«Ես չեմ ասի, թե կոնկրետ ինչ ենք անելու։ Ակնհայտ է, որ մենք պաշտպանելու ենք մեզ։ Եթե ԱՄՆ-ն հարձակվի մեզ վրա, մենք կունենանք մեզ պաշտպանելու լիարժեք իրավունք։ Եթե ԱՄՆ-ն հարձակվի, դա կլինի ագրեսիայի ակտ, իսկ մեր պատասխան գործողությունները՝ ինքնապաշտպանություն»,-ասել է նա CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Նախարարը խոստովանել է, որ իրանական հրթիռները չեն կարող հասնել ԱՄՆ-ի տարածք, ուստի հնարավոր է համարվել միայն տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմական բազաների թիրախավորումը։ Միաժամանակ Արաղչին ընդգծել է, որ ինքը դիվանագետ է և հանդես է գալիս խաղաղ լուծման օգտին։
Հնարավոր քայլերի շարքում նա առաջարկել է պարզեցնել ԱՄՆ-ի հետ ատոմային թեմայով պայմանավորվածությունը՝ այն սահմանափակելով միջուկային ծրագրի բացառապես խաղաղ բնույթի ամրագրմամբ և որոշ պատժամիջոցների վերացմամբ։ Նրա խոսքով՝ նախնական տարբերակը երկու երկրների ներկայացուցիչները կարող են քննարկել Ժնևում առաջիկա հինգշաբթի։
ԱԳ նախարարը ընդգծել է նաև, որ Թեհրանը չի հրաժարվելու ուրանի հարստացումից խաղաղ նպատակներով՝ դա համարելով իսլամական հանրապետության ինքնիշխան իրավունքը։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Համենեին հանձնարարել է մշակել գործողությունների փաթեթ իր հնարավոր սպանության դեպքում՝ Միացյալ Նահանգների հետ հավանական առճակատման պայմաններում, հաղորդել են ԶԼՄ-ները։
Ինչպես գրել է The New York Times-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին, համապատասխան ցուցումները տրվել են հնարավոր սրացմանը նախապատրաստվելու շրջանակում, գրում է«Վեստի Կավկազա»-ն:
Բացի այդ, Համենեին հանձնարարել է մշակել քայլեր Իրանի պետական կառավարման համակարգի հնարավոր խափանման դեպքում՝ ԱՄՆ-ի հետ ռազմական բախման պայմաններում։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ առաջադրանքների իրականացումը վստահվել է գերագույն առաջնորդի ամենամոտ վստահված անձանց սահմանափակ շրջանակին, ինչպես նաև Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ներկայացուցիչներին։
Բոլոր ռազմավարական նշանակության որոշումները նա փոխանցել է խորհրդարանի նախկին նախագահ և Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիին։ The New York Times-ի տվյալներով՝ վերջին շրջանում նրա ազդեցությունը զգալիորեն աճել է։ Ներկայումս Լարիջանին մասնակցում է ԱՄՆ-ի հետ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններին, վերահսկում է ներքին անվտանգության հարցերը և կապ պահպանում դաշնակիցների հետ։
Բացի այդ, գերագույն առաջնորդը հանձնարարել է ընտրել մինչև չորս հնարավոր փոխարինող երկրի ներսում իրավիճակի ապակայունացման դեպքում՝ իր մահվան դեպքում։
Հաղորդվել է, որ Համենեին արդեն նշել է երեք հավանական իրավահաջորդների, սակայն նրանց անունները չեն հրապարակվում։ Միևնույն ժամանակ, աղբյուրի խոսքով, Լարիջանին նրանց թվում չէ:
Ավելի վաղ գերմանական Bild պարբերականը՝ հղում անելով ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության նախկին աշխատակից Ջոն Կիրիակուին, հաղորդել էի, որ Վաշինգտոնը կարող է ռազմական հարված հասցնել Իրանին փետրվարի 23-ին կամ 24-ին։ Նրա խոսքով՝ այդ քայլը պաշտպանել են պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը, մինչդեռ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը և Ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբարդը հանդես են եկել դեմ։
Այս շաբաթ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չի բացառում սահմանափակ հարվածի հնարավորությունը։ The Wall Street Journal-ի տվյալներով՝ սկզբում ամերիկացիները կարող են թիրախավորել ռազմական կամ կառավարական օբյեկտներ։ Եթե դրանից հետո Թեհրանը չդադարեցնի ուրանի հարստացումը, ԱՄՆ-ն կարող է սկսել լայնածավալ գործողություն պետական կառույցների դեմ։
Իր հերթին Axios պորտալը փոխանցել է, որ Վաշինգտոնը նույնիսկ դիտարկել է Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեի և նրա որդու՝ Մոջթաբայի վերացման տարբերակը։

Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Тегеран даст легитимный ответ в случае нападения со стороны США.
