Ընտրություններից հետո կոալիցիաներ ստեղծելը և իշխանություն դառնալը հանցագործություն չէ, եթե դա ստեղծված է ընտրական օրենսգրքով, ասել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը: Նրա գնահատմամբ՝ հանցագործություն է կաշառակերությունը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Եվ հետո էլ, ամեն ինչ չէ, որ հանցագործություն չի, ու լավ բան է։ Հիմա մենք համարում ենք, որ Քոչարյանի ու երկու օլիգարխների իշխանության գալը վատ բան է և դա պետք է կանխել։ Արդյո՞ք դա հանցագործություն է: Եթե արդար ընտրվեն՝ հանցագործություն չէ, բայց շատ վատ բան է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ռուբինյանը։
Նա հարց է բարձրացրել, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ, եթե ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և «երկու օլիգարխներին» հաջողվի ստանալ մեծամասնության աջակցությունը և ձևավորել իշխանություն։
«Կաշառակերության մեղադրանքով ոչ ոք չի ձերբակալվի, քանի որ, ինչպես իրենց իշխանության տարիներին, այդ ժամանակ էլ չեն թողնի, որպեսզի իրավապահներն անեն իրենց գործը։ Հետևաբար, ինչպե՞ս պետք է կանխել դա. մարդիկ Քոչարյանին և երկու օլիգարխներին պետք է տան զրո քվե, քանի որ մենք չենք ուզում, որ նրանց իշխանությունը կրկնվի»,-ասել է նա:

24 Февраль 2026 - 11:44 AMT
Создание коалиций после выборов и приход к власти не являются преступлением, если это предусмотрено Избирательным кодексом, заявил вице-спикер Национального собрания Рубен Рубинян.
По его словам, преступлением является взяточничество, сообщает Aysor.am .
«И потом, не все, что не является преступлением, — это хорошо. Мы считаем, что приход Роберта Кочаряна и двух олигархов к власти — это плохо, и это нужно предотвратить. Является ли это преступлением? Если они будут избраны честно, это не преступление, но это очень плохо», — сказал Рубинян журналистам.
Он задался вопросом, что может произойти, если второму президенту Армении Роберту Кочаряну и «двум олигархам» удастся получить поддержку большинства и сформировать власть.
«Никто не будет арестован по обвинению во взяточничестве, потому что, как и в годы их правления, они не позволят правоохранительным органам выполнять свою работу. Следовательно, как это предотвратить? Люди должны дать Кочаряну и двум олигархам ноль голосов, поскольку мы не хотим повторения их власти», — заявил он.