Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում գումարված ՀԱԵ Եպիսկոպոսաց հավաքը հավատարմություն է հայտնել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին և Մայր Աթոռին, անընդունելի համարել «արտաքին պարտադրանքի ներքո բարենորոգման որևէ շարժում»:
Հայտարարությունը ստորագրել է նաև Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը, որն ավելի վաղ միացել էր վարչապետի նախաձեռնած եկեղեցու բարենորոգման օրակարգին:
Հավաքի մասնակիցնբերը խոր մտահոգություն են հայտնելով եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների ներկա իրավիճակի կապակցությամբ՝ դատապարտելով եկեղեցականների նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումները:
«Մենք՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսության՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության և Կ․Պոլսի Հայոց պատրիարքության, քսանհինգ եպիսկոպոսներս, որդիական մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, ում հայրական հրավերով հայրենիքում և սփյուռքում ծառայող եպիսկոպոսներս համախմբվել ենք՝ միասնաբար խորհրդածելու Հայոց եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերների շուրջ և լուծումներ գտնելու դրանց հաղթահարման ուղղությամբ։
Խորը մտահոգությամբ ու դատապարտությամբ ենք արձանագրում, որ քրեական անհիմն հետապնդման պատճառով արգելափակվեց Հայոց հովվապետի և մեր վեց եպիսկոպոս եղբայրների ելքը Հայաստանից և մասնակցությունը Եկեղեցու կյանքում կարևոր նշանակություն ունեցող այս պատկառելի հավաքին։
․․․Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցներս վճռականորեն վերահաստատում ենք մեր Սուրբ եկեղեցու ավանդությամբ ու բազմադարյա փորձառությամբ նվիրագործված կարգերն ու սկզբունքները հոգեփրկչական իր առաքելության, այլև համազգային և հայրենական կյանքի առնչությամբ՝ ի մասնավորի արձանագրելով, որ՝ ա․ Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների քարոզչությամբ հիմնադրված Հայոց եկեղեցու գլուխը Հիսուս Քրիստոս է (Եփես. Ա 22)։ Տերունահաստատ այս կառույցը ղեկավարվում է Սուրբ գրքով, Եկեղեցու վարդապետությամբ ու կանոններով և առաքելական հաջորդականության սկզբունքով՝ Հայոց հայրապետների հովվապետությամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ՀԱԵ-ն երբեք չի ծառայել և չի ծառայում օտար ուժերի կամ արտաքին շահերի, այլ իր հավատարմությունն անսակարկ պահել է բացառապես հայ ժողովրդին, նրա պետականությանը և ազգային ինքնության պահպանությանը։
Այս համատեքստում եպիսկոպոսաց դասը խորը մտահոգություն է հայտնում եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների անցանկալի ներկա կացության առնչությամբ և վտանգաշատ այս իրադրության մեջ կոչ անում ՀՀ իշխանություններին՝
– դադարեցնել եկեղեցու հանդեպ հալածանքները և հարգել եկեղեցու դարերով ամրագրված ինքնիշխանությունն ու ինքնավարությունը՝ եկեղեցի-պետություն հարաբերությունները խարսխելով փոխադարձ հարգանքի, իրավասությունների հստակ տարանջատման և ազգային շահի առաջնահերթության վրա,
– վերջ դնել շինծու մեղադրանքներով ու զրպարտություններով եկեղեցականների ու ազգընտիր Ամենայն Հայոց Հայրապետի նկատմամբ բռնաճնշումներին,
– ազատ արձակել կալանավորված չորս սրբազան մեր եղբայրներին, քահանային, ինչպես նաև Եկեղեցուն ի պաշտպանություն հանդես եկած հայորդիներին,
– գործել բացառաբար ՀՀ Սահմանադրությամբ, օրենսդրությամբ և միջազգային օրենքներով և հավատարիմ մնալ հռչակված ժողովրդավարական սկզբունքներին ՝ երաշխավորելով երկրում խղճի, կրոնի և դավանանքի ազատությունը, պառակտման փոխարեն ապահովելով հասարակական համերաշխություն,
