Քննչական կոմիտեի փորձագետը չի հաստատել, որ սկանդալային տեսանյութում պատկերված անձը Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանն է, հայտարարել է սրբազանի պաշտպան Արսեն Բաբայանն ասուլիսում:
Ավելի վաղ Բաբայանը հայտնել էր, որ ՌԴ-ից, Սերբիայից և Չեռնոգորիայից ստացված երեք անկախ փորձագիտական եզրակացությունները հաստատել են Արշակ սրբազանի այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ նա որևէ առնչություն չունի շրջանառվող տեսագրությունների բովանդակության հետ։
«Քննչական կոմիտեի փորձագետն ասել է՝ հավանաբար Արշակ սրբազանն է, սակայն քննչական կոմիտեն միշտ այդ «հավանաբարը» հանում է։ Վերցրել են ինտերնետից նկար, ասել են՝ քիթը նման է, ականջների մոտ մազածածկը նման է, ճակատը նման է, սանրվածքը նույնն է, երկուսն էլ ակնոց են դնում, և կարելի է եզրակացնել, որ նույն անձն է։ Կարելի է եզրակացնել, բայց կարելի է նաև չեզրակացնել»,– ասել է Բաբայանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաստաբանը շեշտել է, որ առանցքային հարցին պատասխան դեռևս չկա՝ արդյոք տեսագրությունը համապատասխանո՞ւմ է իրականությանը, թե ոչ։
«Ավելին՝ այս փորձաքննությունը նշանակելուց առաջ մեզ անգամ չեն ծանոթացրել որոշմանը։ Քրեական դատավարության օրենսգիրքը նախատեսում է, որ Արշակ սրբազանը՝ որպես վարույթով շահագրգիռ անձ, որոշմանը պետք է ծանոթանար, որպեսզի հնարավորություն ունենար հարցեր տալու։ Բնականաբար, առաջին հարցը լինելու էր՝ տեսագրության մեջ պատկերվածն օբյեկտիվ իրականության մեջ գոյություն ունեցե՞լ է, թե ոչ»,– շարունակել է փաստաբանը։
Բաբայանը, չնշելով փորձագետի ինքնությունը, ընդգծել է, որ ներկայացված եզրակացությունից պարզ չէ, թե ով է տվյալ փորձագետը, ինչ կրթական և մասնագիտական փորձ ունի, ինչպես նաև որտեղ է գործունեություն ծավալել։
«Ինձ մոտ տպավորություն է, որ ցանկացած մեկին ասել են՝ արի, ստորագրի»,– հավելել է փաստաբանը։
Բաբայանն ասել է նաև, որ դեռ կան պետություններ, որոնցից սպասվում են փորձագիտական եզրակացություններ, սակայն արդեն ստացված երեքը բավարար հիմք են տվել այդ մասին հրապարակային խոսելու համար, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նրա խոսքով՝ երբ ինքը տեղեկացրել է, որ երեք երկրից արդեն առկա են փորձաքննության արդյունքներ, իր համար անակնկալ է եղել Քննչական կոմիտեի արձագանքը, որով նշվել է, թե քրեադատավարական շրջանակներից դուրս իրականացված փորձաքննությունները չունեն ապացուցողական նշանակություն։
«Հլը մի բան էլ հայտարարում էին, թե իրենց կողմից արված փորձաքննության մեջ հաստատվել է, որ տեսանյութում Արշակ Սրբազանն է։ Զարմանալի է, որ ՔԿ-ն չգիտի, որ փաստաբանը կարող է փորձաքննություն նշանակել։ Այստեղ հարց է առաջանում՝ իսկ ի՞նչ կապ ունի քրեադտավարական օրենսգիրքը և վարույթը մեր կողմից նշանակված փորձաքննության հետ։ Որևէ առնչություն չունի։
Մենք որևէ դեպքում քրեական դատավարության շրջանակներում ոչինչ ապացուցելու ցանկություն ու անհրաժեշտություն չունենք այս գործով։ Մենք այս փորձաքննությունները չենք իրականացրել, որ որևէ քրեադատավարական գործում որպես ապացույց ներկայացնենք։ Իրականացվող վարույթի շրջանակներում Արշակ սրբազանը, թեև, ունի վկայի կարգավիճակ, բայց փաստացի տուժողի կարգավիճակ ունի»,-ասել է նա:
Բաբայանը անդրադարձել է նաև այն հարցին, թե ինչու Արշակ սրբազանը հանդես է գալիս վկայի, այլ ոչ թե տուժողի կարգավիճակով։
«Առաջարկվել էր, որ սրբազանը հանդես գա տուժողի կարգավիճակով՝ այն հոդվածով, որով հիմա անցկացվում է քրեադատավարությունը, մասնավորապես, անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիքը խախտելու հոդվածով իրականացվող վարույթով։ Արշակ Սրբազանը հենց առաջին օրը հայտարարեց, որ ինքն առնչություն չունի այդ տեսանյութում պատկերված իրողությունների հետ, հետևաբար, ինքը չէր կարող տուժել՝ իր անձնական կամ ընտանեկան գաղտնիքի ռեժիմը խախտելուց։ Եթե ինքը չէ, ապա իր անձնական գաղտնիքը որևէ մեկը չի խախտել։ Բայց մի այլ բան հայտարարվեց, որ ինչ-որ մարդիկ այդ կեղծ տեսանյութերը տարածելով՝ փորձել են ատելություն սերմանել Արշակ սրբազանի նկատմամբ և, հետևաբար, գործի քննությունը պետք է տարվի այդ ուղղությամբ, հայտնաբերվեն այն անձինք, որոնք իրականացրել են այդ կեղծիքը, հետո նաև դրա տարածումը»,-ասել է փաստաբանը:
«Հայկական Վիկիլիկս» անվանումով տելեգրամյան նորաբաց ալիքը 2025 թվականի հոկտեմբերի 25-ին հրապարակել էր ինտիմ բնույթի տեսագրություն՝ այն վերագրելով Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին։ Հոգևորականը արձագանքել էր՝ նշելով, որ անգամ ուժերի գերլարումով չի կարող զբաղվել հորինվածքների և զրպարտությունների հերքմամբ, և խելամիտ է համարել անտեսել դրանք։
Արշակ սրբազանը ձերբակալվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի շենքից դուրս գալուց հետո։ Հետագայում տեղեկացվել է, որ նրա նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ թմրամիջոց ապօրինի իրացնելու հոդվածով։ Դեկտեմբերի 5-ին նա կալանավորվել է։ 2026 թվականի փետրվարի 3-ին դատարանը երկարաձգել է նրա կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով։

Эксперт Следственного комитета не подтвердил, что на скандальном видео изображен архиепископ Аршак Хачатрян, заявил его защитник Арсен Бабаян на пресс-конференции.
