ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Թեհրանում տեղի ունեցած հանդիպմանը ընդգծել են Հայաստանի և Իրանի միջև բարձր մակարդակի հարաբերությունների շարունակական զարգացման, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը:
Պապիկյանն Իրանի նախագահին է փոխանցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ջերմ ողջույնը։
Քննարկվել են Հայաստան-Իրան համագործակցությանը, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Պապիկյանն ընդգծել է Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի՝ դիվանագիտական ճանապարհով լուծման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ։
Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Թեհրանը օրինական պատասխան է տալու ԱՄՆ-ի կողմից հարձակման դեպքում։

25 Февраль 2026 - 13:24 AMT
Министр обороны Армении Сурен Папикян и президент Ирана Масуд Пезешкиан на встрече в Тегеране подчеркнули важность дальнейшего развития отношений высокого уровня между Арменией и Ираном, а также укрепления мира и стабильности в регионе.
Папикян передал иранскому президенту теплые приветствия премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Стороны обсудили вопросы армяно-иранского сотрудничества, в том числе взаимодействие в сфере обороны. Папикян подчеркнул необходимость урегулирования ситуации вокруг Ирана дипломатическим путем.
Собеседники также обменялись мнениями по вопросам международной и региональной безопасности.
Ранее министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Тегеран даст законный ответ в случае нападения со стороны США.