպս․ Խաչատրյանը, Տ․ Պարթև Եպս․ Բարսեղյանը, Տ․ Խորեն Եպս․ Առաքելյանը։
Փետրվարի 14-ին հայտնի է դարձել, որ Քննչական կոմիտեն Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել է «բացակայելու արգելքը»։ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ կաթողիկոսի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է նախաձեռնվել դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ հոդվածի հիմքով։

20 Февраль 2026 - 10:07 AMT
Собрание епископов Армянской Апостольской Церкви, состоявшееся в Санкт-Пельтене (Австрия), подтвердило верность Католикосу Всех Армян Гарегину II и Святому Эчмиадзину, назвав неприемлемым «любое движение за реформы под внешним принуждением».
Заявление также подписал архиепископ Овнан Тертерян, который ранее присоединился к повестке реформирования церкви, инициированной премьер-министром.
Участники собрания выразили глубокую обеспокоенность нынешним состоянием отношений между церковью и государством, осудив уголовные преследования в отношении священнослужителей.
«Мы, двадцать пять епископов Католикосата Всех Армян — Святого Эчмиадзина, Армянского патриархата Иерусалима и Армянского патриархата Константинополя, выражаем сыновнюю благодарность Его Святейшеству Гарегину II, Католикосу Всех Армян, по отеческому приглашению которого епископы, служащие на Родине и в диаспоре, собрались для совместного обсуждения вызовов, стоящих перед Армянской церковью, и поиска путей их преодоления.
С глубокой обеспокоенностью и осуждением отмечаем, что вследствие необоснованного уголовного преследования был заблокирован выезд из Армении Предстоятеля Армянской церкви и шести наших епископов-братьев, что лишило их возможности участвовать в этом значимом собрании в жизни Церкви.
…Мы, участники Собрания епископов, решительно подтверждаем порядки и принципы, освященные преданием и многовековым опытом нашей Святой церкви в ее спасительной миссии, а также в общественной и национальной жизни, особо отмечая, что главой Армянской церкви, основанной проповедью святых апостолов Фаддея и Варфоломея, является Иисус Христос (Еф. 1:22). Это богоустановленное устроение управляется Священным Писанием, учением и канонами Церкви, а также принципом апостольского преемства под пастырством армянских патриархов», — говорится в заявлении.
Подчеркивается, что Армянская Апостольская Церковь никогда не служила и не служит иностранным силам или внешним интересам, сохраняя верность исключительно армянскому народу, его государственности и сохранению национальной идентичности.
В этом контексте епископат выражает глубокую обеспокоенность нежелательным состоянием церковно-государственных отношений и в сложившейся опасной ситуации призывает власти Армении:
– прекратить преследования в отношении Церкви и уважать ее исторически закрепленные суверенитет и автономию, выстраивая отношения на основе взаимного уважения, четкого разграничения полномочий и приоритета национальных интересов,
– положить конец репрессиям на основании надуманных обвинений и клеветы в адрес духовенства и всенародно избранного Католикоса Всех Армян,
– освободить четырех арестованных наших епископов-братьев, священника, а также верных чад Церкви, выступивших в ее защиту,
– действовать исключительно в рамках Конституции Республики Армения, законодательства и международного права и оставаться приверженными провозглашенным демократическим принципам, гарантируя свободу совести, религии и вероисповедания и обеспечивая общественное согласие вместо раскола,
– разрешать существующие проблемы и разногласия в духе диалога, без предварительных условий, воздерживаясь от бесперспективной риторики ультиматумов.
Одновременно участники собрания призвали восемь уклонившихся епископов:
– действовать с осознанием обета верности Святому Эчмиадзину и Католикосу Всех Армян и своего пастырского призвания,
– поднимать и решать вопросы внутренней церковной жизни исключительно в уполномоченных церковных инстанциях,
– воздерживаться от антиканонических действий, деструктивных шагов и проявлений сепаратизма, угрожающих вызвать раскол и ослабить миссию Церкви в жизни верующего народа.
В этом контексте подчеркивается, что исключение имени Верховного Патриарха из поминовения во время Святой литургии является богословски неприемлемым при любом обосновании и представляет собой прямой удар по единству Святого Эчмиадзина и Армянской церкви.
Считая недопустимым любое движение за реформы под внешним принуждением, епископы считают императивной необходимостью решать стоящие перед Армянской церковью вызовы и проводить работы по ее благоустройству исключительно в рамках Собрания епископов и высших канонических органов Церкви.
Епископы подтвердили свою верность Святому Престолу и Католикосу Всех Армян как видимому символу и гарантии единства, примирения и согласия Церкви, ибо «Бог не есть Бог неустройства, но мира» (1 Кор. 14:33), говорится в заявлении.
Также отмечается, что Церковь должна неуклонно продолжать свою священную миссию независимо от внешнего давления, оставаясь верной Святому Евангелию и православному учению Армянской Апостольской церкви.