Հայաստանը ձեռնպահ է քվեարկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի ընդունած «Աջակցություն Ուկրաինայում երկարատև խաղաղությանը» խորագրով բանաձևին:
Բանաձևը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել կրակը և վերահաստատում է Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Բանաձևին կողմ է քվեարկել 107 պետություն, դեմ՝ 12-ը: Ձեռնպահ է մնացել 51 երկիր որոնց թվում է նաև Հայաստանը։
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այս հստակ ուղերձին աջակցող բոլոր 107 անդամ պետություններին։ Մենք վճռականորեն և հետևողականորեն կգործենք՝ համապարփակ, արդար և երկարատև խաղաղության հասնելու համար»,- քասել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան։
«Մենք իսկապես պատմական քվեարկություն ունեցանք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի «Աջակցություն Ուկրաինայում երկարատև խաղաղությանը» բանաձևի համար, որը մենք ներկայացրել էինք», – նշել է ՄԱԿ-ում Ուկրաինայի մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Մելնիկը։
Դեմ քվեարկած երկրների շարքում են եղել Ռուսաստանը, Բելառուսը, Բուրկինա Ֆասոն, Բուրունդին, Կուբան, Հյուսիսային Կորեան, Էրիթրեան, Իրանը, Մալին, Նիկարագուան, Նիգերը և Սուդանը։

Армения воздержалась при голосовании по резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Поддержка долгосрочного мира на Украине».
Документ призывает к немедленному прекращению огня и подтверждает необходимость уважения суверенитета и территориальной целостности Украины, сообщает «Radar Armenia».
За резолюцию проголосовали 107 государств, против — 12. Воздержалась 51 страна, в том числе Армения.
«Мы благодарим все 107 государств-членов, поддержавших этот четкий сигнал. Мы будем решительно и последовательно действовать для достижения всеобъемлющего, справедливого и долгосрочного мира», — заявил министр иностранных дел Украины Андрей Сибига.
«У нас действительно состоялось историческое голосование в Генеральной Ассамблее ООН по резолюции «Поддержка долгосрочного мира на Украине», которую мы представили», — отметил постоянный представитель Украины при ООН Андрей Мельник.
Среди стран, проголосовавших против, были Россия, Беларусь, Буркина-Фасо, Бурунди, Куба, Северная Корея, Эритрея, Иран, Мали, Никарагуа, Нигер и Судан.