– առկա խնդիրներն ու հակառակությունները փարատել երկխոսության ոգով, առանց նախապայմանների՝ զերծ մնալով անհեռանկար վերջնագրային խոսույթից։
Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցներս միաժամանակ հորդորում ենք խոտորյալ ութ սրբազաններին՝
– գործել Սուրբ Էջմիածնի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հանդեպ հավատարմության ուխտի և ծառայական կոչման գիտակցությամբ,
– ներեկեղեցական կյանքին առնչվող խնդիրներն արծարծել և լուծել բացառապես եկեղեցու լիազոր ատյաններում,
– ձեռնպահ մնալ հակականոնական գործողություններից, ջլատող քայլերից ու անջատողական դրսևորումներից, որոնք սպառնում են առաջացնել հերձված՝ տկարացնելով եկեղեցու առաքելությունը մեր հավատավոր ժողովրդի կյանքում։
Այս շրջագծում Սուրբ պատարագներին Վեհափառ հայրապետի անվան հիշատակության հատվածի զեղչումը որևէ հիմնավորմամբ եկեղեցաբանորեն անընդունելի է և ուղիղ հարված Սուրբ Էջմիածնի միաբանությանը և Հայոց եկեղեցու միասնությանը։
Անընդունելի նկատելով արտաքին պարտադրանքի ներքո բարենորոգման որևէ շարժում՝ հրամայական անհրաժեշտություն ենք նկատում Հայ եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման և բարեկարգության աշխատանքներն իրականացնել միմիայն եպիսկոպոսաց ժողովում և եկեղեցական կանոնական բարձրագույն մարմիններում։
Հայ եկեղեցու եպիսկոպոսներս վերահաստատում ենք մեր հավատարմությունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին՝ որպես տեսանելի խորհրդանիշ և երաշխիք եկեղեցու միության, հաշտության ու համերաշխության, քանզի «Աստված խռովության Աստված չէ, այլ՝ խաղաղության» (Ա Կորնթ. ԺԴ 33)»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ եկեղեցին պիտի անշեղորեն շարունակի իր սրբազան առաքելությունը՝ անկախ արտաքին ճնշումներից՝ հավատարիմ մնալով Սուրբ ավետարանին և Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու ուղղափառ վարդապետությանը։
Հայտարարությանը միացել են Տ․ Խաժակ Արքեպս․ Պարսամյանը, Տ․ Հովնան Արքեպս․ Տերտերյանը, Տ․ Վիգեն Արքեպս․ Այքազյանը, Տ․ Արամ Արքեպս․ Աթեշյանը, Տ․ Եզրաս Արքեպս․ Ներսիսյանը, Տ․ Աշոտ Եպս․ Մնացականյանը, Տ․ Արմաշ Եպս․ Նալբանդյանը, Տ․ Արարատ Եպս․ Գալթագճյանը, Տ․ Մարկոս Եպս․ Հովհաննիսյանը, Տ․ Հովակիմ Եպս․ Մանուկյանը, Տ․ Տաթև Եպս․ Հակոբյանը, Տ․ Նարեկ Եպս․ Բերբերյանը, Տ․ Աբգար Եպս․ Հովակիմյանը, Տ․ Սերովբե Եպս․ Իսախանյանը, Տ․ Դանիել Եպս․ Ֆընտըգյանը, Տ․ Տիրան Եպս․ Պետրոսյանը, Տ․ Օշական Եպս․ Գյուլգյուլյանը, Տ․ Թեոդորոս Եպս․ Զաքարյանը, Տ․ Մեսրոպ Եպս․ Պարսամյանը, Տ․ Կորյուն Եպս․ Բաղդասարյանը, Տ․ Կիրակոս Եպս․ Դավթյանը, Տ․ Առեն Եպս․ Շահենյանը, Տ․ Գրիգոր Եպս․ Խաչատրյանը, Տ․ Պարթև Եպս․ Բարսեղյանը, Տ․ Խորեն Եպս․ Առաքելյանը։
Փետրվարի 14-ին հայտնի է դարձել, որ Քննչական կոմիտեն Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել է «բացակայելու արգելքը»։ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ կաթողիկոսի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է նախաձեռնվել դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ հոդվածի հիմքով։

The Assembly of Bishops of the Armenian Apostolic Church, convened in St. Pölten, Austria, has expressed loyalty to Catholicos of All Armenians Karekin II and the Mother See of Holy Etchmiadzin, declaring unacceptable “any reform movement under external coercion.”
The statement was also signed by Archbishop Hovnan Terteryan, who had earlier joined the church reform agenda initiated by the prime minister.
Participants in the assembly voiced deep concern over the current state of church-state relations, condemning criminal prosecutions carried out against clergymen.
