Մարտի 1-ի իրադարձությունների շրջանակում քննվող գործով նախկին պաշտոնյա է ձերբակալվել:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ․Թ․-ն (Հովհաննես Թամամյան` խմբ.) առանց որևէ հիմնավորման, 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության ծառայողներին հանձնարարել է ծեծի ենթարկել Երևանի Ազատության հրապարակում իրականացվող հանրահավաքի մասնակից Է․Ա․-ին և տեղափոխել ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
«Դրանից անմիջապես հետո ոստիկանության ծառայողները կատարել են ակնհայտորեն իրենց պաշտոնեական լիազորություններից չբխող և դրանց շրջանակից դուրս արարք:
Մասնավորապես՝ բռնություն են գործադրել Է․Ա․-ի նկատմամբ՝ ձեռքերով և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրա մարմնի տարբեր մասերին՝ առողջությանը պատճառելով կյանքի համար վտանգավոր ծանր վնաս»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ․Թ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18․04․2003 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն դրդելը)։
2026 թվականի փետրվարի 25-ին Հ․Թ․-ն ձերբակալվել է՝ դատարան ներկայացնելու համար:
Փետրվարի 12-ին հայտնի դարձավ, որ «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև Վալերի Օսիպյանին և Ռոբերտ Մելքոնյանին (Մելքոնյանն այն ժամանակ ՊՊԾ գնդի հրամանատարն էր, Վալերի Օսիպյանը` նրա տեղակալը):
2025 թվականի օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանը «Մարտի 1-ի» գործով կրկին մեղադրյալի կարգավիճակ ունի։

25 Февраль 2026 - 13:31 AMT
Как сообщает Следственный комитет, полученными по уголовному производству фактическими данными установлено, что первый заместитель начальника Главного управления уголовного розыска Полиции Республики Армения O.Т. (Ованнес Тамамян — ред.) без каких-либо оснований ранним утром 1 марта 2008 года поручил сотрудникам полиции подвергнуть избиению участника митинга на площади Свободы в Ереване Э.А. и доставить его в Главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА.
«Сразу после этого сотрудники полиции совершили действия, явно не вытекающие из их служебных полномочий и выходящие за их пределы.
В частности, они применили насилие в отношении Э.А., нанеся ему многочисленные удары руками и ногами по различным частям тела, причинив тяжкий вред здоровью, опасный для жизни», — говорится в сообщении.
На основании полученных в ходе следствия фактических данных в отношении первого заместителя начальника Главного управления уголовного розыска Полиции РА O.Т. возбуждено публичное уголовное преследование по части 3 статьи 38-309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (подстрекательство к превышению должностных полномочий).
25 февраля 2026 года Г.Т. был задержан для представления в суд.
12 февраля стало известно, что по делу «1 марта» обвинения предъявлены также Валерию Осипяну и Роберту Мелконяну (в тот период Мелконян был командиром полка ППС, Валерий Осипян — его заместителем).
В августе 2025 года сообщалось, что бывший заместитель начальника полиции Саша Афян вновь имеет статус обвиняемого по делу «1 марта».