24 Փետրվար 2026 - 07:01 AMT
Գովազդն անջատող YouTube Premium ծառայությունը Հայաստանում դեռևս հասանելի չէ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Արթուր Պապյանը:
«YouTube-ում գովազդը սկսեց աշխատել և նույնիսկ նյարդայնացնել, իսկ դա անջատելու համար անհրաժեշտ է միացնել YouTube Premium բաժանորդագրություն, որը առայժմ Հայաստանում հասանելի չէ․․․
Իսկ իրականում՝ գովազդը առայժմ փորձնական է միացվել, վերջնական ակտիվացիան կլինի գարնանը, ինչպես հայտարարվել էր, դրա հետ էլ միաժամանակ կմիացնեն Premium ծառայությունը»,-գրել է նա:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է YouTube-ի մոնետիզացիայի փորձարկման մեկնարկին։
«Լավ լուր. YouTube-ը Հայաստանում սկսել է մոնետիզացիայի գործիքի թեստավորումը։ Սա լավ լուր է այն մարդկանց համար, ովքեր մտածում են, որ վիզուալ բովանդակությամբ կարող են վաստակել, այսինքն այդ երևացող գովազդները նշանակում են, որ համապատասխան ալիքների տերերը կարող են նաև գումարներ վաստակել։ Սրանով մենք ևս մի քայլ ենք անում գլոբալ աշխարհին ինտեգրվելու ուղղությամբ»,- նշել է վարչապետը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում կսկսի աշխատել YouTube-ի դրամայնացումը՝ մոնետիզացիան, որը լիարժեք կսկսի գործել գարնանը: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը դա անվանել էր «երկար սպասված լուր»:

YouTube Premium, the ad-free subscription service, is not yet available in Armenia, information security expert Artur Papyan wrote on his Facebook page.
“Advertising on YouTube has started working and is even becoming annoying, and to turn it off one needs to subscribe to YouTube Premium, which is not yet available in Armenia…
In fact, the ads have been activated on a trial basis for now. Full activation will take place in spring, as previously announced, and at the same time the Premium service will be launched,” he wrote.
Prime Minister Nikol Pashinyan also addressed the launch of YouTube’s monetization testing in Armenia in a Facebook post.
“Good news. YouTube has started testing its monetization tool in Armenia. This is good news for people who believe they can earn money through visual content, meaning those visible ads indicate that the owners of respective channels can also generate income. With this, we are taking another step toward integration into the global world,” the prime minister noted.
Earlier, it became known that YouTube monetization would begin operating in Armenia and will be fully launched in spring. High-Tech Industry Minister Mkhitar Hayrapetyan described it as “long-awaited news.”