21 Փետրվար 2026 - 09:24 AMT
Իրանում վերջին բողոքների ժամանակ 3117 մարդ է զոհվել, հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին X սոցիալական ցանցում:
«Պահպանելով լիակատար թափանցիկության խոստումը ժողովրդի առջև՝ Իրանի կառավարությունն արդեն հրապարակել է անկարգությունների հետևանքով զոհված 3117 մարդու անունները, այդ թվում՝ ուժային կառույցների մոտ 200 ներկայացուցչի։
Եթե որևէ մեկը վիճարկում է մեր տվյալների ճշգրտությունը, խնդրում եմ, ապացույցներ տրամարդեք»,-գրել է նա:
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսն (ԻՀՊԿ) Իրանում իրականացրել է լայնածավալ գործողություններ՝ ուղղված բողոքի ակցիաների ենթադրյալ ղեկավարների ձերբակալմանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն առավելագույնը 10–15 օր է հատկացրել Իրանի հետ «գործարքի համար»: Այդ մասին նա ասել է լրագրողներին ինքնաթիռում, դեպի Ջորջիա ուղևորվելիս։ Նա նշել է, որ 10 օրը բավարար կլիներ, իսկ 15 օրը վերջնաժամկետն է։ Նա ընդգծել է, որ գործարքը կկնքվի «այս կամ այն կերպ»:

21 Февраль 2026 - 10:04 AMT
В ходе последних протестов в Иране погибли 3117 человек, сообщил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в социальной сети X.
«Сохраняя приверженность полной прозрачности перед народом, правительство Ирана уже опубликовало имена 3117 человек, погибших в результате беспорядков, включая около 200 представителей силовых структур.
Если кто-либо оспаривает точность наших данных, прошу предоставить доказательства», — написал он.
Ранее Корпус стражей исламской революции провел в Иране масштабные операции, направленные на задержание предполагаемых организаторов протестных акций.
Президент США Дональд Трамп отвел максимум 10–15 дней на заключение «сделки» с Ираном. Об этом он сообщил журналистам на борту самолета по пути в Джорджию, отметив, что 10 дней было бы достаточно, а 15 дней являются окончательным сроком. Он подчеркнул, что соглашение будет достигнуто «так или иначе».