24 Փետրվար 2026 - 10:58 AMT
Հնարավոր է` հայ–իրանական համատեղ զորավարժություններ ապագայում ևս տեղի ունենան և լինեն ավելի մասշտաբային, ասել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին։
Նա մասնակցել է ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վարդան Ոսկանյանին «Պարսից լեզվի և գրականության ակադեմիայի պատվավոր անդամության» շնորհման արարողությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հայաստանի և Իրանի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները 2025 թվականի ապրիլին անցկացրել են համատեղ զորավարժություն։
«Հաշվի առնելով մեր երկու երկրների հարաբերություններն ու կապերը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում պաշտպանության ոլորտում, նմանօրինակ միջոցառումները ընթացիկ, առօրյա միջոցառումներ են, որոնք հնարավոր է ապագայում ևս տեղի ունենան, և հնարավոր է` ապագայում ավելի մասշտաբային լինեն»,– ընդգծել է դեսպանը։
Լրագրողների մյուս հարցին՝ արդյոք ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի այցը Իրան վաղուց էր պլանավորված, թե այն կարելի է դիտարկել Իրանի շուրջ ստեղծված լարվածության համատեքստում, Շիրղոլամին պատասխանել է, որ այցը նախապես է պլանավորվել։
«Սա խոսում է երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում ընթացող համագործակցության և կապերի մասին։ Այս այցի վերաբերյալ ևս երկու երկրների տարբեր պատվիրակությունների ձևաչափերի միջոցով պլանավորվել է։ Այս այցի ընթացքում կողմերը հնարավորություն կունենան կարծիքներ փոխանակելու տարբեր հարցերի վերաբերյալ և ավելի խորացնելու արդեն իսկ առկա համագործակցությունը»,– վստահեցրել է դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ հայ–իրանական սահմանը մշտապես հանդիսացել է խաղաղության սահման և երկու երկրների համար ունի առանձնահատուկ կարևորություն։
«Երկու երկրների ռազմական ոլորտներն էլ հենց հիմնվում են այդ պատմական կապերի վրա և սահմանի անխզելիության, ինչպես նաև երկու երկրների տարածքային ամբողջականության պահպանման սկզբունքների հիման վրա»,– նշել է Շիրղոլամին։
Դեսպանը հավելել է, որ երկու պետությունները տարբեր ոլորտներում՝ ակադեմիական, տնտեսական, քաղաքական և մշակութային, ընթանում են ճիշտ ուղղությամբ և օրեցօր զարգացնում են համագործակցությունը, ինչի արդյունքում ապագայում հնարավոր կլինի արձանագրել նոր ձեռքբերումներ։
Պատասխանելով այս տարվա հունվարին դեսպանի կողմից հնչեցված կոշտ գնահատականների մասին հարցին՝ կապված ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատան մոտ անցկացված հակաիրանական ցույցերի և այդ ֆոնին ՀՀ իշխանությունների հայտարարությունների հետ, Շիրղոլամին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ համապատասխան մարմիններին ձեռնարկված քայլերի համար։
«Այն իրադարձություները, որոնց ականատեսը եղանք Իրանում, դրանք ի սկզբանե խաղաղ ցույցեր էին, որոնք արտասահմանից Իրան ներմուծված կազմակերպված խմբերը փորձեցին տանել այլ հունով և երկիրը ներքաշել ներքաղաքական պատերազմի մեջ։ Նմանօրինակ լոզունգներով քաղաքական, իշխանափոխության, ցանկացած ակցիա քննադատելի են։ Այդ մարդիկ նույնպես մեր քաղաքացիներն են, նրանց էլ ենք մենք սիրում, և մենք վստահ ենք մեր ընտանիքի ներսում ի հայտ եկած տարաձայնությունները պետք է լուծենք հենց ընտանիքի ներսում»,– ասել է Շիրղոլամին։
Իրանում զանգվածային բողոքի ակցիաները սկսվել են 2025 թվականի դեկտեմբերի 28-ին։ Դժգոհության հիմնական պատճառները եղել են փոխարժեքի տատանումները և գների աճը։ Ավելի ուշ մի շարք քաղաքներում ցույցերը վերաճել են ոստիկանության հետ բախումների, իսկ հնչեցվող կարգախոսները ստացել են քաղաքական բնույթ՝ ուղղված Իրանում գործող քաղաքական կարգի դեմ։ Հունվարի 2-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է պաշտպանել Իրանի քաղաքացիներին, եթե այդ երկրի իշխանությունները ուժ կիրառեն նրանց նկատմամբ, ինչին Թեհրանը արձագանքել է դատապարտմամբ։
Հունվարի 8-ին Իրանում տեղի են ունեցել ամենամասշտաբային բողոքի ցույցերը, որոնք, ըստ հաղորդագրությունների, հրահրվել են 1979 թվականին տապալված շահի որդու՝ Ռեզա Փահլավիի կոչով։ Այնուհետև փողոց են դուրս եկել նաև գործող իշխանության աջակիցները։

Возможность проведения армяно-иранских совместных военных учений в будущем сохраняется, и они могут стать более масштабными, заявил новый чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Армении Халил Ширголами.
