ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն առավելագույնը 10–15 օր է հատկացրել Իրանի հետ «գործարքի համար»: Այդ մասին նա ասել է լրագրողներին ինքնաթիռում, դեպի Ջորջիա ուղևորվելիս։
Նա նշել է, որ 10 օրը բավարար կլիներ, իսկ 15 օրը վերջնաժամկետն է։ Նա ընդգծել է, որ գործարքը կկնքվի «այս կամ այն կերպ», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հայտարարությունը հնչել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ հռետորաբանության սրման, ինչպես նաև Իսլամական Հանրապետության տարածքին ԱՄՆ հնարավոր հարվածների մասին լուրերի ֆոնին։ Հնարավոր բանակցությունների մանրամասները կամ վերջնագրի պայմանները Թրամփը չի հստակեցրել։
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահու զգուշացրել է, որ Իրանի կողմից հարձակման դեպքում պատասխանը կլինի «անպատկերացնելի»։
Ռազմական ակադեմիայում տեղի ունեցած արարողության ժամանակ ելույթ ունենալով՝ կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ Իսրայելը պատրաստ է Իրանին հասցնել հուժկու հարված, որի հետևանքները դժվար է պատկերացնել, եթե ագրեսիա իրականացվի Իսրայելի պետության դեմ, հայտնում է «Վեստի Կավկազան»:
«Մենք պատրաստ ենք ցանկացած սցենարի։ Մի բան կարելի է ասել հաստատ. եթե այաթոլլաները սխալ գործեն և հարձակվեն մեզ վրա, նրանք կբախվեն պատասխանի, որը նույնիսկ չեն կարող պատկերացնել»,-ասել է Նեթանյահուն:
Նեթանյահուն նաև նշել է, որ Դոնալդ Թրամփին ներկայացրել է Իրանի հարցով Իսրայելի դիրքորոշումը, որը ներառում է միջուկային ենթակառուցվածքի լիակատար վերացում, հրթիռային ծրագրի սահմանափակում մինչև 300 կիլոմետր և տարածաշրջանային դաշնակիցներին ցուցաբերվող աջակցության դադարեցում։
Ավելի վաղ CBS-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է ռազմական գործողություններ սկսել Իրանի դեմ արդեն փետրվարի 21-ին: Դեռևս հունվարին Սպիտակ տունն ասում էր, որ ուժ կկիրառի, եթե Իրանը «արդար գործարքի» չգնա, ինչը ենթադրում է հրաժարում միջուկային զենքից: Իրանն իր հերթին բազմիցս հայտարարել է, որ մտադիր չէ ատոմային ռումբ ստեղծել:

Президент США Дональд Трамп отвел Ирану максимум 10–15 дней для достижения «сделки». Об этом он сообщил журналистам на борту самолета по пути в Джорджию.
По словам Трампа, 10 дней было бы достаточно, а 15 дней являются окончательным сроком. Он подчеркнул, что договоренность будет достигнута «так или иначе», сообщает ТАСС.
Заявление прозвучало на фоне обострения риторики вокруг ядерной программы Ирана, а также сообщений о возможных ударах США по территории Исламской Республики. Детали возможных переговоров или условия выдвинутого ультиматума Трамп не уточнил.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху предупредил, что в случае нападения со стороны Ирана ответ будет «невообразимым».
Выступая на церемонии в военной академии, глава правительства заявил, что Израиль готов нанести Ирану мощный удар, последствия которого трудно представить, если будет совершена агрессия против Государства Израиль, сообщает «Вести Кавказа».
«Мы готовы к любому сценарию. Одно можно сказать точно: если аятоллы ошибутся и нападут на нас, они столкнутся с ответом, который даже не могут себе представить», — сказал Нетаньяху.
Он также отметил, что представил Дональду Трампу позицию Израиля по иранскому вопросу, которая предусматривает полное демонтаж ядерной инфраструктуры, ограничение ракетной программы дальностью до 300 километров и прекращение поддержки региональных союзников.
Ранее CBS сообщал, что США могут начать военные действия против Ирана уже 21 февраля. Еще в январе в Белом доме заявляли, что применят силу, если Иран не согласится на «справедливую сделку», подразумевающую отказ от ядерного оружия. В свою очередь, Иран неоднократно заявлял, что не намерен создавать атомную бомбу.