20 Փետրվար 2026 - 09:09 AMT
Ժողովրդավարությունը պաշտպանության նոր գործիքների կարիք ունի, ասել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արթուր Հովհաննիսյանը ԵԱՀԿ ԽՎ նիստում:
Նա նշել է, որ ընտրական գործընթացների նկատմամբ հիբրիդային միջամտությունն այլևս տեսական սպառնալիք չէ:
«Այն գործնական գործիքակազմ է, որն օգտագործվում է պետությունների քաղաքական կայունությունը խաթարելու և ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ վստահությունը թուլացնելու համար:
Խոսքը համակարգված ապատեղեկատվական արշավների, կիբեռհարձակումների, արհեստական բևեռացման խթանման և արտաքին քաղաքական շահերով պայմանավորված ազդեցության գործողությունների մասին է:
Այս մեխանիզմները հատկապես ակտիվանում են ընտրություններին նախորդող փուլերում: Հայաստանում ևս ընտրություններին ընդառաջ մենք գործնականում արդեն տեսնում ենք նման երևույթներ: Արտաքին ազդեցության քաղաքական դերակատարները և դրանց հետ կապված տեղեկատվական ցանցերն ակտիվանում են, առաջացնում են տեղեկատվական աղմուկ, փորձում ձևավորել ներքաղաքական օրակարգ, թուլացնել հանրային վստահությունը և ազդել հանրային տրամադրությունների վրա:
Սա միայն Հայաստանի խնդիրը չէ: Սա ժողովրդավարական ինքնիշխանության խնդիր է»,-ասել է նա:
Պատգամավորը հավելել է, որ պետք է․ ամրապնդել ընտրական գործընթացների կիբեռանվտանգությունը, բացահայտել և կանխել համակարգված ապատեղեկատվական ցանցերը, ապահովել ֆինանսական և քաղաքական ազդեցությունների թափանցիկությունը, խորացնել միջազգային համագործակցությունը հիբրիդային միջամտությունների կանխարգելման ուղղությամբ:
«Վստահ եմ, որ համագործակցության և համակարգված ջանքերի շնորհիվ, այդ թվում՝ մեր Ասամբլեայի կողմից տեղակայված ընտրությունների դիտորդական առաքելությունների օգնությամբ մեր երկրներում ժողովրդավարությունը կշարունակի պաշտպանված մնալ»,- ասել է Արթուր Հովհաննիսյանը:

20 February 2026 - 10:26 AMT
Democracy needs new tools of protection, said Artur Hovhannisyan, a member of Armenia’s National Assembly delegation, at a session of the OSCE Parliamentary Assembly.
He noted that “hybrid interference in electoral processes is no longer a theoretical threat.”
“It is a practical toolkit used to undermine political stability in states and weaken trust in democratic institutions.
We are talking about coordinated disinformation campaigns, cyberattacks, artificial polarization and influence operations driven by foreign policy interests.
These mechanisms become particularly active in the run-up to elections. In Armenia, as we approach elections, we are already witnessing such phenomena in practice. External political actors and related information networks are becoming active, generating information noise, attempting to shape the domestic political agenda, weaken public trust and influence public sentiment.
This is not only Armenia’s problem. It is an issue of democratic sovereignty,” he said.
The lawmaker added that it is necessary to strengthen the cybersecurity of electoral processes, identify and prevent coordinated disinformation networks, ensure transparency of financial and political influences, and deepen international cooperation to counter hybrid interference.
“I am confident that through cooperation and coordinated efforts, including with the support of election observation missions deployed by our Assembly, democracy in our countries will continue to remain protected,” Artur Hovhannisyan said.