ՀՀ և Քենիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ներկայացուցիչները պաշտոնապես ձևակերպել են քաղաքական խորհրդակցությունների մեկնարկը և քննարկել համագործակցության ընդլայնման ուղղությունները։
Փետրվարի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Քենիայի արտաքին գործերի և սփյուռքի հարցերով նախարարության քաղաքական և դիվանագիտական գործերի գլխավոր տնօրեն Ջոսֆատ Մայկարան ստորագրել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր։
Փաստաթղթի ստորագրումից հետո անցկացվել են Հայաստանի և Քենիայի ԱԳՆ-ների միջև առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ԱԳՆ Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի վարչության պետ Լևոն Պետրոսյանի և գլխավոր տնօրեն Ջոսֆատ Մայկարայի գլխավորությամբ։
Քննարկումների ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձել են կրթության, առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում համագործակցության խթանման հնարավորություններին։ Երկու կողմերն ընդգծել են քաղաքական երկխոսության ամրապնդման, ինչպես նաև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման նշանակությունը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը և փոխադարձ աջակցության հարցերին։
Քենիական կողմին ներկայացվել են 2026 թվականին Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ հայկական կողմի առաջնահերթությունները։
Հանդիպման ընթացքում շոշափվել են նաև Հարավային Կովկասում և Արևելյան Աֆրիկայում արձանագրված վերջին զարգացումները, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային օրակարգի այլ թեմաներ։
Վերջին շրջանում ՀՀ ԱԳՆ-ն ակտիվացրել է շփումներն Աֆրիկյան մայրցամաքի եկրների հետ: Հուշագիր է ստորագրվել նաև Զիմբաբվեի հետ:

Представители внешнеполитических ведомств Армении и Кении официально оформили запуск политических консультаций и обсудили направления расширения сотрудничества.
23 февраля заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян и генеральный директор по политическим и дипломатическим вопросам Министерства иностранных дел и по делам диаспоры Кении Джосфат Майкара подписали меморандум о взаимопонимании о проведении политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
После подписания документа состоялся первый раунд политических консультаций между МИД Армении и Кении под сопредседательством начальника управления Ближнего Востока и Африки МИД Армении Левона Петросяна и генерального директора Джосфата Майкары.
В ходе обсуждений стороны рассмотрели возможности стимулирования сотрудничества в сферах образования, здравоохранения, высоких технологий, сельского хозяйства и других направлениях. Обе стороны подчеркнули значение укрепления политического диалога и расширения договорно-правовой базы. Также был затронут вопрос взаимодействия и взаимной поддержки на международных площадках.
Кенийской стороне были представлены приоритеты Армении в преддверии 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которая состоится в Ереване в 2026 году.
В ходе встречи были обсуждены последние события в Южном Кавказе и Восточной Африке, а также другие темы международной повестки, представляющие взаимный интерес.
В последнее время МИД Армении активизировал контакты со странами Африканского континента. Аналогичный меморандум был подписан также с Зимбабве.*