20 Փետրվար 2026 - 07:44 AMT
«Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը խստորեն դատապարտել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված անարդար դատավճիռը, որով նա դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։
«Մենքկոչենքանում անհապաղ ազատ արձակել Ռուբենին և դիմում ենք միջազգային հանրությանը՝ պաշտպանելու արդարության,մարդուիրավունքների և արդար դատավարության սկզբունքները։ Ռուբենին առաջադրված մեղադրանքները, որոնք առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում) նրա մարդասիրական գործունեությանը, անտեսում են մարդու հիմնարար իրավունքները, ինչը մտահոգիչ է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Վարդանյանի գործունեությունը, հատկապես սրվող հակամարտությունների այս ժամանակաշրջանում, արտացոլում է այն արժեքները, որոնց վրա հիմնված է «Ավրորան»՝ կարեկցանք, խիզախություն և մարդկայնության հանդեպ անսասան հավատ։
«Նրա դատավճիռը մտահոգիչ ուղերձ է նրանց, ովքեր իրենց կյանքը նվիրում են մարդասիրական գործին հատկապես այն ժամանակ, երբ տարածաշրջանը բախվում է լուրջ մարտահրավերների՝ հանգեցնելով տասնյակ հազարավոր տեղահանվածների և անհապաղ օգնության կարիք ունեցողների խնդրին։ Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ մեր հանձնառությանը՝ աջակցելու Ռուբենի ընտանիքին, պայքարելու հանուն նրա ազատության և պաշտպանելու բոլոր նրանց իրավունքները, որոնց անարդարացիորեն զրկել են ազատությունից»,- նշված է հայտարարությունում։
Վարդանյանի գործը քննվում էր առանձնացված վարույթով։ Amnesty International-ը Վարդանյանի դատավճիռն արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել: Ջարեդ Գենսերը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կատարել հայ գերիների ազատ արձակմանը նպաստելու իր հրապարակային խոստումը։

20 Февраль 2026 - 10:12 AMT
Гуманитарная инициатива «Аврора» решительно осудила вынесенный ее соучредителю Рубену Варданяну несправедливый приговор, согласно которому он был приговорен к 20 годам лишения свободы.
«Мы призываем к немедленному освобождению Рубена и обращаемся к международному сообществу с требованием защитить принципы справедливости, прав человека и справедливого судебного разбирательства. Обвинения, выдвинутые против Рубена и связанные с его гуманитарной деятельностью в Нагорном Карабахе (Арцахе), игнорируют основополагающие права человека, что вызывает серьезную обеспокоенность», — говорится в заявлении.
Отмечается, что деятельность Варданяна, особенно в период обострения конфликтов, отражает ценности, на которых основана «Аврора», — сострадание, мужество и непоколебимую веру в человечность.
«Его приговор посылает тревожный сигнал тем, кто посвящает свою жизнь гуманитарному служению, особенно в условиях серьезных вызовов в регионе, приведших к десяткам тысяч перемещенных лиц и острой потребности в помощи. Мы продолжаем придерживаться нашей приверженности поддержке семьи Рубена, борьбе за его свободу и защите прав всех, кто был несправедливо лишен свободы», — отмечается в заявлении.
Дело Варданяна рассматривалось в отдельном производстве. Amnesty International назвала вынесенный приговор насмешкой над правосудием. Джаред Генсер призвал президента США Дональда Трампа выполнить свое публичное обещание содействовать освобождению армянских пленных.