23 Փետրվար 2026 - 07:39 AMT
Դատախազությունը պահանջում է Միհրան Դավթյանից բռնագանձել 20 անշարժ և շարժական գույք, մոտ 1․1 մլրդ դրամ
Դատախազությունը պահանջում է 2000-2019 թվականներին ՀՀ պետական եկամուտների նախարարությունում և Ոստիկանությունում տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Միհրան Վաչիկի Դավթյանից և նրա հետ փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել գույք և դրամական միջոցներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության ներկայացրած հերթական հայցադիմումը, որը վերաբերում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը։
Դատախազությունը խնդրել է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
14 անշարժ գույք,
6 տրանսպորտային միջոց,
2 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն,
բանկերում ներդրված 792 հազար դրամ և 24 հազար ԱՄՆ դոլար ավանդ,
5 միլիոն դրամի չվերադարձված փոխառության պահանջի իրավունք,
270 միլիոն 151 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ,
796 միլիոն 825 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվել անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չի եղել նույնականացնել և բռնագանձել։

23 Февраль 2026 - 08:49 AMT
Прокуратура требует конфисковать имущество и денежные средства у Миграна Давтяна, занимавшего в 2000–2019 годах различные должности в Министерстве государственных доходов Армении и Полиции, а также у аффилированных с ним лиц.
Антикоррупционный суд принял к производству очередное исковое заявление Генеральной прокуратуры, касающееся изъятия имущества предполагаемого незаконного происхождения.
Прокуратура просит взыскать в пользу Республики Армения:
• 14 объектов недвижимого имущества,
• 6 транспортных средств,
• доли участия в 2 юридических лицах,
• банковские вклады в размере 792 тыс. драмов и 24 тыс. долларов США,
• право требования по невозвращенному займу в размере 5 млн драмов,
• 270 млн 151 тыс. драмов как остаток незаконных денежных средств,
• 796 млн 825 тыс. драмов, не подтвержденных законными доходами лица, признанных имеющими незаконное происхождение и переданных добросовестному приобретателю либо не подлежащих идентификации и изъятию.