24 Փետրվար 2026 - 07:01 AMT
Գովազդն անջատող YouTube Premium ծառայությունը Հայաստանում դեռևս հասանելի չէ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Արթուր Պապյանը:
«YouTube-ում գովազդը սկսեց աշխատել և նույնիսկ նյարդայնացնել, իսկ դա անջատելու համար անհրաժեշտ է միացնել YouTube Premium բաժանորդագրություն, որը առայժմ Հայաստանում հասանելի չէ․․․
Իսկ իրականում՝ գովազդը առայժմ փորձնական է միացվել, վերջնական ակտիվացիան կլինի գարնանը, ինչպես հայտարարվել էր, դրա հետ էլ միաժամանակ կմիացնեն Premium ծառայությունը»,-գրել է նա:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է YouTube-ի մոնետիզացիայի փորձարկման մեկնարկին։
«Լավ լուր. YouTube-ը Հայաստանում սկսել է մոնետիզացիայի գործիքի թեստավորումը։ Սա լավ լուր է այն մարդկանց համար, ովքեր մտածում են, որ վիզուալ բովանդակությամբ կարող են վաստակել, այսինքն այդ երևացող գովազդները նշանակում են, որ համապատասխան ալիքների տերերը կարող են նաև գումարներ վաստակել։ Սրանով մենք ևս մի քայլ ենք անում գլոբալ աշխարհին ինտեգրվելու ուղղությամբ»,- նշել է վարչապետը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում կսկսի աշխատել YouTube-ի դրամայնացումը՝ մոնետիզացիան, որը լիարժեք կսկսի գործել գարնանը: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը դա անվանել էր «երկար սպասված լուր»:

24 Февраль 2026 - 07:26 AMT
Сервис YouTube Premium, отключающий рекламу, пока не доступен в Армении, написал на своей странице в Facebook эксперт по информационной безопасности Артур Папян.
«Реклама в YouTube начала работать и даже раздражать, а для ее отключения необходимо подключить подписку YouTube Premium, которая пока в Армении недоступна…
На самом деле реклама пока включена в тестовом режиме. Окончательная активация состоится весной, как и было объявлено, и одновременно будет подключен сервис Premium», — написал он.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook также прокомментировал начало тестирования монетизации YouTube в стране.
«Хорошая новость. YouTube начал тестирование инструмента монетизации в Армении. Это хорошая новость для людей, которые считают, что могут зарабатывать с помощью визуального контента, то есть видимая реклама означает, что владельцы соответствующих каналов также могут получать доход. Таким образом, мы делаем еще один шаг в направлении интеграции в глобальный мир», — отметил премьер.
Ранее стало известно, что монетизация YouTube начнет действовать в Армении и полноценно заработает весной. Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян назвал это «долгожданной новостью».