23 Փետրվար 2026 - 14:37 AMT
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում նախկինների ունեցվածքները դիտարկելուց զատ, պետք է գնալ նաև ներկաների ապօրինի ծագում ունեցող գույքի հետևից, հայտարարել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» փորձագետ Վարուժան Հոկտանյանը:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանում մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ուժի մեջ է հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը, որով որպես թիրախ սահմանվել է, որ այս տարի կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը պետք է հասնի 55-ի։ Նա նշել է, որ 2025 թվականին Հայաստանի ցուցանիշը 1-100 սանդղակում կազմել է 46, մինչդեռ առավելագույնը 100-ն է, հայտնում է Panorama.am-ը:
Փորձագետի խոսքով՝ միայն ընթացիկ տարում 9 միավորով բարելավում ապահովելը դժվար իրագործելի է, և ինքը նման առաջընթացի նախանշաններ չի տեսել։
Հոկտանյանը տեղեկացրել է, որ կազմակերպությունը մշտադիտարկում է նաև Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության իրականացումը, որը լիարժեք չի կատարվել, իսկ որոշ դրույթներ ընդհանրապես չեն իրականացվել։ Վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 2018 թվականից հասարակության սպասումները չեն արդարացել։
Նա նշել է, որ ստեղծվել են հակակոռուպցիոն մասնագիտացված մարմիններ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով, Հակակոռուպցիոն դատարաններ, սակայն իրավիճակը էականորեն չի փոխվել։
Արձագանքելով այն տեսակետին, թե պետք չէ լուրջ ընդունել 46 համաթիվը՝ Հոկտանյանը նշել է, որ ընդունված հինգ հակակոռուպցիոն ռազմավարություններում էլ այդ ցուցանիշը սահմանվել է որպես թիրախ։
«Այդ մշակույթն ունենք պետական մարմիններում, որ բոլորը մեղավոր են բացի իրենցից: Եթե մենք տարանջատում ենք բարձր և բարձրաստիճան կոռուպցիայի պատկերը և քանի որ ընկալումը 50 նիշից ցածր է, ապա այն փոքր մասշտաբի կոռուպցիա չէ, շատ ավելի բարձր է, բայց համակարգային որակելու համար պետք են լուրջ գնահատականներ…
Տենդերներում այդ շահերի բախման խայտառակ դրսևորումները և նվիրատվությունները, «դու ինձ՝ ես քեզ» սկզբունքի աշխատելը, որ դու նվիրատվություն ես անում («Իմ քայլը» հիմնադրամին), ստանում ես մաքսային, հարկային արտոնություն։ Այսինքն այս երևույթները կոռուպցիոն են»,-ասել է նա:
Փորձագետը կարևորել է իրավապահ մարմինների անկախությունը՝ նշելով, որ եթե հատկապես տենդերների և նման հարցերում խնդիրը չի լուծվել, ապա ձևավորվում են համակարգային կոռուպցիայի նախադրյալներ։
Նրա գնահատմամբ՝ ներկայում նկատվում է քաղաքական և տնտեսական վերնախավի սերտաճում, ինչը համակարգային կոռուպցիայի հիմնական սյուներից մեկն է։ Նա քաղաքական կոռուպցիայի դրսևորում է համարել նաև պարգևավճարների համակարգը՝ պարզաբանելով, որ նախկինում ծրարներով տրվող գումարներն այժմ մուտքագրվում են պետբյուջե և հետագայում վճարվում բաց ձևով։
Այն դիտարկմանը, թե հակակոռուպցիոն մարմինները կարող են օգտագործվել քաղաքական նպատակներով, Հոկտանյանը պատասխանել է. «Ես, դժբախտաբար, ստիպված եմ համաձայնել… Այստեղ մենք ունենք խնդիր, այն, որ կա սելեկտիվ մոտեցում, նայած, թե ով է դա անում, եթե դա արվում է ոչ իշխանականների կողմից, ապա բավականին խիստ են մոտենում»։
Նա առանձնացրել է նաև կարողությունների պակասը՝ հատկապես շահերի բախման ոլորտում, քանի որ շահառուների ռեգիստրը լիարժեք չի արտացոլում պաշտոնյաների հետ փոխկապակցված անձանց շրջանակը։ Նրա խոսքով՝ խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք և համապարփակ քայլեր։
«Նախկինների ունեցվածքները դիտարկելուց զատ, պետք է գնան նաև ներկաների ապօրինի ծագում ունեցող գույքի հետևից»,- հայտարարել է փորձագետը։

23 Февраль 2026 - 15:13 AMT
Помимо анализа имущества бывших чиновников, необходимо проверять и имущество действующих должностных лиц, имеющее возможное незаконное происхождение. Об этом заявил эксперт антикоррупционного центра «Transparency International» Варужан Хоктанян.
Он напомнил, что в Армении до 31 декабря 2026 года действует антикоррупционная стратегия, в рамках которой в качестве целевого показателя установлен индекс восприятия коррупции на уровне 55. В 2025 году показатель Армении по шкале от 1 до 100 составил 46 при максимуме 100, сообщает «Panorama.am ».
По словам эксперта, обеспечить улучшение на 9 пунктов в течение одного года крайне сложно, и он не видит признаков такого прогресса.
Хоктанян сообщил, что организация также осуществляет мониторинг реализации антикоррупционной стратегии, которая выполнена не в полном объеме, а ряд положений вовсе не реализован. Последние исследования показывают, что ожидания общества с 2018 года не оправдались.
Он отметил, что созданы специализированные органы — Антикоррупционный комитет, Комиссия по предотвращению коррупции, антикоррупционные суды, однако ситуация существенно не изменилась.
Комментируя мнение о том, что показатель 46 не следует воспринимать всерьез, Хоктанян подчеркнул, что во всех пяти принятых стратегиях этот индекс закреплен как целевой.
«У нас есть культура в государственных органах, когда виноваты все, кроме них самих. Если индекс ниже 50, то речь идет не о мелкой коррупции, она значительно выше. Однако для признания ее системной необходимы серьезные оценки.
В тендерах наблюдаются вопиющие проявления конфликта интересов и пожертвования по принципу “ты мне — я тебе”: ты делаешь пожертвование фонду “Мой шаг” и получаешь таможенные или налоговые льготы. Эти явления носят коррупционный характер», — заявил он.
Эксперт подчеркнул важность независимости правоохранительных органов, отметив, что нерешенные проблемы, в частности в сфере тендеров, создают предпосылки для системной коррупции.
По его оценке, в настоящее время наблюдается сращивание политической и экономической элиты — один из ключевых признаков системной коррупции. Он также назвал систему премий проявлением политической коррупции, пояснив, что ранее выплачиваемые «в конвертах» средства теперь формально проходят через госбюджет и распределяются открыто.
Отвечая на замечание о возможном использовании антикоррупционных органов в политических целях, Хоктанян сказал: «К сожалению, я вынужден согласиться. Здесь есть проблема селективного подхода — многое зависит от того, кто это делает: если это представители не власти, то подход довольно жесткий».
Он также отметил недостаток потенциала, особенно в сфере конфликта интересов, поскольку реестр бенефициаров не полностью отражает круг лиц, связанных с чиновниками. По его словам, для решения проблемы необходимы политическая воля и комплексные меры.
«Помимо рассмотрения имущества бывших должностных лиц, необходимо идти и за имуществом действующих, имеющим незаконное происхождение», — подчеркнул эксперт.