Փետրվարի 24-ին Երևանի քրեական դատարանում, նախագահությամբ դատավոր Գնել Գասպարյանի, նշանակված էր 2023-ին հայտնաբերված թմրանյութի գործով դատական նիստը, որի շրջանակում մեղադրյալ է նաև ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ, այժմ հետախուզման մեջ գտնվող Միհրան Պողոսյանը, սակայն նիստը հետաձգվել է:
Պողոսյանի նկատմամբ հեռակա վարույթ է իրականացվում։ Նիստին, սակայն, մյուս մեղադրյալները և վերջիններիս պաշտպանները չէին ներկայացել: Դատարանը նրանցից ոմանց բացակայությունը անհարգելի է գնահատել և ստիպված եղել հետաձգել դատական նիստը, հայտնում է Factor.am-ը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում 2023 թվականի մայիսի 13-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Հայաստանում գործող և մրգերի ներմուծմամբ զբաղվող «Մրգենի» ընկերության կողմից Էկվադորում գործող կազմակերպությունից պատվիրված բանանի խմբաքանակի հետ տարանցիկ երկրների՝ Պանամայի Հանրապետության, Իտալիայի և Վրաստանի տարածքով ՀՀ է ներմուծվել «կոկաին» տեսակի թմրամիջոց՝ մոտ 250 միլիոն եվրո արժողությամբ։ Պաշտոնական հաղորդագրությամբ նշվել է, որ թմրամիջոցի քաշը կազմել է մոտ մեկ տոննա։
Բացի Միհրան Պողոսյանից, գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն նաև «Մրգենի» ՍՊԸ տնօրեն Լևոն Աթաջանյանը, նույն ընկերության գնումների և ներմուծումների բաժնի պետ Մելիտա Ղազարյանը, ինչպես նաև Սամվել Գալուստյանը և Գագիկ Բադալյանը։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել նախնական համաձայնությամբ, իրացման նպատակով, առանձնապես խոշոր չափերով «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոց ապօրինի ձեռք բերելու և պահելու, ինչպես նաև մաքսային հսկողությունից թաքցնելով՝ ՀՀ պետական սահմանով ապօրինի առանձնապես խոշոր չափերով (788 կգ) «կոկաին» տեսակի թմրամիջոց տեղափոխելու համար։
Այսպիսով, թեև սկզբնական հայտարարությամբ խոսվել է մոտ մեկ տոննա կոկաինի հայտնաբերման մասին, քրեական վարույթում նշված քաշը կազմել է 788 կգ։

24 февраля в Ереванском уголовном суде под председательством судьи Гнела Гаспаряна было назначено судебное заседание по делу о наркотиках, выявленных в 2023 году, в рамках которого обвиняемым проходит также бывший руководитель Службы принудительного исполнения судебных актов, ныне находящийся в розыске, Мигран Погосян. Однако заседание было отложено.
В отношении Погосяна осуществляется заочное производство. При этом другие обвиняемые и их защитники на заседание не явились. Суд признал отсутствие некоторых из них неуважительным и был вынужден перенести слушание, сообщает Factor.am .
Как установлено предварительным следствием по уголовному делу, возбужденному 13 мая 2023 года в Службе национальной безопасности Армении, в Республику Армения через транзитные страны — Панаму, Италию и Грузию — была ввезена партия наркотического средства «кокаин» ориентировочной стоимостью около 250 млн евро вместе с бананами, заказанными у действующей в Эквадоре организации армянской компанией-импортером фруктов «Мргени». В официальном сообщении указывалось, что вес наркотика составил около одной тонны.
Помимо Миграна Погосяна, обвиняемыми по делу проходят директор ООО «Мргени» Левон Атаджанян, начальник отдела закупок и импорта той же компании Мелита Казарян, а также Самвел Галустян и Гагик Бадалян.
Им предъявлены обвинения в незаконном приобретении и хранении с целью сбыта наркотического средства «кокаин» в особо крупном размере по предварительному сговору, а также в незаконном перемещении через государственную границу Армении, сокрыв от таможенного контроля, наркотического средства «кокаин» в особо крупном размере (788 кг).
Таким образом, если в первоначальном заявлении речь шла примерно об одной тонне кокаина, то в материалах уголовного производства фигурирует вес 788 кг.*