20 Փետրվար 2026 - 08:45 AMT
«Առաջարկ Հայաստանին» նախագիծը լայն արձագանք է գտել Հայաստանում և սփյուռքում` վերածվելով համահայկական նախագծի, հայտնել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա հավելել է, որ պատրաստ է հանդիպել, խոսել մարդկանց հետ թե գյուղամիջում, թե հանդում, թե բակում: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր բնակավայր, որտեղ առկա է իր հետ հանդիպելու և բաց ու ուղիղ ձևով բարդ հարցերի շուրջ զրուցելու ցանկություն, ինքը պատրաստ է այցելել։
«Ինձ պետք չի ո´չ ճոխ ընդունելություն, ո´չ դահլիճներ, ոչ՝ քաղցր խոսքեր։ Կգամ մենակ, կգամ թիմով։ Պատրաստ եմ հանդիպել-խոսել թե´ գյուղամիջում, թե´ հանդում, թե´ բակում, թե´ մի սովորական-ազնիվ հայի տանը, թե´ դահլիճում, որտեղ ասեք։ Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները։ Իսկ լուծումներ, հավատացնում եմ բոլոր հարցերն ունեն։ Եվ հենց այդ լուծումները գտնելու համար է «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ծառուկյանը երաշխավորել է, որ նախաձեռնության համակարգող խորհուրդը որևէ առաջարկ չի անտեսելու, և բոլոր հետաքրքիր գաղափարները շարունակություն են ունենալու՝ նպաստելով Հայաստանի և ամբողջ հայկական աշխարհի վերածնմանը։
Ավելի վաղ Ծառուկյանը հայտարարել է, որ մտադիր է ձևավորել քաղաքական և հանրային հարթակ՝ «Նոյյան տապանի» ձևաչափով, որի նպատակը կլինի Հայաստանի հետպատերազմյան վերականգնումը և համազգային համախմբումը։
«Ամիսներ առաջ հայտարարել եմ «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրի մեկնարկը, համոզված լինելով, որ պետությունները կորուստներից հետո վերականգնվում են ծրագրերի, գաղափարների, կամքի և երկրին նվիրված, ունակ մարդկանց համախմբման շնորհիվ։ Սա վերկուսակցական նախաձեռնություն է, մեր քաղաքացիների մասին և նրանց մասնակցությամբ կազմվող ծրագիր»,-ասել էր նա:

20 February 2026 - 10:18 AMT
The “Proposal to Armenia” initiative has received a wide response both in Armenia and across the diaspora, evolving into a pan-Armenian project, Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan said on his Facebook page.
He added that he is ready to meet and speak with people “whether in the village center, in the fields or in the yard.” According to him, he is prepared to visit any community where there is a desire to meet him and openly discuss difficult issues.
“I don’t need a lavish reception, halls or sweet words. I will come alone or with a team. I am ready to meet and talk in the village center, in the field, in the yard, in the home of an ordinary, honest Armenian, or in a hall — wherever you say. I am ready to hear bitter words and heartfelt proposals about real, difficult, everyday life, so that together we can find solutions. And I assure everyone that all issues have solutions. The ‘Proposal to Armenia’ initiative exists precisely to find those solutions,” the post said.
Tsarukyan guaranteed that the initiative’s coordinating council will not ignore any proposal and that all worthwhile ideas will be followed up, contributing to the revival of Armenia and the entire Armenian world.
Earlier, Tsarukyan announced his intention to create a political and public platform in the format of “Noah’s Ark,” aimed at Armenia’s post-war recovery and national consolidation.
“Months ago, I announced the launch of the ‘Proposal to Armenia’ program, convinced that states recover from losses through programs, ideas, willpower and the consolidation of capable people devoted to the country. This is a supra-partisan initiative — a program about our citizens and formed with their participation,” he had said.