Հայաստանը ձեռնպահ է քվեարկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի ընդունած «Աջակցություն Ուկրաինայում երկարատև խաղաղությանը» խորագրով բանաձևին:
Բանաձևը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել կրակը և վերահաստատում է Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Բանաձևին կողմ է քվեարկել 107 պետություն, դեմ՝ 12-ը: Ձեռնպահ է մնացել 51 երկիր որոնց թվում է նաև Հայաստանը։
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այս հստակ ուղերձին աջակցող բոլոր 107 անդամ պետություններին։ Մենք վճռականորեն և հետևողականորեն կգործենք՝ համապարփակ, արդար և երկարատև խաղաղության հասնելու համար»,- քասել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան։
«Մենք իսկապես պատմական քվեարկություն ունեցանք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի «Աջակցություն Ուկրաինայում երկարատև խաղաղությանը» բանաձևի համար, որը մենք ներկայացրել էինք», – նշել է ՄԱԿ-ում Ուկրաինայի մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Մելնիկը։
Դեմ քվեարկած երկրների շարքում են եղել Ռուսաստանը, Բելառուսը, Բուրկինա Ֆասոն, Բուրունդին, Կուբան, Հյուսիսային Կորեան, Էրիթրեան, Իրանը, Մալին, Նիկարագուան, Նիգերը և Սուդանը։

25 February 2026 - 07:39 AMT
Armenia abstained from voting on the United Nations General Assembly resolution titled “Support for a lasting peace in Ukraine.”
The resolution calls for an immediate ceasefire and reaffirms the need to respect Ukraine’s sovereignty and territorial integrity, Radar Armenia reports.
A total of 107 countries voted in favor of the resolution, while 12 voted against it. Fifty-one states, including Armenia, abstained.
“We thank all 107 member states that supported this clear message. We will act decisively and consistently to achieve a comprehensive, just and lasting peace,” said Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha.
“We truly had a historic vote in the UN General Assembly on the ‘Support for a lasting peace in Ukraine’ resolution that we had introduced,” noted Ukraine’s Permanent Representative to the UN, Andrii Melnyk.