«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանի օգնական Մովսես Շարբաթյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը վերացվել է։
Ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը, նախագահությամբ Կարեն Ֆարխոյանի, Շարբաթյանի նկատմամբ կիրառել է վարչական հսկողություն՝ որպես խափանման միջոց, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա պարտավոր է շաբաթական երկու անգամ ներկայանալ և հաշվառվել պրոբացիայի ծառայությունում։ Շարբաթյանին արգելվում է լքել բնակության վայրը առանց վարույթ իրականացնող մարմնի թույլտվության։ Նա չի կարող այցելել մարդաշատ կամ ժամանցի վայրեր, իսկ երեկոյան 23։00-ից մինչև առավոտյան 8։00-ն պարտավոր է գտնվել իր բնակության հասցեում։ Վարչական հսկողությունն իրականացվելու է առանց էլեկտրոնային վերահսկման։ Միաժամանակ անփոփոխ են մնացել 3 միլիոն դրամ գրավը և բացակայելու արգելքը։ Դատարանը չի սահմանափակել նաև նրա մասնակցությունը պատարագներին։
Պաշտպանական կողմի միջնորդությանը չի առարկել նաև հանրային մեղադրողը՝ հաշվի առնելով Շարբաթյանի առողջական վիճակը, մասնավորապես՝ իշեմիկ հիվանդությունը և ինտենսիվ միջամտությունների անհրաժեշտությունը։
«Սրբազան պայքար» գործով անցնող Կարո Օկումուշյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը երկարաձգվել է 3 ամսով։
Կարո Օկումուշյանը նախկինում եղել է «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Սարգսյանի ընտանիքի վարորդը։
«Սրբազան պայքար» գործով անցնող բլոգեր Արմեն Ալեքսանյանի տնային կալանքը վերացվել է, և նրա նկատմամբ կիրառվելու է վարչական վերահսկողություն։
Ալեքսանյանը տնային կալանքի տակ է գտնվել 2025 թվականի նոյեմբերի 26-ից։
Դատարանը հաշվի է առել, որ Ալեքսանյանն ունի հիվանդ հայր և խնամքի կարիք ունեցող անչափահաս երեխաներ։ Ընտանիքը գտնվում է ծանր սոցիալ-տնտեսական պայմաններում և փաստացի մնացել է առանց հիմնական եկամտի աղբյուրի։
Արմեն Ալեքսանյանի դեմ ներկայացված ապացույցը TikTok հարթակում հրապարակված այն տեսանյութն է, որտեղ նա ձվածեղ է պատրաստում։ Ըստ մեղադրանքի՝ այդ տեսանյութում նա հեգնել է Նիկոլ Փաշինյանի ձվածեղ պատրաստելը։
«Սրբազան պայքարի» գործով մեղադրանք է առաջադրվել 18 անձի, այդ թվում՝ Բագրատ սրբազանին։ Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները ծրագրել են իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ Հայաստանում։

23 Февраль 2026 - 14:03 AMT
Домашний арест, примененный к Мовсесу Шарбатяну, помощнику архиепископа Баграта, лидера движения «Священная борьба», отменен.
Суд общей юрисдикции первой инстанции под председательством Карена Фархояна заменил меру пресечения на административный надзор, сообщает «Sputnik Армения».
Шарбатян обязан дважды в неделю являться и отмечаться в службе пробации. Ему запрещено покидать место жительства без разрешения органа, ведущего производство, а также посещать многолюдные и развлекательные места. С 23:00 до 8:00 он обязан находиться по адресу проживания. Административный надзор будет осуществляться без электронного контроля. Одновременно сохранены залог в размере 3 млн драмов и запрет на выезд. Суд также не ограничил его участие в богослужениях.
Государственный обвинитель не возражал против ходатайства защиты, учитывая состояние здоровья Шарбатяна, в частности ишемическую болезнь и необходимость интенсивных медицинских вмешательств.
В рамках того же дела домашний арест Каро Окумушяна продлен на три месяца.
Окумушян ранее работал водителем в семье депутата фракции «Армения» Артура Саргсяна.
В отношении блогера Армена Алексаняна, проходящего по делу «Священная борьба», домашний арест также отменен и заменен административным надзором.
Алексанян находился под домашним арестом с 26 ноября 2025 года.
Суд учел, что у Алексаняна есть больной отец и несовершеннолетние дети, нуждающиеся в уходе. Семья находится в тяжелом социально-экономическом положении и фактически осталась без основного источника дохода.
Доказательством по делу против Алексаняна является опубликованное в TikTok видео, в котором он готовит омлет. По версии обвинения, в этом ролике он высмеял приготовление омлета Николом Пашиняном.
По делу «Священная борьба» обвинения предъявлены 18 лицам, в том числе архиепископу Баграту. По данным Следственного комитета Армении, участники и руководители движения планировали совершить террористические действия и действия, направленные на захват власти в стране.