Փետրվարի 22-ին Սևանի Սուրբ Հրեշտակապետաց եկեղեցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայությամբ մատուցված պատարագի ընթացքում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անունը չի զեղչվել:
Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Ստեփանոս քահանա Իգնաթևոսյանն ասել է, որ արարողությունը կատարվել է ընդունված կարգով և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի անվան հիշատակմամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Պատարագը կատարվել է այնպես, ինչպես պետք է կատարվեր։ Ինչ վերաբերում է վարչապետի այցին, ես ի սկզբանե այդ մասին տեղյակ չեմ էլ եղել»,- նշել է քահանան։
Ներկաները փոխանցել են, որ հավատավոր մարդիկ անակնկալի են եկել, երբ պատարագի ընթացքում եկեղեցի են մտել Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցները, որոնց հետևից ներս են մտել նաև անձամբ վարչապետը և Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
Վարչապետ Փաշինյանի մասնակցությամբ անցկացվող պատարագներում սովորաբար զեղչվում է կաթողիկոսի անունը` իշխանությունների հորդորով։ Կաթողիկոսի անունը պատարագի ժամանակ «զեղչելը» (չհիշատակելը) Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցում դիտվում է որպես հակականոնական

23 Февраль 2026 - 07:00 AMT
Во время литургии, состоявшейся 22 февраля в церкви Св. Архангелов в городе Севан в присутствии премьер-министра Никола Пашиняна, имя Католикоса всех армян не было опущено.
Духовный пастырь церкви, Отец Степанос Игнатевосян, заявил, что обряд был совершен в установленном порядке с упоминанием имени Католикоса всех армян Гарегина II, сообщает «Sputnik Армения».
«Обряд был совершен так, как и должен был быть совершен. Что касается визита премьер-министра, то я изначально даже не был об этом осведомлен», — отметил священник.
Присутствующие передали, что верующие были удивлены, когда во время службы в храм вошли сотрудники службы безопасности Пашиняна, за которыми последовали сам премьер-министр и губернатор Гегаркуникской области Карен Саргсян.
На богослужениях с участием премьер-министра Пашиняна обычно по призыву властей имя Католикоса опускается. В Армянской Апостольской Церкви «опущение», то есть неупоминание имени католикоса во время литургии, рассматривается как противоканоническое действие.