25 Փետրվար 2026 - 12:19 AMT
ԱՄՆ-ն ձգտում է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության համաձայնագիրը կնքվի մինչև հուլիսի 4-ը՝ ԱՄՆ Անկախության օրը, գրել է Bloomberg-ը եվրոպացի և ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյաների վրա հղումով:
Գործակալության զրուցակիցները նշել են, որ առայժմ որևէ նշան չկա, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է գնալ գործարքի, գրում է Meduza-ն:
Սպիտակ տունը չի պատասխանել Bloomberg-ի հարցմանը։
CNN-ին տված հարցազրույցում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է, որպեսզի Կիևը միաժամանակ ստորագրի խաղաղության համաձայնագիրը Ռուսաստանի հետ և պայմանավորվածությունները Միացյալ Նահանգների ու եվրոպական երկրների հետ, որոնք Ուկրաինային տալու են անվտանգության երաշխիքներ՝ դա տեղի է ունենալու միաժամանակ և, ցանկալի է, մեծ արարողության շրջանակում։
2026 թվականի հուլիսի 4-ին Միացյալ Նահանգները նշելու է անկախության 250-ամյակը։
Փետրվարի 7-ին Զելենսկին ասել էր, որ ԱՄՆ-ն առաջարկել է Ուկրաինային և Ռուսաստանին ավարտել պատերազմը մինչև ամռան սկիզբը։
«Ինչո՞ւ մինչև այս ամառ: Հասկանում եք, նրանց ներքին հարցերն Ամերիկայում առավել ակտուալ կդառնան նրանց համար, Կոնգրեսում միջանկյալ ընտրություններին ընդառաջ»,-ասել էր նա:

Соединенные Штаты стремятся к тому, чтобы мирное соглашение между Россией и Украиной было подписано до 4 июля — Дня независимости США, сообщает Bloomberg со ссылкой на европейских и натовских чиновников.
Как отмечают источники агентства, на данный момент нет признаков того, что президент России Владимир Путин готов пойти на сделку, пишет Meduza.
Белый дом не ответил на запрос Bloomberg о комментарии.
В интервью CNN президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Дональд Трамп хочет, чтобы Киев одновременно подписал мирное соглашение с Россией и договоренности с Соединенными Штатами и европейскими странами, которые предоставят Украине гарантии безопасности, желательно в рамках крупной церемонии.
4 июля 2026 года Соединенные Штаты отметят 250-летие своей независимости.
7 февраля Зеленский заявил, что США предложили Украине и России завершить войну к началу лета.
«Почему к этому лету? Понимаете, их внутренние вопросы в Америке станут для них более актуальными в преддверии промежуточных выборов в Конгресс», — сказал он.