Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ստուգողական գործողություններ է կատարում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի կողմից Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի Առինջ բնակավայրում ձեռք բերված անշարժ գույքի առնչությամբ: Այս մասին տեղեկացրել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Կոնջորյանի կողմից շուկայական արժեքից էականորեն ցածր գնով անշարժ գույք ձեռք բերելու վերաբերյալ ստուգումների հարցը օրակարգ է բերվել միայն մամուլում հրապարակված նյութից հետո։
«Հետքը» պարզել էր, որ Կոնջորյանը և կինը 2024 թվականի հուլիսին Առինջում ձեռք են բերել առանձնատուն, որը հայտարարագրում ներկայացվել է 54 մլն դրամ արժեքով՝ հիփոթեկային վարկի միջոցով, և նշվել է, որ վարկը տրամադրել է «Հայէկոնոմբանկը»։ Նույն կառուցապատողի կողմից հայտարարված գների հաշվարկով նմանատիպ գույքի արժեքը կարող է կազմել մոտ 75.6 մլն դրամ, այսինքն՝ տարբերությունը կարող է հասնել մոտ 21.6 մլն դրամի։
Մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները մատնանշել են, որ առանձնատան հայտարարագրված արժեքը կարող է կապված լինել եկամտահարկի վերադարձի գործող մեխանիզմով սահմանված շեմի հետ, իսկ գործարքի կողմերի միջև առկա են բիզնես կապեր։
Նույն հրապարակման մեջ ընդգծվել է, որ 54 մլն դրամը պատահական ցուցանիշ չէ, քանի որ հիփոթեկային վարկի մասով եկամտահարկի վերադարձի գործող կարգով գործարքի պայմանագրային արժեքի համար սահմանված է 55 մլն դրամ շեմ՝ հարկային արտոնությունից օգտվելու նպատակով։ Բացի այդ, նշվել է, որ Հայկ Կոնջորյանը բնակելի տունը ձեռք է բերել «Միլոն մայնինգ» ՍՊԸ-ից։ Ընկերությունը պատկանում է Բաբկեն Հովակիմյանին։ Վերջինիս պատկանող մեկ այլ ընկերության՝ «Միլոն ռեալթի» ՍՊԸ-ի տնօրենն է Ավետ Կոնջորյանը՝ Հայկ Կոնջորյանի եղբայրը։
Մամուլի հրապարակումից ավելի քան երկու ամիս անց քրեական վարույթ դեռևս չի հարուցվել, իսկ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ստուգողական գործողություններ են իրականացվում։

The Anti-Corruption Committee is conducting verification actions regarding real estate acquired by National Assembly Civil Contract faction leader Hayk Konjoryan in the Arinj settlement of the Abovyan community, Kotayk Province.
The Committee confirmed the information, according to Pastinfo.
The issue of Konjoryan allegedly purchasing property at a price significantly below market value was placed on the agenda only after a media publication.
Hetq reported that in July 2024, Konjoryan and his wife purchased a private house in Arinj, which was declared at a value of 54 million drams and financed through a mortgage loan, reportedly issued by Armeconombank. Based on prices announced by the same developer, the value of a similar property could amount to around 75.6 million drams, meaning the difference may reach approximately 21.6 million drams.
Media reports suggested that the declared value of the house may be linked to the threshold set under the current income tax refund mechanism, and that business ties exist between the parties to the transaction.
The same publication emphasized that the 54 million dram figure is not accidental, as under the existing mortgage income tax refund scheme, the contractual value threshold is set at 55 million drams in order to qualify for the tax benefit. It was also reported that Konjoryan purchased the house from Milon Mining LLC, owned by Babken Hovakimyan. The director of another company owned by Hovakimyan, Milon Realty LLC, is Avet Konjoryan, Hayk Konjoryan’s brother.
More than two months after the media report, no criminal proceedings have yet been initiated, while verification activities are ongoing at the Anti-Corruption Committee.