24 Փետրվար 2026 - 12:38 AMT
Պաշտոնական այցով Իրանու գտնվող Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այդ երկրի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Աբդոլրահիմ Մուսավիի հետ քննարկել է պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Իրան համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Փետրվարի 24-ին նա հանդիպել է նաև Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեի հետ։Նախարարները բարձր են գնահատել պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Իրան համագործակցության մակարդակը, հաստատակամություն հայտնել շարունակել աշխատանքները երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ, ինչպես նաև քննարկել են փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
Սուրեն Պապիկյանը պաշտոնական այցով Իրան է մեկնել փետրվարի 23-ին։ Փետրվարի 24-ին Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը՝ զինվորական նվագախմբի և պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ:

24 February 2026 - 14:44 AMT
Armenian Defense Minister Suren Papikyan, who is on an official visit to Iran, discussed Armenia-Iran cooperation in the defense sphere and a number of issues related to regional security with Chief of Staff of the Iranian Armed Forces, Major General Abdolrahim Mousavi.
On February 24, he also met with Iran’s Minister of Defense and Armed Forces Logistics, Brigadier General Aziz Nasirzadeh. The ministers highly assessed the level of Armenia-Iran cooperation in the field of defense, expressed determination to continue efforts aimed at developing bilateral relations, and discussed a number of issues related to mutual cooperation.
The sides also exchanged views on various matters concerning regional and international security.
Suren Papikyan left for Iran on an official visit on February 23. On February 24, an official welcoming ceremony for the Armenian defense minister was held at Iran’s Ministry of Defense and Armed Forces Logistics, with the participation of a military band and honor guard.