Խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի անվտանգ օգտագործումը շարունակում է մնալ ՀՀ պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից, ասել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ժնևում Զինաթափման համաժողովի բարձրաստիճան հատվածում ունեցած ելույթում:
«Հայաստանի կառավարությունը որդեգրել է միջուկային էներգետիկան որպես երկրի էլեկտրաէներգետիկ համակարգի առանցքային բաղադրիչ պահպանելու քաղաքականություն։
Մինչ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2036 թվականը, մենք ուսումնասիրում ենք սահուն և անվտանգ անցման հնարավորությունները դեպի նոր միջուկային էներգաբլոկ: Այս առումով Հայաստանը ներկայումս մանրակրկիտ ուսումնասիրում է Փոքր մոդուլային ռեակտորների առկա տեխնոլոգիական տարբերակները և դիտարկում միջազգային գործընկերների ներկայացրած առաջարկները։ Ընտրության գործընթացը հիմնված է հուսալիության, երկարաժամկետ կայունության և միջուկային անվտանգության, ապահովության ու չտարածման բարձրագույն չափանիշներին մեր հավատարմության վրա։
Սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմները կարող են արդյունավետ լինել միայն այն դեպքում, երբ իրականացվում են բարեխղճորեն և հիմնարար սկզբունքների հիման վրա, այդ թվում՝ թափանցիկությամբ, ստուգելիությամբ, համապատասխանելիությամբ և զսպմամբ։ Այս սկզբունքներն անփոխարինելի են կանխատեսելիության պահպանման և սպառազինությունների ապակայունացնող մրցավազքի կանխարգելման տեսանկյունից։
Անցյալ տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում արձանագրված բեկումնային առաջընթացից հետո Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի կողմից և Միացյալ Նահանգների նախագահի վկայությամբ համատեղ Հռչակագրի ստորագրմամբ, Հարավային Կովկասում բացվել է խաղաղության, բարգավաճման և տարածաշրջանային համագործակցության նոր էջ։ Ներկայիս պայմաններն իրական հնարավորություն են ընձեռում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զարգացնելու փոխկապակցվածությունը, առևտուրը և վստահության ամրապնդման միջոցները, որոնք կարող են էական դեր ունենալ խաղաղության ամրապնդման, փոխվստահության խորացման և տարածաշրջանային համագործակցության խթանման գործում»,-ասել է Միրզոյանը:
Նա նշել է նաև, որ արհեստական բանականության ոլորտում տեղի ունեցող թռիչքաձև զարգացումները վերափոխում են ժամանակակից կյանքի բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ ռազմական բնագավառը:
«Ռազմական արհեստական բանականության համակարգերի մշակման, տեղակայման և կիրառման ընթացքում իմաստալից մարդկային վերահսկողության ապահովումը կենսական նշանակություն ունի։ Ուժի կիրառման վերաբերյալ որոշումները, ինչպես նաև դրանց հետևանքների համար պատասխանատվությունն ու հաշվետվողականությունը պետք է հաստատապես մնան մարդկանց ձեռքում և չեն կարող պատվիրակվել մեքենաներին։ Հայաստանն ընդգծում է, որ մարդկային դատողությունը մնում է անփոխարինելի՝ զինված հակամարտությունների ժամանակ օրինական, պատասխանատու և էթիկական վարքագիծ ապահովելու համար։
Հայաստանն առանձնահատուկ շեշտադրում է կատարում սովորական սպառազինությունների միջազգային փոխանցումների հարցում պետությունների պատասխանատվության վրա։ Զենքերը չպետք է մատակարարվեն այնտեղ, որտեղ առկա է ռիսկ, որ դրանք կարող են օգտագործվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի կամ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի խախտումներ իրականացնելու կամ դրանց նպաստելու համար, կամ քաղաքացիական բնակչությանը դիտավորյալ կերպով վնաս հասցնելու համար։ Հայաստանն ընդգծում է սպառազինությունների փոխանցման վերաբերյալ որոշումներում մանրակրկիտ, փաստահեն ռիսկերի գնահատման կարևորությունը՝ նպատակ ունենալով ապահովել, որ զենքը չնպաստի անկայունության խորացմանը կամ պետական վերահսկողությունից դուրս գտնվող բռնության հրահրմանը։
Մենք հաստատապես հավատացած ենք, որ չնայած այսօրվա բարդ ու անորոշ միջավայրին՝ մենք կարող ենք համատեղ աշխատել զինաթափման և չտարածման խնդիրները հավասարակշռված, արդարացի և կայուն կերպով հասցեագրելու ուղղությամբ»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը։

Безопасное использование ядерной энергии в мирных целях остается одним из приоритетов государственной политики Армении, заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян, выступая на сегменте высокого уровня Конференции по разоружению в Женеве.
