21 Փետրվար 2026 - 09:24 AMT
Իրանում վերջին բողոքների ժամանակ 3117 մարդ է զոհվել, հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին X սոցիալական ցանցում:
«Պահպանելով լիակատար թափանցիկության խոստումը ժողովրդի առջև՝ Իրանի կառավարությունն արդեն հրապարակել է անկարգությունների հետևանքով զոհված 3117 մարդու անունները, այդ թվում՝ ուժային կառույցների մոտ 200 ներկայացուցչի։
Եթե որևէ մեկը վիճարկում է մեր տվյալների ճշգրտությունը, խնդրում եմ, ապացույցներ տրամարդեք»,-գրել է նա:
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսն (ԻՀՊԿ) Իրանում իրականացրել է լայնածավալ գործողություններ՝ ուղղված բողոքի ակցիաների ենթադրյալ ղեկավարների ձերբակալմանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն առավելագույնը 10–15 օր է հատկացրել Իրանի հետ «գործարքի համար»: Այդ մասին նա ասել է լրագրողներին ինքնաթիռում, դեպի Ջորջիա ուղևորվելիս։ Նա նշել է, որ 10 օրը բավարար կլիներ, իսկ 15 օրը վերջնաժամկետն է։ Նա ընդգծել է, որ գործարքը կկնքվի «այս կամ այն կերպ»:

A total of 3,117 people were killed during recent protests in Iran, Foreign Minister Abbas Araghchi said on X.
“Honoring our commitment to full transparency before the people, the Iranian government has already published the names of 3,117 individuals killed as a result of the unrest, including around 200 representatives of the security forces.
If anyone disputes the accuracy of our data, please provide evidence,” he wrote.
Earlier, the Islamic Revolutionary Guard Corps carried out large-scale operations in Iran aimed at detaining alleged leaders of the protest actions.
U.S. President Donald Trump has given a maximum of 10–15 days for a “deal” with Iran. He told reporters aboard a plane en route to Georgia that 10 days would suffice, while 15 days would be the final deadline. He stressed that the deal would be concluded “one way or another.”