20 Փետրվար 2026 - 07:44 AMT
«Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը խստորեն դատապարտել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված անարդար դատավճիռը, որով նա դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։
«Մենքկոչենքանում անհապաղ ազատ արձակել Ռուբենին և դիմում ենք միջազգային հանրությանը՝ պաշտպանելու արդարության,մարդուիրավունքների և արդար դատավարության սկզբունքները։ Ռուբենին առաջադրված մեղադրանքները, որոնք առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում) նրա մարդասիրական գործունեությանը, անտեսում են մարդու հիմնարար իրավունքները, ինչը մտահոգիչ է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Վարդանյանի գործունեությունը, հատկապես սրվող հակամարտությունների այս ժամանակաշրջանում, արտացոլում է այն արժեքները, որոնց վրա հիմնված է «Ավրորան»՝ կարեկցանք, խիզախություն և մարդկայնության հանդեպ անսասան հավատ։
«Նրա դատավճիռը մտահոգիչ ուղերձ է նրանց, ովքեր իրենց կյանքը նվիրում են մարդասիրական գործին հատկապես այն ժամանակ, երբ տարածաշրջանը բախվում է լուրջ մարտահրավերների՝ հանգեցնելով տասնյակ հազարավոր տեղահանվածների և անհապաղ օգնության կարիք ունեցողների խնդրին։ Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ մեր հանձնառությանը՝ աջակցելու Ռուբենի ընտանիքին, պայքարելու հանուն նրա ազատության և պաշտպանելու բոլոր նրանց իրավունքները, որոնց անարդարացիորեն զրկել են ազատությունից»,- նշված է հայտարարությունում։
Վարդանյանի գործը քննվում էր առանձնացված վարույթով։ Amnesty International-ը Վարդանյանի դատավճիռն արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել: Ջարեդ Գենսերը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կատարել հայ գերիների ազատ արձակմանը նպաստելու իր հրապարակային խոստումը։

20 February 2026 - 10:11 AMT
The Aurora Humanitarian Initiative has strongly condemned what it described as the unjust verdict handed down to its co-founder Ruben Vardanyan, who was sentenced to 20 years in prison.
“We call for Ruben’s immediate release and appeal to the international community to uphold the principles of justice, human rights and fair trial. The charges brought against Ruben, related to his humanitarian activities in Nagorno-Karabakh (Artsakh), disregard fundamental human rights, which is deeply concerning,” the statement said.
It noted that Vardanyan’s work, particularly during this period of escalating conflicts, reflects the values on which Aurora was founded — compassion, courage and an unwavering commitment to humanity.
“His sentence sends a troubling message to those who dedicate their lives to humanitarian service, especially at a time when the region faces serious challenges, resulting in tens of thousands of displaced people and urgent humanitarian needs. We remain committed to supporting Ruben’s family, advocating for his freedom and defending the rights of all those unjustly deprived of their liberty,” the statement added.
Vardanyan’s case was examined in separate proceedings. Amnesty International described the verdict as a mockery of justice. Jared Genser called on U.S. President Donald Trump to fulfill his public pledge to help secure the release of Armenian detainees.