25 Փետրվար 2026 - 07:44 AMT
Կարապետյան. Սամվել Կարապետյանն ունենալու է միայն ՀՀ քաղաքացիություն, գնալու է մինչև վերջ՝ իր անունով և իր դեմքով
Հայտնի գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանը պատրաստ է հրաժարվել Ռուսաստանի և Կիպրոսի քաղաքացիությունից, ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը «Ազատությանը» տված հարցազրույցում:
«Մենք հաստատում ենք, որ Սամվել Կարապետյանը ունենալու է միայն ՀՀ քաղաքացիություն»,- ասել է նա։
Նա անդրադարձել է նաև ընթացակարգային հարցերին:
«Սամվել Կարապետյանը գտնվում է կալանքի տակ, հայտնի գործիչը , վախենալով, որ Սամվել Կարապետյանը կլինի մեր հաջորդ վարչապետը, նրան պահում է կալանքի տակ, այդ իսկ պատճառով հիմա կան սահմանափակումներ, բայց մենք վերահաստատում ենք, որ կալանքից ազատվելուց հետո Սամվել Կարապետյանը կունենա մեկ՝ ՀՀ քաղաքացիություն»,-ասել է նա:
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամը վերահաստատել է, որ իրենց քաղաքական ուժի վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է։
«Նա գնալու է մինչև վերջ իր դեմքով, իր անունով, իր բոլոր հնարավորությունները թողած՝ Հայաստանում այս պրոցեսը սկսելով, յոթ ամիս շարունակ ԱԱԾ մեկուսարանում լինելով՝ նա գնալու է մինչև վերջ և երկրում բերելու է այդ փոփոխություններն իր դեմքով:․․․
Եթե Սամվել Կարապետյանը «չի կարող» լինել վարչապետ, ինչու՞ է Նիկոլ Փաշինյանը նրան կալանքի տակ պահում։ Նիկոլ Փաշինյանը գիտի, որ Սամվել Կարապետյանը կարող է լինել վարչապետ, հենց այդ պատճառով է նրան կալանքի տակ պահում»։
Նարեկ Կարապետյանը նաև ասել է, որ պետք է դուրս գանք հակասությունների տրամաբանությունից և տարածաշրջանային երկրների հետ մտնել համագործակցության տրամաբանության մեջ։
«Մենք պետք է վտանգ տեսնենք այն հարևանների մեջ, ովքեր հարյուրամյակներով ապացուցել են, որ վտանգ են ներկայացնում հայ էթնոսի համար և չունենանք Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու հանցավոր ինքնավստահություն, երբ չես լուծել գյուղատնտեսությանդ հարցը»,-ասել է Կարապետյանը։
Կարապետյանն ասել է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում Հայաստանն Թուրքիայի հետ տարածքային կամ այլ բնույթի հակասություններ չունի։ Միևնույն ժամանակ նա նկատել է, որ Թուրքիան ի վերջո ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը, թեև գործող ղեկավարի պայմաններում դա քիչ հավանական է թվում։
«Ժամանակի ընթացքում անխուսափելի է, որ Թուրքիան կառերեսվի իր պատմության հետ, այն լարումից կհանի ամբողջ տարածաշրջանը, արդարության զգացողություն կբերի մեր երկրին, որը կբերի իրական հարևանության գաղափարին»,- ասել է Կարապետյանը՝ նկատելով, որ այդ պարագայում հայերը պահանջներ չեն ունենա, այլ պարզապես վստահություն կստանան, որ Թուրքիան վտանգ չի ներկայացնի հայկական էթնոսի համար։

25 Февраль 2026 - 08:22 AMT
Известный предприниматель и меценат Самвел Карапетян готов отказаться от гражданства России и Кипра, заявил в интервью «Азатутюн» член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян.
«Мы подтверждаем, что Самвел Карапетян будет иметь только гражданство Республики Армения», — сказал он.
Он также коснулся процедурных вопросов.
«Самвел Карапетян находится под арестом. Известный политический деятель, опасаясь, что Самвел Карапетян станет нашим следующим премьер-министром, держит его под стражей. Именно поэтому сейчас существуют ограничения, однако мы подтверждаем, что после освобождения Самвел Карапетян будет иметь одно гражданство — армянское», — отметил он.
Член совета партии «Сильная Армения» вновь подтвердил, что их кандидат на пост премьер-министра — Самвел Карапетян.
«Он пойдет до конца со своим лицом и своим именем, оставив все свои возможности и начав этот процесс в Армении. Проведя семь месяцев в изоляторе Службы национальной безопасности, он доведет дело до конца и принесет стране эти изменения лично.
Если Самвел Карапетян «не может» быть премьер-министром, почему Никол Пашинян держит его под арестом? Никол Пашинян знает, что Самвел Карапетян может стать премьер-министром, именно поэтому он удерживает его под стражей».
Нарек Карапетян также заявил, что необходимо выйти из логики противоречий и перейти к логике сотрудничества с государствами региона.
«Мы должны видеть угрозу в тех соседях, которые на протяжении столетий доказывали, что представляют опасность для армянского этноса, и не проявлять преступной самоуверенности в вопросе открытия границы с Турцией, когда не решены собственные проблемы в сельском хозяйстве», — сказал Карапетян.
Он добавил, что в долгосрочной перспективе у Армении нет территориальных или иных противоречий с Турцией. Вместе с тем он отметил, что Турция в конечном итоге признает Геноцид армян, хотя при нынешнем руководстве это представляется маловероятным.
«Со временем неизбежно, что Турция столкнется со своей историей, снимет напряженность во всем регионе, принесет чувство справедливости нашей стране, что приведет к идее настоящего соседства», — заявил Карапетян, добавив, что в таком случае у армян не будет требований, а появится уверенность, что Турция не представляет угрозы для армянского этноса.