Արցախյան շարժումը ճիշտ էր ու արդար, ասել է Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանը Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում:
Արցախյան շարժման 38-ամյակի առիթով Արցախի և Հայաստանի մի շարք պաշտոնյաներ այցելել են զինվորական պանթեոն և հարգանքի տուրք են մատուցել շարժմանը հաջորդած պատերազմներում զոհվածների հիշատակին։
«Մենք պատմական արդարությունն էինք ցանկանում վերականգնել։ Սա համայն հայության պայքար էր, սա միայն Արցախի պայքար չէր, սա մեր ինքնության պայքարն էր, դրա համար մենք ունեցանք հաղթանակներ»,- ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, թե Արցախյան շարժումը չպետք է շարունակվի, Դանիելյանը նշել է, որ վարչապետի խոսքերը մեկնաբանելը համարում է անշնորհակալ զբաղմունք։
«Նա ինչ ասում է, լրիվ հակառակն է անում։ Մեր իրավունքների պայքարը շարունակվում է, դա մեկ մարդով կամ այսօրվա իշխանությունների որոշելիքը չէ, որ դադարում ենք պայքարել։ Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մարդիկ անհաշտ են Արցախի կորստի հետ և այս հարցում մենք մենակ չենք։ Կարծում եմ, Հայաստանում լինելով ազգային իշխանություններ, այս բոլոր հարցերը և մտահոգությունները կվերանան»,- ասել է Դանիելյանը։
Արցախի նախագահի պաշտոնակատարը նաև շեշտել է, որ չի բացառում Արցախյան շարժման կրկնության հնարավորությունը։

The Karabakh movement was right and just, said Artsakh National Assembly Speaker Ashot Danielyan in comments to journalists at Yerablur military pantheon.
On the 38th anniversary of the Karabakh movement, a number of officials from Artsakh and Armenia visited the military cemetery and paid tribute to those killed in the wars that followed the movement.
“We sought to restore historical justice. This was a struggle of all Armenians, not only of Artsakh. It was a struggle for our identity, which is why we achieved victories,” Danielyan said, according to Pastinfo.
Referring to statements by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan that the Karabakh movement should not continue, Danielyan said he considers commenting on the prime minister’s words an ungrateful task.
“Whatever he says, he does the exact opposite. Our struggle for rights continues; it is not something that one person or the current authorities can decide to stop. We see that in the Republic of Armenia people are unreconciled to the loss of Artsakh, and in this matter we are not alone. I believe that if there are national authorities in Armenia, all these issues and concerns will disappear,” Danielyan said.
The acting president of Artsakh also stressed that he does not rule out the possibility of a revival of the Karabakh movement.
“Any scenario is possible if there are nation-oriented authorities in Armenia,” he noted.
On February 20, 1988, the Karabakh national liberation movement reached Yerevan from Artsakh. The first rally, attended by thousands, took place at Theater Square, which later became known as Freedom Square and turned into the main venue of the Karabakh movement gatherings.