Եվրամիությունը պատրաստվում է օգնել Հայաստանին հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններում Ռուսաստանի միջամտությունից խուսափելու համար՝ նախ տեղակայելով Կրեմլի ապատեղեկատվության դեմ պայքարող «հիբրիդային արագ արձագանքման խումբ», ապա հնարավոր է՝ ավելի մշտական քաղաքացիական առաքելություն, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Ռադիոկայանի տրամադրության տակ է հայտնվել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի Բրյուսելին ուղղված նամակը, որով Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 13-ին դիմել է արագ արձագանքման խումբ Երևան ուղարկելու խնդրանքով»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
ԵՄ-ն նմանատիպ՝ մոտ 20 անդամից բաղկացած թիմ էր գործարկել Քիշնևում՝ նախորդ տարվա խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում՝ օգնելու Մոլդովայի իշխանություններին սոցիալական հարթակներում Ռուսաստանից տարածվող ապատեղեկատվությունը վաղ փուլում բացահայտելու և դրան արձագանքելու հարցում։
Ե՛վ Բրյուսելը, և՛ Քիշնևը այդ նախաձեռնությունը գնահատել են հաջողված, և այժմ Եվրամիությունը ցանկանում է նույն մեխանիզմը կիրառել նաև Հայաստանի պարագայում՝ կարևոր ընտրությունների նախաշեմին, որոնց վրա, ակնկալվում է, Ռուսաստանը կփորձի ազդեցություն ունենալ։
Նշվում է, որ Բրյուսելում քննարկումների արդյունքում ձևավորված դիվանագիտական նոտաների համաձայն՝ ԵՄ-ն մտադիր է «աջակցություն հայտնել Հայաստանի ժողովրդավարական դիմադրողականության և տեղեկատվական ամբողջականության ամրապնդմանն ինչպես 2026 թվականի հունիսի ընտրություններից առաջ, այնպես էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության գործընթացի ընթացքում», հավելելով, որ «Հայաստանին առաջարկվող աջակցությունը պետք է հստակորեն ուղղված լինի Ռուսաստանի կողմից ապակայունացնող գործունեության նվազեցմանը և մեղմացմանը»։
«Ազատության» տեղեկություններով՝ ԵՄ անդամ երկրները նաև դիմել են դիվանագիտական կորպուսին՝ արտաքին հարաբերությունների ծառայությանը՝ հորդորելով «շարունակել կապը Ադրբեջանի հետ՝ բացատրելով ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության նպատակը և ընդգծել խաղաղության գործընթացի վրա բացասական ազդեցությունից խուսափելու անհրաժեշտությունը»։
Բաքուն նախկինում մտահոգություն է հայտնել ինչպես վերջին տարիներին ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրված ոչ մահաբեր ռազմական օգնության, այնպես էլ Հայաստանում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելության վերաբերյալ, որը 2023-ից իրականացրել է գործունեություն Ադրբեջանի հետ սահմանի հայկական հատվածում՝ վստահության ամրապնդման և իրավիճակի դիտարկման մանդատով։
Նոր առաքելությունը հավանության արժանանալու դեպքում հիմնականում կենտրոնանալու է հիբրիդային սպառնալիքների վրա՝ ներառելով «ընտրական գործընթացի ամբողջականության պաշտպանությունը, ինչպես նաև հնարավոր է՝ դրան անմիջապես հաջորդող սահմանադրական հանրաքվեն»։
Ըստ մի քանի ԵՄ դիվանագետների, որոնց հետ զրուցել է «Ազատություն» ռադիոկայանը, կողմերը նպատակ ունեն առաքելությունը գործարկել մինչև մայիսի 4-ին Երևանում կայանալիք ԵՄ-ՀՀ գագաթնաժողովը: Դա նշանակում է, որ այս հարցում անհրաժեշտ է որոշում կայացնել մարտ ամսվա ընթացքում, սակայն գործընթացն այնքան էլ հեշտ չէ:
Գործնականում ԵՄ անդամ պետությունները պետք է ընդունեն երկու առանձին որոշում՝ առաջինը՝ տեխնիկական հաստատման, երկրորդը՝ իրական գործարկման համար։ Թեև առայժմ որևէ երկիր բացահայտ կասկած չի հայտնել, «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրուցած դիվանագետները նշել են, որ Հայաստանը չի ունեցել այնպիսի եվրոպական և միջազգային աջակցություն, ինչպիսին ունեցել է Մոլդովան՝ ԵՄ անդամության պաշտոնական թեկնածուի կարգավիճակով։
Հունգարիան նախկինում մի քանի անգամ արգելափակել է Հայաստանին վերաբերող ԵՄ որոշումները՝ հաճախ պնդելով, որ Ադրբեջանին ևս պետք է տրամադրվի այն, ինչ հատկացվել է Հայաստանին։
Բրյուսելի դիվանագիտական շրջանակներում ձևավորվել է հույս, որ այս անգամ Ադրբեջանը կարող է առավել դրական վերաբերմունք ցուցաբերել Հայաստանում ԵՄ նոր առաքելության նկատմամբ, քանի որ այն կապվելու է ԱՄՆ-ի գլխավորած խաղաղության գործընթացին և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելուն։
Հնարավոր խոչընդոտներից մեկը կարող է լինել նաև ֆինանսավորման սահմանափակ հարցը։ Եվրոպացի մի շարք դիվանագետներ ընդգծել են, որ ԵՄ բյուջեն սահմանափակ հնարավորություններ ունի, քանի որ Բրյուսելը միաժամանակ փորձել է երկարաձգել կամ հաստատել այլ առաքելություններ՝ Եգիպտոսում, Գազայում, Հորդանանում և Լիբանանում։