«Правительство Армении проводит политику сохранения атомной энергетики в качестве ключевого компонента электроэнергетической системы страны.
Срок эксплуатации Армянской атомной электростанции продлен до 2036 года, при этом мы изучаем возможности плавного и безопасного перехода к новому энергоблоку. В настоящее время Армения тщательно анализирует существующие технологические варианты малых модульных реакторов и рассматривает предложения международных партнеров. Процесс выбора основан на критериях надежности, долгосрочной устойчивости и нашей приверженности самым высоким стандартам ядерной безопасности, физической защиты и нераспространения.
Режимы контроля над вооружениями могут быть эффективными только при их добросовестной реализации и опоре на фундаментальные принципы, включая транспарентность, проверяемость, соблюдение обязательств и сдерживание. Эти принципы незаменимы для сохранения предсказуемости и предотвращения дестабилизирующих гонок вооружений.
После прорывного прогресса, достигнутого 8 августа прошлого года в Вашингтоне, и подписания Совместной декларации премьер-министром Армении и президентом Азербайджана в присутствии президента Соединенных Штатов, на Южном Кавказе открылась новая страница мира, процветания и регионального сотрудничества. Нынешние условия создают реальную возможность для развития взаимосвязанности, торговли и мер доверия между Арменией и Азербайджаном, что может сыграть существенную роль в укреплении мира, углублении взаимного доверия и продвижении регионального сотрудничества», — заявил Мирзоян.
Он также отметил, что стремительное развитие искусственного интеллекта трансформирует многие сферы современной жизни, включая военную область.
«Обеспечение содержательного человеческого контроля при разработке, развертывании и применении военных систем искусственного интеллекта имеет жизненно важное значение. Решения о применении силы, а также ответственность и подотчетность за их последствия должны неизменно оставаться в руках человека и не могут передаваться машинам. Армения подчеркивает, что человеческое суждение остается незаменимым для обеспечения законного, ответственного и этичного поведения в условиях вооруженных конфликтов.
Армения придает особое значение ответственности государств при международных поставках обычных вооружений. Оружие не должно поставляться туда, где существует риск его использования для совершения или содействия нарушениям международного гуманитарного права или международного права прав человека либо для умышленного причинения вреда гражданскому населению. Армения подчеркивает важность тщательной, основанной на фактах оценки рисков при принятии решений о передаче вооружений, чтобы исключить вклад в усиление нестабильности или разжигание насилия вне государственного контроля.
Мы твердо убеждены, что, несмотря на сложную и неопределенную современную обстановку, возможно совместно работать над решением задач разоружения и нераспространения сбалансированным, справедливым и устойчивым образом», — заявил министр иностранных дел Армении.
Ранее вице-президент США Джей Ди Вэнс после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном сообщил, что Армения и США завершили переговоры по так называемому соглашению 1-2-3 в сфере гражданской атомной энергетики, что открывает широкие возможности для реализации крупных проектов. По его словам, речь идет о первоначальном экспорте из США на сумму до 5 млрд долларов, а также о дополнительной поддержке на 4 млрд долларов в виде поставок топлива и обслуживания.