«Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է նրա պաշտպան Արսեն Բաբայանը:
«Քննելով Խաչիկ Գալստյանի կալանքը երկարացնելու միջնորդությունը՝ դատարանը (դատավոր Ս. Դադոյան) որոշեց կիրառել տնային կալանք խափանման միջոցը: 2 օրից Խաչիկը կլինի տանը»,-գրել է Բաբայանը։
Խաչիկ Գալստյանը ձերբակալվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի լույս 30-ի գիշերը։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հայտնել են, որ նա ձերբակալվել է Վաղարշապատում նոյեմբերի 16-ին կայացած ավագանու ընտրություններին ընտրակաշառք տալու գործի շրջանակում։ Նշվել է նաև, որ նույն քրեական գործով ձերբակալվել է 8 անձ, որոնց թվում է եղել Արմավիրի մարզպետի նախկին տեղակալը։
Ձերբակալվածներից մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանք, երեքի նկատմամբ՝ տնային կալանք։

26 Февраль 2026 - 07:41 AMT
Мера пресечения, примененная к генеральному секретарю партии «Родина» Хачику Галстяну, изменена на домашний арест. Об этом на своей странице в Facebook сообщил его защитник Арсен Бабаян.
«Рассмотрев ходатайство о продлении ареста Хачика Галстяна, суд (судья С. Дадоян) принял решение применить в качестве меры пресечения домашний арест. Через два дня Хачик будет дома», — написал Бабаян.
Хачик Галстян был задержан в ночь на 30 декабря 2025 года. В Антикоррупционном комитете сообщили, что он был задержан в рамках дела о предполагаемом подкупе избирателей на выборах в совет старейшин Вагаршапата 16 ноября.
Также отмечалось, что по тому же уголовному делу были задержаны восемь человек, среди которых бывший заместитель губернатора Армавирской области.
В отношении одного из задержанных в качестве меры пресечения применен арест, в отношении троих — домашний арест.