«Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանը դուրս է գրվել «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնից։
«Կարգավորվում եմ, շնորհակալություն։ Արդեն կարողանում եմ քայլել»,-ասել է նա, պատասխանելով առողջական վիճակի վերաբերյալ հարցին, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ ունի որոշակի սահմանափակումներ և չի կարող պատասխանել լրագրողների հարցերին։
Antifake.am-ի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանն արդեն ավելի քան 102 օր գտնվում են անազատության մեջ։
Նրա խոսքով՝ անցած երեք ամիսների ընթացքում թե՛ Նարեկ Սամսոնյանը, թե՛ Վազգեն Սաղաթելյանը անցել են բարդ փուլերով։
«Բայց հատկապես Նարեկ Սամսոնյանը, գիտեք, որ հացադուլի միջով է անցել, այնուհետ առողջական լուրջ խնդիրներ է ունեցել, վիրահատություն։ Այս ամենի մեջ միակ ուրախացնողն այն է, որ այս առողջական խնդիրների պայմաններում իր կալանքը կկրի ոչ թե բանտային պայմաններում, այլ՝ տանը։ Հակառակ պարագայում ոչ մի ուրախացնող հանգամանք չկա քրեական հանցագործություն չգործած մարդու համար»,-ասել է նա:
Մաթևոսյանը ընդգծել է, որ սահմանափակումները խիստ են։
«Ինչպես նկատեցիք՝ Նարեկին արգելված է հաղորդակցությունը լրատվամիջոցների հետ, հնարավորություն ունի շփվելու միայն իր հետ ապրող և չբնակվող մերձավորների հետ, ինչպես նաև պաշտպանների հետ։ Եթե չեմ սխալվում, այս կալանքը պահպանվելու է մինչև ապրիլի 10-ը»,-ասել է նա:
Հունվարի 9-ին դատարանը որոշել էր երեք ամսով երկարաձգել «Իմնեմնիմի» պոդքաստի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքի ժամկետը։ Դատարանի այս որոշումից հետո Նարեկ Սամսոնյանը հայտարարել է անժամկետ հացադուլ՝ իր ձևակերպմամբ՝ «իրավական խայտառակությունը դադարեցնելու» պահանջով։ 14 օրից նա դադարեցրել էր հացադուլն ու տեղափոխվել հիվանդանոց:

Narek Samsomyan, co-author of the “Imnemnimi” podcast, has been discharged from Izmirlian Medical Center.
“I’m recovering, thank you. I can already walk,” he said in response to a question about his health, Aysor.am reports.
He noted that he has certain limitations and is unable to answer journalists’ questions.
Antifake.am editor Astghik Matevosyan told reporters that Narek Samsomyan and Vazgen Saghatelyan have been deprived of liberty for more than 102 days.
According to her, over the past three months both Samsomyan and Saghatelyan have gone through difficult stages.
“But especially Narek Samsomyan — you know he went through a hunger strike and then had serious health problems, including surgery. The only positive aspect in all this is that, given his health condition, he will serve his detention not in prison conditions but at home. Otherwise, there is nothing positive for a person who has not committed a criminal offense,” she said.
Matevosyan emphasized that the restrictions are strict.
“As you noticed, Narek is prohibited from communicating with the media. He is allowed to communicate only with close relatives living with him or not residing with him, as well as with his lawyers. If I am not mistaken, this detention measure will remain in effect until April 10,” she said.
On January 9, the court decided to extend the detention of “Imnemnimi” podcast co-authors Narek Samsomyan and Vazgen Saghatelyan by three months. Following that decision, Samsomyan declared an indefinite hunger strike, demanding what he described as an end to “legal disgrace.” After 14 days, he ended the hunger strike and was transferred to a hospital.