25 Փետրվար 2026 - 06:46 AMT
Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը, փաստորեն, տեղյակ չէ Դամասկոսին հանձնված սիրիացի վարձկանների գտնվելու վայրի մասին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հունվարի 14-ին Հայաստանի իշխանությունները Թուրքիայի միջնորդությամբ Սիրիային են հանձնել ցմահ ազատազրկման դատապարտված երկու սիրիացի քաղաքացիների՝ Մուհրաբ Մուհամմադ ալ-Շխերիին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջիին՝ պարզաբանելով, որ վերջիններս պատժի հետագա կրելը շարունակելու են հայրենիքում։
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, պատասխանելով այն հարցերին, թե շարունակո՞ւմ են արդյոք նրանք կրել պատիժը, և եթե այո, ապա որտեղ, տեղեկացրել է, որ «նշված անձանց փոխանցումն իրականացվել է ՀՀ օրենսդրության պահանջներին համապատասխան՝ Սիրիայի համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկում պատժի մնացած մասը կրելու նպատակով»:
Գերատեսչությունը նաև հայտնել է, որ «փոխանցումից հետո պատժի կատարման կազմակերպումը և դրա ընթացքը գտնվում է ընդունող պետության իրավասու մարմինների իրավազորության ներքո»:
Իրավական տեսանկյունից հանձնումը և փոխանցումը տարբեր գործընթացներ են։ Արտահանձնման դեպքում ձերբակալված անձը հանձնվում է այլ պետության դատավարության կամ դատավճռի իրագործման համար։ Փոխանցումը նշանակում է արդեն դատապարտված անձին ուղարկել իր հայրենի երկիր՝ պատիժը կրելու համար։

Министерство юстиции Армении, по сути, не располагает информацией о местонахождении сирийских наемников, переданных Дамаску, сообщает «Sputnik Армения».
14 января власти Армении при посредничестве Турции передали Сирии двух граждан Сирии, приговоренных к пожизненному лишению свободы, — Мухраба Мухаммада аль-Шхери и Юсефа Алабета аль-Хаджи, уточнив, что дальнейшее отбывание наказания они продолжат на родине.
Отвечая на вопросы о том, продолжают ли они отбывать наказание и если да, то где, Министерство юстиции сообщило, что «передача указанных лиц осуществлена в соответствии с требованиями законодательства Республики Армения с целью отбытия оставшейся части наказания в соответствующем уголовно-исполнительном учреждении Сирии».
Ведомство также отметило, что «после передачи организация исполнения наказания и ход его реализации находятся в юрисдикции компетентных органов принимающего государства».
С правовой точки зрения выдача и передача являются различными процессами. В случае экстрадиции задержанное лицо передается другому государству для осуществления уголовного преследования или исполнения приговора. Передача означает направление уже осужденного лица в его родную страну для отбывания наказания.