Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը փետրվարի 24-ի արտահերթ նիստում հաստատել է Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների ընտրական ցուցակների գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի օրինակելի ձևերը։
Որոշումը համապատասխանեցվել է Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի պահանջներին, ըստ որի՝ հերթական ԱԺ ընտրությունների դեպքում կուսակցությունը կամ դաշինքը ընտրական ցուցակի առաջին երեսուն թեկնածուն պետք է հաստատի համագումարի որոշմամ, հայտնում է ԿԸՀ-ն:
ԿԸՀ թվային գործիքակազմին համապատասխանեցվել է նաև «Ընտրություններին մասնակցելու համար օգտահաշիվ ստանալու նպատակով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի գրանցման և ընտրական ցուցակի ձևավորման կարգը սահմանելու մասին» N 3-Ա որոշումը։
Հանձնաժողովը սահմանել է նաև թեկնածուի, լիազոր ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, այցելուի, թարգմանչի, ընտրատարածքային և տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների, մասնագետի, աջակցման կենտրոնի մասնագետի, պատգամավորի, համայնքի ղեկավարի, ավագանու անդամի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցչի վկայականների ձևերը։
Բացի այդ, ԿԸՀ-ն հաստատել է Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք հերթական ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ծախսերի նախահաշիվը, որը կազմել է 4 մլրդ 451 մլն 688 հազար դրամ։ Այդ գումարից 1 մլրդ 800 մլն 296 հազար դրամը նախատեսվել է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների աշխատավարձերի համար։

24 Февраль 2026 - 12:03 AMT
На внеочередном заседании 24 февраля Центральная избирательная комиссия утвердила образцы документов, необходимых для регистрации избирательных списков партий и блоков партий, участвующих в выборах Национального собрания.
Решение приведено в соответствие с требованиями конституционного закона «Избирательный кодекс», согласно которому при очередных парламентских выборах первые тридцать кандидатов в избирательном списке партии или блока должны быть утверждены решением съезда, сообщили в ЦИК.
Комиссия также привела в соответствие с цифровым инструментарием ЦИК решение № 3-А «Об установлении порядка регистрации партии или блока партий на официальном сайте Центральной избирательной комиссии с целью получения учетной записи для участия в выборах и формирования избирательного списка».
Кроме того, утверждены формы удостоверений кандидата, уполномоченного представителя, доверенного лица, наблюдателя, посетителя, переводчика, членов окружных и участковых избирательных комиссий, специалиста, специалиста центра поддержки, депутата, главы общины, члена совета, а также представителя Центральной избирательной комиссии.
Также ЦИК утвердил смету расходов на подготовку и проведение очередных выборов в Национальное собрание, назначенных на 7 июня 2026 года, в размере 4 млрд 451 млн 688 тыс. драмов. Из этой суммы 1 млрд 800 млн 296 тыс. драмов предусмотрены на оплату труда членов участковых избирательных комиссий.