24 Փետրվար 2026 - 13:50 AMT
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է, թե Հայաստանը ներկայացվում է որպես ժողովրդավար երկիր, մինչդեռ, իր գնահատմամբ, իրականությունը հակառակն է՝ «Հայաստանը դառնում է ԵԽ-ի ամենաավտորիտար պետություններից մեկը»:
Նա քննադատել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի ելույթները միջազգային հարթակներում։
«Բա չիմացա՞ք, պարզվում է Հայաստանն այնքան ժողովրդավար պետություն է, որ արտգործնախարարի պաշտոնին թառած Արարատ Միրզոյանը դեռ երես ունի, որ գնա ելույթ ունենա և ճոռոմաբանի ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կազմակերպություններում՝ խոսելով մի երկրի մասին, որտեղ տասնյակ քաղբանտարկյալներ կան, որտեղ չկա գեթ մեկ ֆունդամենտալ իրավունք և ազատություն, որը չի ոտնահարվում, որտեղ ընտրությունները սկսել են կեղծվել ընտրություններից դեռ 4-5 ամիս առաջ»,- ասել է Աշոտյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ Միրզոյանը հղում է անում Freedom House կազմակերպության 2025-ի զեկույցին՝ իր մեկնաբանությամբ աղավաղելով դրա բովանդակությունը և մոլորեցնելով ինչպես հայ հասարակությանը, այնպես էլ միջազգային հանրությանը։
Աշոտյանի խոսքով՝ նույն զեկույցում արձանագրվել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունն ունի «ցածր լեգիտիմություն և ինքնիշխանության ցածր մակարդակ, կոռուպցիայի դեմ պայքարը չի եղել արդյունավետ, իշխանությունների կոռումպացվածությունը փաստ է, իսկ կրթական համակարգը բարձր աստիճանի քաղաքականացված է»։
ՀՀԿ փոխնախագահը պնդել է նաև, որ դատական համակարգը գտնվում է խայտառակ վիճակում, ինչը, ըստ նրա, ևս արձանագրվել է Freedom House-ի զեկույցում։
«Ձեռի հետ հիշատակելով մեր 19 հայրենակիցներին՝ նա ռիսկ չուներ ավելի կոշտ խոսելու և պահանջելու մեր հայրենակիցների ազատ արձակումը»,- նշել է Աշոտյանը։
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին՝ նա հայտարարել է, որ գործող իշխանությունները թուլացնում են այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքը։
«Հայաստանը 2015 թվականին Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի օրացույցում մտցրեց Ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային օրվա հասկացությունը, որի հետ կապված ՀՀ ԱԳՆ-ն վերջին տարիներին նույնիսկ հայտարարություն չի անում։ Իրականում Հայաստանը դառնում է ԵԽ-ի ամենավտորիտար պետություններից մեկը և բացարձակ զարմանալի չէ, որ իրենք և ալիևենք միջազգային ասպարեզներում միասին «Ջան Գյուլում» են ձոնում, և Նիկոլը և Ալիևը ԵԽ-ի վերջին ամենազզվելի բռնապետերն են»,- ասել է Աշոտյանը։
Արարատ Միրզոյանը Ժնևում մասնակցելու է ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի և Զինաթափման համաժողովի բարձրաստիճան հատվածներին, ինչպես նաև հանդես է գալու ելույթներով։

Вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян в ходе прямого эфира в Facebook заявил, что Армению представляют как демократическое государство, тогда как, по его оценке, реальность иная — «Армения становится одной из самых авторитарных стран Совета Европы».
Он подверг критике выступления министра иностранных дел Арарата Мирзояна на международных площадках.
«Оказывается, Армения настолько демократична, что Арарат Мирзоян, восседающий в кресле министра иностранных дел, еще имеет дерзость выступать и произносить громкие речи в организациях ООН по правам человека, говоря о стране, где есть десятки политзаключенных, где нет ни одного фундаментального права и свободы, которые не попираются, где выборы начинают фальсифицировать за 4–5 месяцев до голосования», — заявил Ашотян, сообщает Panorama.am .
Он отметил, что Мирзоян ссылается на доклад Freedom House за 2025 год, по его мнению искажая его содержание и вводя в заблуждение как армянское общество, так и международное сообщество.
По словам Ашотяна, в том же докладе зафиксировано, что власть Никола Пашиняна обладает «низкой легитимностью и низким уровнем суверенитета, борьба с коррупцией не была эффективной, коррумпированность властей — факт, а система образования в высокой степени политизирована».
Вице-председатель РПА также заявил, что судебная система находится в плачевном состоянии, что, по его словам, также отражено в докладе Freedom House.
«Мимоходом упомянув наших 19 соотечественников, он не рискнул выступить более жестко и потребовать их освобождения», — отметил Ашотян.
Говоря о международном признании Геноцида армян, он заявил, что действующие власти ослабляют работу в этом направлении.
«В 2015 году по инициативе Сержа Саргсяна Армения внесла в календарь ООН понятие Международного дня памяти жертв геноцида и предупреждения этого преступления, однако в последние годы МИД Армении даже не выступает с заявлениями по этому поводу. В действительности Армения становится одной из самых авторитарных стран Совета Европы, и неудивительно, что они и Алиев на международных площадках вместе поют “Джан Гюлюм”, а Никол и Алиев — самые отвратительные диктаторы Совета Европы», — заявил Ашотян.
Арарат Мирзоян находится в Женеве для участия в мероприятиях высокого уровня Совета ООН по правам человека и Конференции по разоружению, где он также выступит с речами.*