21 Փետրվար 2026 - 06:20 AMT
Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանում կրակոցների գործով 12 անձի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում, հայտնել է Քննչական կոմիտեն:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձևավորված մեծաթիվ քննիչներից բաղկացած խումբը իրականացրել է ծավալուն քննչական և վարութային գործողություններ։ Միաժամանակ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողները ձեռնարկել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, որոնց արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք էական հանգամանքներ, ինչպես նաև ուրվագծվել է միջադեպին մասնակցած անձանց հիմնական շրջանակը։
Կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել է հրազենի գործադրմամբ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով մեկ անձի սպանություն, ինչպես նաև նույն եղանակով յոթ անձի նկատմամբ սպանության փորձ կատարած անձի ինքնությունը։
Վերջինիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով (7 դրվագ), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Բացի դրանից, իրականացված լայնածավալ քննչական և վարութային միջոցառումների արդյունքում անհատականացվել են զինված բախման մի շարք այլ մասնակիցներ։ Եվս 11 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։
Երևանի ավելի քան 40 հասցեներում իրականացվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են քննության համար կարևոր նշանակություն ունեցող իրեր և առարկաներ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ խուզարկություններ են իրականացվել նաև Արմավիրի մարզի մոտջ 20 հասցեում։
Փետրվարի 18-ին՝ ժամը 15։00-ի սահմաններում, Երևանում՝ Աջափնյակ վարչական շրջանի բակերից մեկում, տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որի ընթացքում հնչել են կրակոցներ։ Հիվանդանոց տեղափոխված անձանցից մեկը մահացել է, կա 6 վիրավոր:

21 Февраль 2026 - 07:16 AMT
В отношении 12 лиц возбуждено публичное уголовное преследование по делу о стрельбе в административном районе Ачапняк города Еревана, сообщили в Следственном комитете.
В рамках уголовного производства, инициированного в отделе по расследованию тяжких преступлений следственного управления города Еревана Следственного комитета Республики Армения, сформированная группа из многочисленных следователей провела масштабные следственные и процессуальные действия. Одновременно сотрудники Министерства внутренних дел осуществили оперативно-розыскные мероприятия, в результате которых установлены ряд существенных обстоятельств происшествия, а также очерчен основной круг участников инцидента.
В ходе предварительного следствия установлена личность лица, которое с применением огнестрельного оружия, способом, опасным для жизни других, совершило убийство одного человека, а также покушение на убийство семи лиц тем же способом.
В отношении него возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 155, пунктам 7 и 8 части 2 статьи 44-155 (7 эпизодов), части 3 статьи 297 и части 1 статьи 335 Уголовного кодекса Республики Армения.
Кроме того, в результате проведенных широкомасштабных следственных и процессуальных мероприятий индивидуализированы ряд других участников вооруженного столкновения. В отношении еще 11 лиц также возбуждено публичное уголовное преследование.
Одновременные обыски проведены более чем по 40 адресам в Ереване, в ходе которых обнаружены предметы и объекты, имеющие значение для следствия.
18 февраля около 15:00 в одном из дворов административного района Ачапняк в Ереване произошла ссора, во время которой прозвучали выстрелы. Один из доставленных в больницу скончался, шесть человек получили ранения.