Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ստուգողական գործողություններ է կատարում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի կողմից Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի Առինջ բնակավայրում ձեռք բերված անշարժ գույքի առնչությամբ: Այս մասին տեղեկացրել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Կոնջորյանի կողմից շուկայական արժեքից էականորեն ցածր գնով անշարժ գույք ձեռք բերելու վերաբերյալ ստուգումների հարցը օրակարգ է բերվել միայն մամուլում հրապարակված նյութից հետո։
«Հետքը» պարզել էր, որ Կոնջորյանը և կինը 2024 թվականի հուլիսին Առինջում ձեռք են բերել առանձնատուն, որը հայտարարագրում ներկայացվել է 54 մլն դրամ արժեքով՝ հիփոթեկային վարկի միջոցով, և նշվել է, որ վարկը տրամադրել է «Հայէկոնոմբանկը»։ Նույն կառուցապատողի կողմից հայտարարված գների հաշվարկով նմանատիպ գույքի արժեքը կարող է կազմել մոտ 75.6 մլն դրամ, այսինքն՝ տարբերությունը կարող է հասնել մոտ 21.6 մլն դրամի։
Մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները մատնանշել են, որ առանձնատան հայտարարագրված արժեքը կարող է կապված լինել եկամտահարկի վերադարձի գործող մեխանիզմով սահմանված շեմի հետ, իսկ գործարքի կողմերի միջև առկա են բիզնես կապեր։
Նույն հրապարակման մեջ ընդգծվել է, որ 54 մլն դրամը պատահական ցուցանիշ չէ, քանի որ հիփոթեկային վարկի մասով եկամտահարկի վերադարձի գործող կարգով գործարքի պայմանագրային արժեքի համար սահմանված է 55 մլն դրամ շեմ՝ հարկային արտոնությունից օգտվելու նպատակով։ Բացի այդ, նշվել է, որ Հայկ Կոնջորյանը բնակելի տունը ձեռք է բերել «Միլոն մայնինգ» ՍՊԸ-ից։ Ընկերությունը պատկանում է Բաբկեն Հովակիմյանին։ Վերջինիս պատկանող մեկ այլ ընկերության՝ «Միլոն ռեալթի» ՍՊԸ-ի տնօրենն է Ավետ Կոնջորյանը՝ Հայկ Կոնջորյանի եղբայրը։
Մամուլի հրապարակումից ավելի քան երկու ամիս անց քրեական վարույթ դեռևս չի հարուցվել, իսկ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ստուգողական գործողություններ են իրականացվում։

24 Февраль 2026 - 08:18 AMT
Антикоррупционный комитет проводит проверочные действия в связи с недвижимостью, приобретенной руководителем фракции «Гражданский договор» Национального собрания Айком Конджоряном в населенном пункте Ариндж общины Абовян Котайкской области.
Об этом сообщили в Антикоррупционном комитете, передает «Пастинфо».
Вопрос о проверке возможного приобретения Конджоряном недвижимости по существенно заниженной рыночной цене был поставлен в повестку только после публикации в СМИ.
Издание «Hetq» выяснило, что в июле 2024 года Конджорян и его супруга приобрели в Ариндже частный дом, задекларированный по стоимости 54 млн драмов, с привлечением ипотечного кредита, предоставленного, как указано, «Армэконобанком». Согласно расчетам по ценам, объявленным тем же застройщиком, стоимость аналогичного объекта может составлять около 75,6 млн драмов, то есть разница может достигать примерно 21,6 млн драмов.
В публикациях в прессе отмечалось, что задекларированная стоимость дома может быть связана с установленным порогом в рамках действующего механизма возврата подоходного налога, а между сторонами сделки существуют деловые связи.
В той же публикации подчеркивалось, что сумма в 54 млн драмов не является случайной, поскольку в рамках действующего порядка возврата подоходного налога по ипотеке установлен порог договорной стоимости в 55 млн драмов для получения налоговой льготы. Также сообщалось, что Айк Конджорян приобрел жилой дом у ООО «Милон майнинг», принадлежащего Бабкену Овакимяну. Директором другой компании, принадлежащей Овакимяну, — ООО «Милон реалти» — является Авет Конджорян, брат Айка Конджоряна.
Спустя более двух месяцев после публикации в СМИ уголовное производство пока не возбуждено, при этом в Антикоррупционном комитете продолжаются проверочные действия.