Արցախցիները դիմում են ՀՀ քաղաքացիության ստացման գործընթացի ձգձգման խնդրով, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը:
Ըստ նրա՝ հատկապես ընտրությունների նախաշեմին «նման արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը անթույլատրելի է և կասկածի տեղիք է տալիս»։
«Ամենօրյա ռեժիմով մեր հայրենակիցներից ստանում եմ նամակներ և զանգեր, որոնք վերաբերում են անձնագրերի, այդ թվում՝ նույնականացման քարտերի ստացման ժամկետների հարցին։ Բանն այն է, որ հերթագրվելու դեպքում միայն ամիսներ հետո կարող ես ձեռք բերել կամ թարմացնել անձնագիրդ, ինչն էլ առաջացրել է մեր հայրենակիցների արդարացի զայրույթը։
Պարբերաբար անդրադառնալով հարցին՝ նշել ենք, որ համակարգը ծանրաբեռնված է, անհրաժեշտ են կոնկրետ քայլեր, որպեսզի հատկապես մայրաքաղաքի բնակիչները ստիպված չլինեն հերթագրվելու ՀՀ մարզերում՝ ժամանակը մի փոքր կրճատելու համար։
Վստահ եմ, որ լուծում գտնելը և այսպիսի ոչ մեծաքանակ բնակչությանը պատշաճ սպասարկելը խրթին հարց չէ։ Նման աննախադեպ հերթերի դեպքում կարելի է ընդլայնել անձնագրային բաժինները, համալրել անձնակազմը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Դանիելյանը նշել է, որ նկարագրված խնդիրների պարզաբանման վերաբերյալ գրավոր հարցումներ է ուղղել պատկան մարմիններին:

Арцахцы обращаются с жалобами на затягивание процесса получения гражданства Республики Армения, написал на своей странице в Facebook депутат Национального собрания Гарник Даниелян.
По его словам, особенно в преддверии выборов «создание подобных искусственных препятствий недопустимо и вызывает подозрения».
«Ежедневно получаю письма и звонки от наших соотечественников по поводу сроков получения паспортов, в том числе идентификационных карт. Дело в том, что даже записавшись в очередь, получить или обновить паспорт можно лишь спустя месяцы, что вызвало справедливое возмущение наших соотечественников.
Неоднократно поднимая этот вопрос, мы отмечали, что система перегружена и необходимы конкретные шаги, чтобы, в особенности, жители столицы не были вынуждены записываться в областях Армении лишь для того, чтобы немного сократить время ожидания.
Уверен, что найти решение и обеспечить надлежащее обслуживание столь небольшой численности населения не является сложной задачей. В условиях таких беспрецедентных очередей можно расширить паспортные отделы и увеличить штат сотрудников», — говорится в публикации.
Даниелян сообщил, что направил письменные запросы в компетентные органы с целью разъяснения описанных проблем.