Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը փետրվարի 24-ի արտահերթ նիստում հաստատել է Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների ընտրական ցուցակների գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի օրինակելի ձևերը։
Որոշումը համապատասխանեցվել է Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի պահանջներին, ըստ որի՝ հերթական ԱԺ ընտրությունների դեպքում կուսակցությունը կամ դաշինքը ընտրական ցուցակի առաջին երեսուն թեկնածուն պետք է հաստատի համագումարի որոշմամ, հայտնում է ԿԸՀ-ն:
ԿԸՀ թվային գործիքակազմին համապատասխանեցվել է նաև «Ընտրություններին մասնակցելու համար օգտահաշիվ ստանալու նպատակով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի գրանցման և ընտրական ցուցակի ձևավորման կարգը սահմանելու մասին» N 3-Ա որոշումը։
Հանձնաժողովը սահմանել է նաև թեկնածուի, լիազոր ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, այցելուի, թարգմանչի, ընտրատարածքային և տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների, մասնագետի, աջակցման կենտրոնի մասնագետի, պատգամավորի, համայնքի ղեկավարի, ավագանու անդամի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցչի վկայականների ձևերը։
Բացի այդ, ԿԸՀ-ն հաստատել է Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք հերթական ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ծախսերի նախահաշիվը, որը կազմել է 4 մլրդ 451 մլն 688 հազար դրամ։ Այդ գումարից 1 մլրդ 800 մլն 296 հազար դրամը նախատեսվել է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների աշխատավարձերի համար։

At an extraordinary session on February 24, the Central Election Commission approved the standard templates of documents required for registering electoral lists of parties and party alliances participating in the National Assembly elections.
The decision was aligned with the requirements of the Electoral Code constitutional law, under which, in the case of regular parliamentary elections, the first thirty candidates on a party or alliance electoral list must be confirmed by a congress decision, the CEC said.
The Commission also updated Decision No. 3-A, which sets the procedure for registering a party or alliance on the CEC’s official website to obtain an account for participation in elections and for forming electoral lists, bringing it in line with the CEC’s digital toolkit.
The CEC additionally approved the formats of certificates for candidates, authorized representatives, proxies, observers, visitors, interpreters, members of constituency and precinct election commissions, specialists, support center specialists, members of parliament, community heads, council members, and CEC representatives.
The Commission also approved the cost estimate for the preparation and conduct of the regular National Assembly elections scheduled for June 7, 2026, totaling 4 billion 451 million 688 thousand drams. Of that amount, 1 billion 800 million 296 thousand drams is allocated for the salaries of precinct election commission members.