“We, the twenty-five bishops of the Catholicosate of All Armenians — the Mother See of Holy Etchmiadzin, the Armenian Patriarchate of Jerusalem and the Armenian Patriarchate of Constantinople — express our filial gratitude to His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians, at whose paternal invitation bishops serving in the homeland and the diaspora have gathered to reflect together on the challenges facing the Armenian Church and to find ways to overcome them.
With deep concern and condemnation, we record that due to unfounded criminal prosecution, the departure from Armenia of the Supreme Patriarch of the Armenian Church and six of our brother bishops was blocked, preventing their participation in this significant assembly in the life of the Church.
…As participants in the Assembly of Bishops, we resolutely reaffirm the orders and principles sanctified by the tradition and centuries-long experience of our Holy Church in its salvific mission, as well as in national and state life, particularly noting that the head of the Armenian Church, founded by the preaching of the Holy Apostles Thaddeus and Bartholomew, is Jesus Christ (Eph. 1:22). This divinely established structure is governed by the Holy Scripture, the Church’s doctrine and canons, and the principle of apostolic succession under the shepherding of the Armenian patriarchs,” the statement reads.
It emphasizes that the Armenian Apostolic Church has never served and does not serve foreign powers or external interests, maintaining its loyalty exclusively to the Armenian people, their statehood and the preservation of national identity.
In this context, the bishops express deep concern over the undesirable state of church-state relations and, amid what they describe as a dangerous situation, call on the Armenian authorities to:
– cease persecution of the Church and respect its centuries-established sovereignty and autonomy, grounding church-state relations in mutual respect, clear separation of powers and priority of national interests,
– put an end to repressive measures based on fabricated accusations and slander against clergymen and the nationally elected Catholicos of All Armenians,
– release four detained bishops, a priest and Armenian faithful who spoke in defense of the Church,
– act exclusively within the Constitution of the Republic of Armenia, national legislation and international law, and remain faithful to proclaimed democratic principles by guaranteeing freedom of conscience, religion and belief while ensuring social solidarity instead of division,
– resolve existing issues and disagreements in a spirit of dialogue without preconditions, refraining from futile ultimatum rhetoric.
The participants also urge eight errant bishops to:
– act in awareness of their vow of loyalty to Holy Etchmiadzin and the Catholicos of All Armenians and of their pastoral calling,
– raise and resolve issues related to internal church life exclusively within the Church’s authorized bodies,
– refrain from anti-canonical actions, divisive steps and separatist manifestations that threaten to cause schism and weaken the Church’s mission in the life of the faithful people.
In this framework, they state that omitting the name of the Supreme Patriarch during the commemoration in the Divine Liturgy is ecclesiologically unacceptable under any justification and constitutes a direct blow to the unity of Holy Etchmiadzin and the Armenian Church.
Deeming unacceptable any reform movement under external coercion, the bishops consider it imperative to address challenges facing the Armenian Church and carry out improvement efforts exclusively within the Assembly of Bishops and the Church’s highest canonical bodies.
The bishops reaffirm their loyalty to the Mother See of Holy Etchmiadzin and to the Catholicos of All Armenians as the visible symbol and guarantee of the Church’s unity, reconciliation and harmony, for “God is not a God of disorder but of peace” (1 Cor. 14:33), the statement concludes.
It is also noted that the Church must steadfastly continue its sacred mission regardless of external pressures, remaining faithful to the Holy Gospel and the orthodox doctrine of the Armenian Apostolic Church.
The statement was joined by Archbishops Khajag Parsamyan, Hovnan Terteryan, Vigen Aykazyan, Aram Ateshyan, Yezras Nersisyan; Bishops Ashot Mnatsakanyan, Armash Nalbandyan, Ararat Galtaghchyan, Markos Hovhannisyan, Hovakim Manukyan, Tatev Hakobyan, Narek Berberyan, Abgar Hovakimyan, Serovbe Isakhanyan, Daniel Fıntıgyan, Tiran Petrosyan, Oshakan Gyulgyulyan, Theodoros Zakaryan, Mesrop Parsamyan, Koryun Baghdasaryan, Kirakos Davtyan, Aren Shahenyan, Grigor Khachatryan, Parthev Barseghyan and Khoren Arakelyan.
On February 14, it became known that the Investigative Committee had chosen a travel ban as a preventive measure against Catholicos of All Armenians Karekin II. The Investigative Committee stated that public criminal prosecution had been initiated against the Catholicos on charges of obstructing the execution of a judicial act.