Он сделал это заявление на церемонии присвоения заведующему кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета, профессору Вардану Восканяну, звания почетного члена Академии персидского языка и литературы, сообщает Sputnik Армения.
В апреле 2025 года подразделения специального назначения вооруженных сил Армении и Ирана провели совместные учения.
«Учитывая отношения и связи между нашими двумя странами в различных сферах, в том числе в области обороны, подобные мероприятия являются текущими и повседневными. Вполне возможно, что в будущем они также будут проводиться и, возможно, станут более масштабными», — подчеркнул посол.
Отвечая на вопрос о том, был ли визит министра обороны Армении Сурена Папикяна в Иран запланирован заранее или его следует рассматривать в контексте напряженности вокруг Ирана, Ширголами отметил, что визит был запланирован заранее.
«Это свидетельствует о сотрудничестве и связях между двумя странами в различных сферах. Визит был спланирован через различные форматы делегаций обеих сторон. В ходе визита стороны смогут обменяться мнениями по разным вопросам и еще больше углубить уже существующее сотрудничество», — заявил он.
По его словам, армяно-иранская граница всегда была границей мира и имеет особое значение для обеих стран.
«Военные сферы двух стран основываются именно на этих исторических связях и на принципах сохранения неразрывности границы, а также территориальной целостности двух государств», — отметил Ширголами.
Посол добавил, что Армения и Иран в различных сферах — академической, экономической, политической и культурной — движутся в правильном направлении и ежедневно развивают сотрудничество, что позволит в будущем зафиксировать новые достижения.
Комментируя свои резкие оценки, прозвучавшие в январе в связи с антииранскими акциями у посольства Ирана в Армении и заявлениями армянских властей на этом фоне, Ширголами поблагодарил соответствующие органы Армении за предпринятые шаги.
«События, свидетелями которых мы стали в Иране, изначально были мирными демонстрациями, которые организованные группы, импортированные извне, попытались направить в другое русло и втянуть страну во внутренний конфликт. Политические акции и лозунги о смене власти в подобных условиях заслуживают осуждения. Эти люди также являются нашими гражданами, и мы их тоже любим. Мы уверены, что разногласия, возникающие внутри нашей семьи, должны решаться именно внутри семьи», — заявил Ширголами.
Массовые протесты в Иране начались 28 декабря 2025 года. Основными причинами стали колебания валютного курса и рост цен. Позже в ряде городов акции переросли в столкновения с полицией, а лозунги приобрели политический характер, направленный против существующего строя. 2 января президент США Дональд Трамп заявил о готовности США защитить граждан Ирана в случае применения силы властями, что было осуждено Тегераном.
8 января в Иране прошли наиболее масштабные акции протеста, которые, по сообщениям, были спровоцированы призывом сына свергнутого в 1979 году шаха — Резы Пехлеви. После этого на улицы вышли и сторонники действующей власти.*