Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը, դատավոր Նելլի Հարությունյանի նախագահությամբ, մերժել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհի՝ Շերամի փողոց 34/1 հասցեի հողամասի սեփականատիրոջ հայցն ընդդեմ ՀՀ կառավարության, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Նշվում է, որ գործի նյութերն ուսումնասիրելով և ներկայացված բոլոր ապացույցները գնահատելով՝ ապացույցների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննության վրա հիմնված ներքին համոզմամբ՝ դատարանը եկել է հետևյալ եզրակացության։
«Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ եթե օտարման պայմանագրի նախագիծն օտարվող սեփականության սեփականատիրոջը և օտարվող սեփականության նկատմամբ գույքային իրավունքներ ունեցողներին ուղարկելուց հետո` երեք ամսվա ընթացքում, օտարման պայմանագիր չի կնքվում, ապա ձեռքբերողը պարտավոր է մեկ ամսվա ընթացքում սեփականության օտարման դիմաց ոչ պակաս, քան սույն օրենքով սահմանված կարգով որոշված փոխհատուցման ենթակա գումարը հանձնել դատարանի կամ նոտարի դեպոզիտ հաշիվ (այսուհետ՝ դեպոզիտ)՝ այդ մասին եռօրյա ժամկետում պատշաճ ձևով տեղեկացնելով օտարվող սեփականության սեփականատիրոջը և օտարվող սեփականության նկատմամբ ձեռքբերողին հայտնի գույքային իրավունքներ ունեցողներին: Փոխհատուցման գումարի չափի հաշվարկը պետք է կատարված լինի այն դեպոզիտ հանձնելուց ոչ շուտ, քան մեկ շաբաթ առաջվա դրությամբ:
Դատարանը նաև արձանագրել է, որ նույն օրենքի հաջորդ կարգավորումը սահմանում է հետագա գործընթացը։
«Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ եթե ձեռքբերողի կողմից փոխհատուցման գումարը դեպոզիտ հանձնելուց հետո` յոթ օրվա ընթացքում, չի կնքվում օտարման պայմանագիրը կամ սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի համաձայն սեփականությունը չի օտարվում, ապա ձեռքբերողը պարտավոր է մեկամսյա ժամկետում սեփականության օտարման հայցով դիմել դատարան: Այս դեպքում դատարանի քննարկման առարկա կարող է լինել միայն փոխհատուցման չափի հարցը:
Դատարանը կայացրել է հետևյալ վճիռը․ «Արշակ Սերյոժայի Արշակյանի հայցն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության՝ ի դեմս ՀՀ կառավարության, երրորդ անձինք՝ Երևանի քաղաքապետարանի, «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՀՈԱԿ՝ հողամասի նկատմամբ սեփականությունը ձեռք բերելուց հրաժարվելու հիմքով այդ հողամասի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության իրավունքը դադարած ճանաչելու, սեփականության իրավունքը վերականգնելու և որպես հետևանք՝ հողամասի նկատմամբ սեփականության մասով գերակա շահ ճանաչելու մասին բոլոր իրավական փաստաթղթերն անվավեր ճանաչելու պահանջների մասին, մերժել»Լ

24 Февраль 2026 - 14:58 AMT
Суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Нелли Арутюнян отклонил иск владельца земельного участка по адресу ул. Шерам 34/1 к Правительству Республики Армения в рамках проекта строительства автодороги «Север–Юг», сообщает Auroranews.am.
Изучив материалы дела и оценив представленные доказательства на основе всестороннего, полного и объективного рассмотрения, суд пришел к следующему выводу.
Согласно части 1 статьи 12 Закона Республики Армения «Об отчуждении собственности в целях обеспечения общественных интересов», если в течение трех месяцев после направления проекта договора об отчуждении собственнику и иным правообладателям договор не заключается, приобретатель обязан в течение одного месяца внести на депозитный счет суда или нотариуса сумму компенсации не ниже установленной законом, уведомив об этом собственника и известных ему правообладателей в трехдневный срок. Расчет суммы компенсации должен быть произведен не ранее чем за неделю до внесения средств на депозит.
Суд также отметил, что последующая процедура регулируется следующей нормой того же закона.
Согласно части 1 статьи 13 указанного закона, если в течение семи дней после внесения компенсации на депозит договор об отчуждении не заключается или имущество не отчуждается в порядке статьи 12, приобретатель обязан в течение одного месяца обратиться в суд с иском об отчуждении собственности. В этом случае предметом рассмотрения суда может быть только вопрос размера компенсации.
Суд постановил:
«Отказать в удовлетворении иска Аршака Аршакяна к Республике Армения в лице Правительства Республики Армения, третьи лица — мэрия города Еревана и ГНКО “Офис реализации инвестиционных программ по застройке Еревана”, о признании прекращенным права Республики Армения на земельный участок в связи с отказом от его приобретения, восстановлении права собственности и, как следствие, признании недействительными всех правовых документов о признании общественного интереса в отношении данного земельного участка».*