24 Փետրվար 2026 - 12:38 AMT
Պաշտոնական այցով Իրանու գտնվող Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այդ երկրի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Աբդոլրահիմ Մուսավիի հետ քննարկել է պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Իրան համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Փետրվարի 24-ին նա հանդիպել է նաև Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեի հետ։Նախարարները բարձր են գնահատել պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Իրան համագործակցության մակարդակը, հաստատակամություն հայտնել շարունակել աշխատանքները երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ, ինչպես նաև քննարկել են փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
Սուրեն Պապիկյանը պաշտոնական այցով Իրան է մեկնել փետրվարի 23-ին։ Փետրվարի 24-ին Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը՝ զինվորական նվագախմբի և պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ:

24 Февраль 2026 - 14:45 AMT
Министр обороны Армении Сурен Папикян, находящийся с официальным визитом в Иране, обсудил с начальником Генерального штаба вооруженных сил Ирана, генерал-майором Абдолрахимом Мусави, вопросы армяно-иранского сотрудничества в сфере обороны и региональной безопасности.
24 февраля он также встретился с министром обороны и поддержки вооруженных сил Ирана, бригадным генералом Азизом Насирзаде. Министры высоко оценили уровень сотрудничества между Арменией и Ираном в оборонной сфере, выразили решимость продолжать работу по развитию двусторонних отношений и обсудили ряд вопросов, касающихся взаимодействия.
Собеседники также обменялись мнениями по ряду вопросов региональной и международной безопасности.
Сурен Папикян отбыл в Иран с официальным визитом 23 февраля. 24 февраля в Министерстве обороны и поддержки вооруженных сил Ирана состоялась торжественная церемония встречи министра обороны Армении с участием военного оркестра и почетного караула.*