«Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է նրա պաշտպան Արսեն Բաբայանը:
«Քննելով Խաչիկ Գալստյանի կալանքը երկարացնելու միջնորդությունը՝ դատարանը (դատավոր Ս. Դադոյան) որոշեց կիրառել տնային կալանք խափանման միջոցը: 2 օրից Խաչիկը կլինի տանը»,-գրել է Բաբայանը։
Խաչիկ Գալստյանը ձերբակալվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի լույս 30-ի գիշերը։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հայտնել են, որ նա ձերբակալվել է Վաղարշապատում նոյեմբերի 16-ին կայացած ավագանու ընտրություններին ընտրակաշառք տալու գործի շրջանակում։ Նշվել է նաև, որ նույն քրեական գործով ձերբակալվել է 8 անձ, որոնց թվում է եղել Արմավիրի մարզպետի նախկին տեղակալը։
Ձերբակալվածներից մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանք, երեքի նկատմամբ՝ տնային կալանք։

The preventive measure applied to Khachik Galstyan, secretary general of the Homeland party, has been changed to house arrest. His defense lawyer Arsen Babayan сообщил this on his Facebook page.
“After examining the motion to extend Khachik Galstyan’s detention, the court (Judge S. Dadoyan) decided to apply house arrest as a preventive measure. In two days, Khachik will be home,” Babayan wrote.
Khachik Galstyan was detained on the night of December 30, 2025. The Anti-Corruption Committee stated that he was arrested within the framework of a case concerning alleged vote-buying during the November 16 council elections in Vagharshapat.
It was also noted that eight individuals were detained under the same criminal case, including the former deputy governor of Armavir Province.
One of the detainees was placed in pre-trial detention, while three others were subjected to house arrest as a preventive measure.