Ընտրություններից հետո կոալիցիաներ ստեղծելը և իշխանություն դառնալը հանցագործություն չէ, եթե դա ստեղծված է ընտրական օրենսգրքով, ասել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը: Նրա գնահատմամբ՝ հանցագործություն է կաշառակերությունը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Եվ հետո էլ, ամեն ինչ չէ, որ հանցագործություն չի, ու լավ բան է։ Հիմա մենք համարում ենք, որ Քոչարյանի ու երկու օլիգարխների իշխանության գալը վատ բան է և դա պետք է կանխել։ Արդյո՞ք դա հանցագործություն է: Եթե արդար ընտրվեն՝ հանցագործություն չէ, բայց շատ վատ բան է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ռուբինյանը։
Նա հարց է բարձրացրել, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ, եթե ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և «երկու օլիգարխներին» հաջողվի ստանալ մեծամասնության աջակցությունը և ձևավորել իշխանություն։
«Կաշառակերության մեղադրանքով ոչ ոք չի ձերբակալվի, քանի որ, ինչպես իրենց իշխանության տարիներին, այդ ժամանակ էլ չեն թողնի, որպեսզի իրավապահներն անեն իրենց գործը։ Հետևաբար, ինչպե՞ս պետք է կանխել դա. մարդիկ Քոչարյանին և երկու օլիգարխներին պետք է տան զրո քվե, քանի որ մենք չենք ուզում, որ նրանց իշխանությունը կրկնվի»,-ասել է նա:

24 February 2026 - 11:43 AMT
Forming coalitions and coming to power after elections is not a crime if it is provided for by the Electoral Code, National Assembly Vice Speaker Ruben Rubinyan said.
In his assessment, bribery constitutes a criminal offense, Aysor.am reports.
“Not everything that is not a crime is necessarily good. We believe that Robert Kocharyan and two oligarchs coming to power is a bad thing and it must be prevented. Is that a crime? If they are fairly elected, it is not a crime, but it is a very bad thing,” Rubinyan told reporters.
He raised the question of what could happen if Armenia’s second president Robert Kocharyan and “two oligarchs” succeed in securing majority support and forming a government.
“No one will be arrested on bribery charges because, as during their years in power, they would not allow law enforcement bodies to do their work. Therefore, how should this be prevented? People must give Kocharyan and the two oligarchs zero votes, because we do not want their rule to be repeated,” he said.