20 Փետրվար 2026 - 08:45 AMT
«Առաջարկ Հայաստանին» նախագիծը լայն արձագանք է գտել Հայաստանում և սփյուռքում` վերածվելով համահայկական նախագծի, հայտնել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա հավելել է, որ պատրաստ է հանդիպել, խոսել մարդկանց հետ թե գյուղամիջում, թե հանդում, թե բակում: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր բնակավայր, որտեղ առկա է իր հետ հանդիպելու և բաց ու ուղիղ ձևով բարդ հարցերի շուրջ զրուցելու ցանկություն, ինքը պատրաստ է այցելել։
«Ինձ պետք չի ո´չ ճոխ ընդունելություն, ո´չ դահլիճներ, ոչ՝ քաղցր խոսքեր։ Կգամ մենակ, կգամ թիմով։ Պատրաստ եմ հանդիպել-խոսել թե´ գյուղամիջում, թե´ հանդում, թե´ բակում, թե´ մի սովորական-ազնիվ հայի տանը, թե´ դահլիճում, որտեղ ասեք։ Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները։ Իսկ լուծումներ, հավատացնում եմ բոլոր հարցերն ունեն։ Եվ հենց այդ լուծումները գտնելու համար է «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ծառուկյանը երաշխավորել է, որ նախաձեռնության համակարգող խորհուրդը որևէ առաջարկ չի անտեսելու, և բոլոր հետաքրքիր գաղափարները շարունակություն են ունենալու՝ նպաստելով Հայաստանի և ամբողջ հայկական աշխարհի վերածնմանը։
Ավելի վաղ Ծառուկյանը հայտարարել է, որ մտադիր է ձևավորել քաղաքական և հանրային հարթակ՝ «Նոյյան տապանի» ձևաչափով, որի նպատակը կլինի Հայաստանի հետպատերազմյան վերականգնումը և համազգային համախմբումը։
«Ամիսներ առաջ հայտարարել եմ «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրի մեկնարկը, համոզված լինելով, որ պետությունները կորուստներից հետո վերականգնվում են ծրագրերի, գաղափարների, կամքի և երկրին նվիրված, ունակ մարդկանց համախմբման շնորհիվ։ Սա վերկուսակցական նախաձեռնություն է, մեր քաղաքացիների մասին և նրանց մասնակցությամբ կազմվող ծրագիր»,-ասել էր նա:

20 Февраль 2026 - 10:19 AMT
Инициатива «Предложение Армении» получила широкий отклик в Армении и диаспоре, превратившись в общеармянский проект, сообщил лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян на своей странице в Facebook.
Он добавил, что готов встречаться и разговаривать с людьми «и в центре села, и в поле, и во дворе». По его словам, он готов посетить любой населенный пункт, где есть желание встретиться с ним и открыто обсудить сложные вопросы.
«Мне не нужны ни пышные приемы, ни залы, ни сладкие слова. Приду один или с командой. Готов встречаться и говорить и в центре села, и в поле, и во дворе, и в доме обычного, честного армянина, и в зале — где скажете. Готов выслушать горькие слова, искренние предложения о реальной, трудной, повседневной жизни, чтобы вместе найти решения. А решения, уверяю, есть у всех вопросов. Именно для поиска этих решений и существует инициатива “Предложение Армении”», — говорится в записи.
Царукян заверил, что координационный совет инициативы не проигнорирует ни одно предложение, а все интересные идеи получат продолжение, способствуя возрождению Армении и всего армянского мира.
Ранее Царукян заявил о намерении сформировать политическую и общественную платформу в формате «Ноев ковчег», целью которой станет послевоенное восстановление Армении и общенациональная консолидация.
«Несколько месяцев назад я объявил о запуске программы “Предложение Армении”, будучи убежденным, что государства восстанавливаются после потерь благодаря программам, идеям, воле и объединению преданных стране, способных людей. Это надпартийная инициатива — программа о наших гражданах и с их участием», — отмечал он.