«Я не буду говорить, что именно мы сделаем. Очевидно, что мы будем защищаться. Если США нападут на нас, у нас будет полное право на самооборону. Если США нанесут удар, это будет акт агрессии, а наши ответные действия будут самообороной», — сказал он в интервью телеканалу CBS.
Министр признал, что иранские ракеты не способны достичь территории США, поэтому в качестве возможных целей могут рассматриваться лишь американские военные базы в регионе. В то же время Арагчи подчеркнул, что является дипломатом и выступает за мирное урегулирование.
Среди возможных шагов он предложил упростить договоренности с США по ядерной тематике, ограничив их закреплением исключительно мирного характера ядерной программы и снятием ряда санкций. По его словам, предварительный вариант может быть обсужден представителями двух стран в Женеве в ближайший четверг.
Глава МИД также подчеркнул, что Тегеран не откажется от обогащения урана в мирных целях, считая это суверенным правом исламской республики.
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи поручил разработать пакет мер на случай его возможного убийства в условиях вероятного противостояния с Соединенными Штатами, сообщили СМИ.
Как пишет The New York Times со ссылкой на осведомленные источники, соответствующие указания были даны в рамках подготовки к возможной эскалации, передает «Вести Кавказа».
Кроме того, Хаменеи распорядился разработать шаги на случай возможного сбоя в системе государственного управления Ирана в условиях военного столкновения с США.
По данным источника, выполнение задач поручено узкому кругу ближайших доверенных лиц верховного лидера, а также представителям Корпуса стражей исламской революции.
Все стратегически значимые решения, как сообщается, переданы бывшему спикеру парламента и секретарю Высшего совета национальной безопасности Али Лариджани. По данным The New York Times, в последнее время его влияние значительно возросло. В настоящее время Лариджани участвует в переговорах с США по иранской ядерной программе, курирует вопросы внутренней безопасности и поддерживает связи с союзниками.
Кроме того, верховный лидер поручил определить до четырех возможных преемников на случай дестабилизации внутри страны и своей смерти.
Сообщается, что Хаменеи уже назвал трех вероятных преемников, однако их имена не раскрываются. По словам источника, Лариджани в их числе нет.
Ранее немецкое издание Bild со ссылкой на бывшего сотрудника Центрального разведывательного управления США Джона Кириаку сообщило, что Вашингтон может нанести военный удар по Ирану 23 или 24 февраля. По его словам, этот шаг поддержали госсекретарь Марко Рубио и глава Пентагона Пит Хегсет, тогда как вице-президент Джей Ди Вэнс и директор Национальной разведки Тулси Габбард выступили против.
На этой неделе Дональд Трамп заявил, что не исключает возможности ограниченного удара. По данным The Wall Street Journal, сначала США могут нанести удары по военным или правительственным объектам. Если после этого Тегеран не прекратит обогащение урана, Вашингтон может начать более масштабную операцию против государственных структур.
В свою очередь портал Axios сообщил, что Вашингтон даже рассматривал вариант устранения верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи и его сына Моджтабы.