Հաստատման պարագայում, ըստ լրատվամիջոցի աղբյուրների, Հայաստանում ԵՄ նոր առաքելությունը լինելու է փոքրաթիվ՝ հիմնականում մի քանի փորձագետից կազմված կենտրոնական թիմով, իսկ անձնակազմի մեծ մասը ներգրավվելու է արդեն գործող սահմանային դիտորդական առաքելությունից տեղափոխված աշխատակիցներից, որոնք աջակցելու են այդ փորձագետներին։

Европейский союз намерен поддержать Армению на парламентских выборах, намеченных на июнь, сначала разместив «группу быстрого реагирования» для противодействия гибридным угрозам и дезинформации Кремля, а затем, возможно, создав более постоянную гражданскую миссию, сообщает «Азатутюн».
По данным издания, в распоряжении редакции оказалась направленная в Брюссель письмо министра иностранных дел Армении, в котором Арарат Мирзоян 13 февраля обратился с просьбой направить в Ереван группу быстрого реагирования.
Аналогичную команду численностью около 20 человек ЕС развернул в Кишиневе во время прошлогодних парламентских выборов, чтобы помочь властям Молдовы на раннем этапе выявлять и реагировать на распространяемую из России дезинформацию в социальных сетях.
И Брюссель, и Кишинев оценили эту инициативу как успешную, и теперь Евросоюз намерен применить тот же механизм в Армении накануне важных выборов, на которые, как ожидается, попытается повлиять Россия.
Согласно дипломатическим нотам, подготовленным по итогам обсуждений в Брюсселе, ЕС намерен «поддержать укрепление демократической устойчивости и информационной целостности Армении как в преддверии выборов в июне 2026 года, так и в ходе продолжающегося мирного процесса между Арменией и Азербайджаном», добавляя, что «предлагаемая Армении поддержка должна быть четко направлена на снижение и смягчение дестабилизирующей деятельности со стороны России».
По информации «Азатутюн», государства-члены ЕС также обратились к дипломатическому корпусу и Европейской службе внешних действий с призывом «продолжать взаимодействие с Азербайджаном, разъясняя цели поддержки Армении со стороны ЕС и подчеркивая необходимость избежать негативного влияния на мирный процесс».
Баку ранее выражал обеспокоенность как предоставленной Армении небоевой военной помощью ЕС, так и деятельностью миссии наблюдателей ЕС в Армении, действующей с 2023 года на армянском участке границы с Азербайджаном с мандатом по укреплению доверия и мониторингу ситуации.
В случае одобрения новая миссия будет в основном сосредоточена на гибридных угрозах, включая «защиту целостности избирательного процесса, а также, возможно, последующего конституционного референдума».
По словам нескольких дипломатов ЕС, с которыми побеседовало радио «Азатутюн», стороны намерены запустить миссию до саммита ЕС–Армения, запланированного на 4 мая в Ереване. Это означает необходимость принятия решения в марте, однако процесс не является простым.
На практике государствам-членам ЕС предстоит принять два отдельных решения — первое о техническом одобрении, второе о фактическом запуске. Хотя пока ни одна страна открыто не выразила сомнений, дипломаты отмечают, что Армения не обладает тем уровнем европейской и международной поддержки, который имеет Молдова как официальный кандидат на вступление в ЕС.
Венгрия ранее неоднократно блокировала решения ЕС, касающиеся Армении, нередко утверждая, что Азербайджану также должно быть предоставлено то, что выделяется Армении.
В дипломатических кругах Брюсселя выражают надежду, что на этот раз Азербайджан может проявить более позитивное отношение к новой миссии ЕС в Армении, поскольку она будет связана с мирным процессом под руководством США и содействием нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Еще одним возможным препятствием может стать ограниченное финансирование. Ряд европейских дипломатов подчеркнули, что бюджет ЕС имеет ограниченные возможности, поскольку Брюссель одновременно пытается продлить или утвердить другие миссии — в Египте, Газе, Иордании и Ливане.
В случае утверждения, по данным источников издания, новая миссия ЕС в Армении будет малочисленной и состоять главным образом из центральной группы нескольких экспертов, тогда как основная часть персонала будет привлечена из уже действующей пограничной наблюдательной миссии для оказания им поддержки.