Մարտի 1-ի իրադարձությունների շրջանակում քննվող գործով նախկին պաշտոնյա է ձերբակալվել:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ․Թ․-ն (Հովհաննես Թամամյան` խմբ.) առանց որևէ հիմնավորման, 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության ծառայողներին հանձնարարել է ծեծի ենթարկել Երևանի Ազատության հրապարակում իրականացվող հանրահավաքի մասնակից Է․Ա․-ին և տեղափոխել ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
«Դրանից անմիջապես հետո ոստիկանության ծառայողները կատարել են ակնհայտորեն իրենց պաշտոնեական լիազորություններից չբխող և դրանց շրջանակից դուրս արարք:
Մասնավորապես՝ բռնություն են գործադրել Է․Ա․-ի նկատմամբ՝ ձեռքերով և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրա մարմնի տարբեր մասերին՝ առողջությանը պատճառելով կյանքի համար վտանգավոր ծանր վնաս»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ․Թ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18․04․2003 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն դրդելը)։
2026 թվականի փետրվարի 25-ին Հ․Թ․-ն ձերբակալվել է՝ դատարան ներկայացնելու համար:
Փետրվարի 12-ին հայտնի դարձավ, որ «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև Վալերի Օսիպյանին և Ռոբերտ Մելքոնյանին (Մելքոնյանն այն ժամանակ ՊՊԾ գնդի հրամանատարն էր, Վալերի Օսիպյանը` նրա տեղակալը):
2025 թվականի օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանը «Մարտի 1-ի» գործով կրկին մեղադրյալի կարգավիճակ ունի։

A former official has been detained within the framework of the criminal case concerning the March 1 events.
According to factual data obtained in the criminal proceedings, it has been established that H.T. (Hovhannes Tamamyan, editor’s note), then First Deputy Head of the Main Criminal Investigation Department of the Armenian Police, without any justification, instructed police officers in the early morning of March 1, 2008, to beat E.A., a participant in the rally held at Yerevan’s Freedom Square, and to take him to the Police Main Department for Combating Organized Crime, the Investigative Committee reported.
“Immediately thereafter, police officers carried out actions that clearly did not stem from their official powers and fell outside their scope.
In particular, they used violence against E.A., striking various parts of his body multiple times with their hands and feet, causing serious, life-threatening injuries,” the statement said.
Based on the factual evidence obtained during the investigation, public criminal prosecution has been initiated against H.T., First Deputy Head of the Main Criminal Investigation Department of the Armenian Police, under Part 3 of Article 38-309 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (incitement to exceed official authority).
On February 25, 2026, H.T. was detained in order to be brought before a court.
On February 12, it became known that charges had also been brought in the March 1 case against Valeri Osipyan and Robert Melkonyan (at the time, Melkonyan was commander of the Patrol Service Regiment, and Valeri Osipyan was his deputy).
In August 2025, it was reported that former Deputy Chief of Police Sasha Afyan had again been granted the status of accused in the March 1 case.