Եկեղեցին և հոգևոր դասը, հակառակ բոլոր դժվարություններին, անշեղորեն շարունակելու են իրենց հոգեփրկչական ու ազգապահպան առաքելությունը` ի նպաստ հայոց կյանքի պայծառության և բարօրության: Այդ մասին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ասել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տարբեր երկրներից ժամանած ՀՅԴ ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներին՝ Արմեն Ռուստամյանի գլխավորությամբ։
Նորին սրբությունն իր հայրական օրհնությունն ու գնահատանքն է փոխանցել ներկաներին՝ նրանց ազգանվեր գործունեության համար, և պատգամել է շարունակել ջանքեր գործադրել հայրենիքի զորացման, ազգի զավակների արժանապատիվ ու ապահով կյանքի կերտման և մերօրյա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ազգային-եկեղեցական կյանքը հուզող խնդիրները, իշխանության կողմից իրականացվող հակաեկեղեցական գործողությունները, որոնք խաթարել են եկեղեցականների բնականոն ծառայությունն ու հավատացյալների հոգևոր կյանքը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պատվիրակության անդամները հայտնել են իրենց աջակցությունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Վեհափառ հայրապետին՝ ընդգծելով Հայոց եկեղեցու դարավոր ավանդն ու առաքելությունը հայոց պետականության ամրապնդման և ազգային ինքնության պահպանման գործում։
Փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ դատախազությունը քրեական հետապնդում է հարուցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդի գործով դատական ակտը չկատարելու մեղադրանքով, և արգելել է նրա ելքը Հայաստանից: Այդ պատճառով նա առցանց է հղել իր պատգամը Ավստրիայում տեղի ունեցած Եպիսկոպոսական հավաքին:

Церковь и духовное сословие, несмотря на все трудности, будут неуклонно продолжать свою душеспасительную и национально-сохраняющую миссию во благо процветания и благополучия армянского народа, заявил Католикос всех армян Гарегин II.
Заявление прозвучало в ходе приема представителей руководящего состава Армянской революционной федерации во главе с Арменом Рустамяном, прибывших из разных стран.
Его Святейшество передал присутствующим свое отеческое благословение и признательность за их деятельность во имя нации и призвал продолжать прилагать усилия для укрепления Родины, обеспечения достойной и безопасной жизни сынов и дочерей народа, а также преодоления современных вызовов.
«В ходе встречи были обсуждены вопросы, волнующие национально-церковную жизнь, а также антицерковные действия со стороны властей, которые нарушили нормальное служение духовенства и духовную жизнь верующих», — говорится в сообщении.
Члены делегации выразили поддержку Святому Эчмиадзину и Верховному Патриарху, подчеркнув многовековую роль и миссию Армянской церкви в укреплении армянской государственности и сохранении национальной идентичности.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего предстоятеля Масисской епархии и запретила ему выезд из страны. В связи с этим он направил свое послание участникам Епископского собрания в Австрии в онлайн-формате.