Ранее Бабаян сообщал, что три независимых экспертных заключения, полученные из России, Сербии и Черногории, подтвердили позицию архиепископа Аршака о том, что он не имеет отношения к содержанию распространяемых видеоматериалов.
«Эксперт Следственного комитета сказал — вероятно, это архиепископ Аршак, однако Следственный комитет всегда убирает это “вероятно”. Взяли фотографию из интернета и заявили: нос похож, волосы возле ушей похожи, лоб похож, прическа такая же, оба носят очки, и можно сделать вывод, что это один и тот же человек. Можно сделать вывод, но можно и не делать», — сказал Бабаян, сообщает «Sputnik Армения».
Адвокат подчеркнул, что ключевой вопрос по-прежнему остается без ответа — соответствует ли видеозапись действительности или нет.
«Более того, до назначения этой экспертизы нас даже не ознакомили с соответствующим решением. Уголовно-процессуальный кодекс предусматривает, что архиепископ Аршак как заинтересованное лицо должен был быть ознакомлен с решением, чтобы иметь возможность поставить вопросы. Естественно, первый вопрос был бы — существовало ли то, что изображено на видео, в объективной реальности или нет», — отметил он.
Не называя личности эксперта, Бабаян подчеркнул, что из представленного заключения неясно, кто именно является экспертом, какое у него образование и профессиональный опыт, а также где он осуществлял деятельность.
«У меня сложилось впечатление, что сказали любому — приходи и подпиши», — добавил адвокат.
По словам Бабаяна, ожидаются заключения и из других стран, однако уже полученные три экспертизы дают достаточные основания говорить об этом публично, передает «Aysor.am».
Он отметил, что был удивлен реакцией Следственного комитета на его заявление о наличии трех заключений, поскольку в ответ было заявлено, что экспертизы, проведенные вне рамок уголовного судопроизводства, не имеют доказательственного значения.
«Более того, они заявляли, что их экспертиза подтвердила, что на видео архиепископ Аршак. Удивительно, что Следственный комитет не знает, что адвокат может назначить экспертизу. Возникает вопрос: какое отношение Уголовно-процессуальный кодекс и текущее производство имеют к назначенной нами экспертизе? Никакого.
Мы ни в коем случае не стремимся что-либо доказывать в рамках уголовного процесса по этому делу. Мы проводили эти экспертизы не для того, чтобы представить их в качестве доказательства по какому-либо уголовному делу. В рамках осуществляемого производства архиепископ Аршак формально имеет статус свидетеля, но фактически — статус потерпевшего», — сказал он.
Адвокат также пояснил, почему архиепископ проходит по делу в статусе свидетеля, а не потерпевшего.
«Предлагалось, чтобы архиепископ выступал в статусе потерпевшего по статье о нарушении тайны личной и семейной жизни, по которой сейчас ведется производство. Однако в первый же день архиепископ Аршак заявил, что не имеет отношения к изображенным в видео фактам, следовательно, он не мог пострадать от нарушения своей личной или семейной тайны. Если это не он, то его личная тайна не была нарушена. Вместе с тем было заявлено, что некие лица, распространяя эти фальшивые видео, пытались разжечь ненависть к архиепископу Аршаку, и расследование должно вестись именно в этом направлении — с целью выявления тех, кто изготовил и распространил подделку», — заявил Бабаян.
Новооткрытый телеграм-канал под названием «Armenian Wikileaks» 25 октября 2025 года опубликовал видео интимного характера, приписав его архиепископу Аршаку Хачатряну. Священнослужитель, реагируя на публикацию, заявил, что даже при чрезмерном напряжении сил не может заниматься опровержением вымыслов и клеветы и считает разумным игнорировать их.
4 декабря 2025 года архиепископ Аршак был задержан после выхода из здания Следственного комитета Армении. Позднее ему было предъявлено обвинение по статье о незаконном сбыте наркотических средств группой лиц по предварительному сговору. 5 декабря он был арестован. 3 февраля 2026 года суд продлил срок его ареста еще на два месяца.