ՀՀ և Քենիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ներկայացուցիչները պաշտոնապես ձևակերպել են քաղաքական խորհրդակցությունների մեկնարկը և քննարկել համագործակցության ընդլայնման ուղղությունները։
Փետրվարի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Քենիայի արտաքին գործերի և սփյուռքի հարցերով նախարարության քաղաքական և դիվանագիտական գործերի գլխավոր տնօրեն Ջոսֆատ Մայկարան ստորագրել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր։
Փաստաթղթի ստորագրումից հետո անցկացվել են Հայաստանի և Քենիայի ԱԳՆ-ների միջև առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ԱԳՆ Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի վարչության պետ Լևոն Պետրոսյանի և գլխավոր տնօրեն Ջոսֆատ Մայկարայի գլխավորությամբ։
Քննարկումների ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձել են կրթության, առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում համագործակցության խթանման հնարավորություններին։ Երկու կողմերն ընդգծել են քաղաքական երկխոսության ամրապնդման, ինչպես նաև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման նշանակությունը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը և փոխադարձ աջակցության հարցերին։
Քենիական կողմին ներկայացվել են 2026 թվականին Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ հայկական կողմի առաջնահերթությունները։
Հանդիպման ընթացքում շոշափվել են նաև Հարավային Կովկասում և Արևելյան Աֆրիկայում արձանագրված վերջին զարգացումները, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային օրակարգի այլ թեմաներ։
Վերջին շրջանում ՀՀ ԱԳՆ-ն ակտիվացրել է շփումներն Աֆրիկյան մայրցամաքի եկրների հետ: Հուշագիր է ստորագրվել նաև Զիմբաբվեի հետ:

24 February 2026 - 07:27 AMT
Representatives of the foreign ministries of Armenia and Kenya have formally launched political consultations and discussed avenues for expanding cooperation.
On February 23, Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan and Director General for Political and Diplomatic Affairs at Kenya’s Ministry of Foreign and Diaspora Affairs Josphat Maikara signed a memorandum of understanding on holding political consultations between the two countries’ foreign ministries.
Following the signing ceremony, the first round of political consultations between the Armenian and Kenyan foreign ministries was held, co-chaired by Head of the Middle East and Africa Department of Armenia’s Foreign Ministry Levon Petrosyan and Director General Josphat Maikara.
During the discussions, the sides addressed opportunities to promote cooperation in education, healthcare, high technologies, agriculture and other fields. Both sides underscored the importance of strengthening political dialogue and expanding the legal and contractual framework. They also touched upon cooperation and mutual support on international platforms.
The Kenyan side was presented with Armenia’s priorities ahead of the 17th meeting of the Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, scheduled to take place in Yerevan in 2026.
The meeting also covered recent developments in the South Caucasus and East Africa, as well as other issues on the international agenda of mutual interest.
Recently, Armenia’s Foreign Ministry has intensified contacts with African countries. A similar memorandum has also been signed with Zimbabwe.